JAPON USULÜ! Haber kanalımızın bu hafta ki test sürüşü konuğu saf sürüş keyfi sunmak için tasarlanmış olan GT86 oldu. Güç aktarım sistemi olabildiğince alçak ve motor da olabildiğince arkaya yerleştirilerek tasarlanmış ve ağırlık merkezi alçaltılmış olan bu adrenalin yüklü spor otomobil, dizaynında barındırdığı ağırlık dağılımı optimize edilerek mükemmel sürüş dinamikleri ve nefes kesici bir sürüş deneyimi elde edilmiş bir şekilde bizlere sunuluyor.

Toyota GT86_Otomobiltutkunu

İçi dışı zevk dolu bir spor otomobil ile karşınızdayız. Nerden başlasam, nasıl anlatsam, neler yazsam bilemiyorum açıkcası. Son yıllarda üretilen en zevkli otomobillerden biri diyebilirim. Koltuğuna oturduğunuz anda sizi kendi dünyasına çekiyor ve marşa bastığınız anda ayağınızı gaz pedalından çekemiyorsunuz…

“Neo Functionalism” tasarım anlayışıyla üretilen GT86, sportif ve agresif tasarımı ile dikkat çekiyor. Alçak sürüş pozisyonu, sert malzemeler, safkan motor sesi, önünüzde gördüğünüz şişik çamurluklar ve pedala dokunmanız ile keyif dolu dakikalar. GT86 tamamen safkan keyif aracı sevgili okurlarım. 200 bg gücünün hepsini sürücüsüne sürüş keyfini sunmak için kullanan, tüm yol tutuş becerisini ise adrenalin dolu virajlar dönmeniz için kullanıyor GT86.

Testimizin odak noktasında ki konumuz ise safkan sporcunun kilometreler geçtikten sonra ki durumu ile ilgiliydi. Test aracımız 50.000 kilometredeydi ve bu test dayanıklılık üstüne kuruldu. Bildiğiniz üzere Toyota markası yıllara okuduğu dayanıklılığı ile ünlü. Bakalım safkan sporcuda tüm sert kullanım koşullarına rağmen, dayanıklılık konusunda da başarılı mı?

Toyota GT86 Test Drive

SÜRÜŞ

GT86 çılgın bir şekilde yol tutuyor, evet bu otomobili yoldan koparmak çok zor, tek koptuğu nokta ise drift yapmak oluyor. Koltuğa oturduğunuz anda otomobil ile bütünleşiyorsunuz ve yola nasıl yapıştığını hissediyorsunuz. Otomatik vites oluşunu görünce otomobilin biraz içim sıkılmadı değil ama gerçekten harika bir şanzıman ile karşı karşıyayız. Vites geçişleri ve motor ile uyumu gerçekten zevk veren şanzıman sürüş dinamizminizi tatmin ediyor rahatlıkla. 200 bg gücündeki 205 tork üreten boxer motorun sesi her daim kulaklarınızda ve devir bandı yükseldikçe bu ses daha da hırçınlaşıyor.

Her viteste ayrı lezzetler GT86 ile sizlerin elinde, her viraj keyif dolu. Harika bir yol tutuş dinamizmi sunan GT86 size ait bir otomobil. Aynı zamanda yoldaki engebelerden minimum sertlikle sıyrılıyor. Gerçektende çok tok bir spor otomobil GT86, frenleri de aynı ölçüde başarılı ve sert. Yalnız uzun sıkıştırmalardan sonra biraz daha erken bırakıyorlar kendilerini.

Piyasaya çıktığı ilk gün çok büyük ses getiren otomobil, yüksek fiyat etiketi nedeni ile çok fazla tercih edilmedi ülkemizde. Ama bu otomobili alan kullanıcılar ise gerçekten çok zor bırakabilirler. Çünkü dünyada yaptığı tüm ünü gerçekten hak ediyor. Safkan bir sportmen, bir drift yıldızı, bir otoban aracı, tam bir Japon… GT86 kullanıcılarına bir çok seçenek sunuyor.

Toyota GT86_Otomobiltutkunu_Toyota GT86 Test_GT86 Drift

Klasik Toyota ses sistemine sahip ama kalitesi fena değil, orta konsolda bulunan ekran işlevsel ama daha kaliteli tercih edilebilirdi. Direksiyon tamamen Japon stili, el freninin konumu insanı kullanmak için cezp ediyor. Tüm konsoldaki, kapılardaki, koltuklardaki, direksiyon ve el frenindeki kırmızı dikişler sportmenlik havasına katkıda bulunuyor.

Arka taraftaki koltuklar kesinlikle kullanılamıyor, sadece görüntü olması için yapılmışlar. Zaten böyle bir otomobilde arkada iki koltuğa da ihtiyaç yok! Ön konsol sert plastikten yapılmış ve malzeme kalitesi safkan bir spor otomobile göre yeterli.

Şimdi gelelim testimizin en önemli bölümüne, 50.000 km deki Toyota GT86 ne durumda? Kesinlikle bu kilometreyi göremiyorsunuz. Toyota spor otomobilinde bile dayanıklılık ilkesini devam ettiriyor. İç aksamdan tutun, motor, yürüyen aksam tam kondisyonunda. Sadece bakımlarının yapılması ile fabrikadan çıktığı kondisyonunu koruyabilen bir sporcu üretmiş Toyota.

SONUÇ

Toyota GT86 tamamen dengeler üstüne kurulmuş bir sporcu. Gaz,fren, süspansiyon, şanzıman birbirlerini o kadar güzel tamamlıyor ki otomobil zevkine doyuyorsunuz. Ve içinden çıkmak istemiyorsunuz GT86’nın…

Toyota GT86 Test Drive 2014

Toyota GT86 Teknik Özellikler

DOHC Boxer motor

Motor özellikleri: 1998 litre 4 silindir/16V

Maks. çıkış/bg/devir : 7000 dev/dak’da 200 bg

Maks. tork/devir : 6400-6600 dev/dak’da 205 Nm

Son hız: 210 km

Hızlanma 0-100 km/sa: 8,2 sn

Yakıt tüketimi (şehir içi) 9,6 lt/100 km

Yakıt tüketimi (şehir dışı) 5,7 lt/100 km

Yakıt tüketimi (kombine) 7,1 lt/100 km

CO2 emisyonu : 164 gr/km

Sürtünme Katsayısı: 0.27

Toyota GT86_Otomobiltutkunu_Toyota GT86 Test

Toyota GT86 Test – Yazı: Emirhan Dereli – Fotoğraflar: Sema Ertürk