Volvo Car Group, Cenevre Otomobil Fuarı’nda konsept otomobil üçlemesinin sonuncusunu tanıtıyor. ConceptEstate, ilk iki konsept otomobilde sergilenen ve çok beğenilen dış tasarım dilini devam ettirirken ilk kez Volvo’nun gelecekteki modellerinin iç tasarımlarının nasıl görüneceği ve işleyeceğini de gözler önüne seriyor.

ConceptCoupe_Volvo Otomobiltutkunu

Volvo ConceptEstate’in en çarpıcı iç tasarım özelliği sadeliği. Geleneksel düğme ve kontrol seçeneklerinin yerini, kabini doğrudan 21’inci yüzyıla taşıyan, orta konsoldaki büyük, tablet benzeri dokunmatik kontrol paneli alıyor.

Volvo Car Group Tasarım Bölümü Kıdemli Başkan Yardımcısı Thomas Ingenlath, “Temel fikir, kontrolleri ve bilgiyi mükemmel derecede sezgisel ve kullanıcı dostu bir şekilde organize etmek. Her şey tam olarak olmasını beklediğiniz yerde, bu da sürüşü daha keyifli, verimli ve güvenli kılıyor,” diyor.

Dokunmatik ekran, özel olarak tasarlanmış yazılımı ile birlikte Volvo’nun yeni araç içi kullanıcı deneyimi için ana kontrol paneli olacak. Ses, oynat/durdur, flaşör ve cam rezistansı gibi birkaç önemli işlev haricinde tüm düğme ve kontrollerin yerini alacak olan sistem, ayrıca sürücünün önündeki gösterge paneli ile sorunsuzca etkileşime geçecek.

Volvo Car Group İç Tasarım Direktörü RobinPage, “Gittikçe artan sayıda fonksiyon için düğmeler ve kontrollerle uğraşmak zorunda kalmamak, bir çift kelepçeden kurtulmak gibi,” diyor. “Bu, dikey ekran etrafında güzel bir iç mimari inşa etmeyi mümkün kılıyor.

Konsept otomobil, bu kullanıcı arayüzünün nasıl yeni otomobil neslimize entegre edileceğini sergiliyor.”

Volvo, fonksiyonellik, sağlamlık ve pratikliği performansla birleştirerek station otomobili yeniden tanımlayan şirket. V70 ve XC70 pazardaki en saygın station’lar arasında ve yeni ConceptEstate şirketin ilerideki modellerinde bu mirastan nasıl fayda sağlayabileceğine işaret ediyor.

Volvo, konsept otomobilleriyle ardı ardına başarılar kazanıyor. ConceptCoupe, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda önde gelen bir Alman otomobil dergisi tarafından ‘Car of the Show’ olarak tanımlanmıştı; Concept XC Coupe ise Detroit Otomobil Fuarı’nda prestijli ‘Eyes ON Design’ ödülünü kazandı.

Yeni ve merakla beklenen XC90 SUV ve onu takip edecek otomobillerin nasıl görüneceklerine dair ilk önemli ipuçlarını sağladıkça, Volvo’nun konsept otomobillerine olan global ilgi artıyor. XC90’ın 2014’ün sonlarında satışa çıkması bekleniyor.

Tarihten ders almak 

ConceptEstate’in arkası, 1970’lerin başlarına ait Volvo 1800 ES’in tasarımını hatırlatıyor.

Thomas Ingenlath, “1800 modelleri, güzel formları ve detaylarıyla tanınan ikonik Volvo’lardı. Bununla birlikte, onların iç ve dış tasarımlarına ait unsurları kullanmanın retro olmakla hiçbir ilgisi yok. Biz, ihtişamlı bir geçmişle olan bu incelikli bağları, saf güzelliğin Volvo kimliğinin tanıdık bir parçası olduğu bir gelecek yaratmak için kullanıyoruz,” diyor.

1800 modellerinden zekice alınan ilham, iki kollu direksiyon simidi, gösterge paneli ve göstergeler gibi ConceptEstate’in içindeki pek çok detayda da belirgin.

ConceptCoupe_Volvo Otomobiltutkunu_Volvo Car Group