Subaru Forester 2.0XT Adventure Türkiye’de satışa sunulduğu ilk günden beri büyük bir ilgi ile karşılanıyor. Markanın güçlü sportif 4X4 modeli Forester XT, 4 silindirli, 4 stroklu, turbo, benzinli 240 hp güç üreten boxer motor teknolojisi ile donatılmış. Şık, konforlu ve kendi sınıfının en dikkat çekici özelliklere sahip SUV segmentindeki modelini bu günlerde haber kanalımıza konuk ediyoruz.

Subaru Forester Test_otomobiltutkunu_Forester XT Test_Forester Photo_Forester Pictures_New Forester_2014 Subaru_2014 Forester_Forester Off Road_Forester News

Tamamen yenilenen Subaru Forester, hem dış tasarım hem de iç dizaynında değişikliklere giderek daha modern ve yenilikçi bir görünüme kavuşan tasarımı, farklı bir duygu hissini geri getirerek marka için önemli bir değişikliğe imza atmış.

Forester dinamik hatlarıyla öne çıkıyor

Eski modele göre daha uzun ve daha geniş; ancak daha yüksek bir gövdeye kavuşan araç, ön tampondaki hava girişleri ön yüzü görsel anlamda genişletiyor, aynı zamanda da hava akımını tekerleklere doğru yönlendiriyor. Ön yüzündeki krom detaylar, iki parçalı büyük ön ızgara, krom ön ızgara ve ortasına yerleştirilmiş büyük Subaru logosu artık daha büyük ve gözalıcı duruşu ile meraklı bakışları üzerinde toplamayı başarıyor. Öncelikle belirtmem gerekirse Subaru Forester’in tasarımı bir çok ince görsel detaylarla daha modern ve çekici bir hale gelmiş. Keskin bakışlı ve büyüleyici görünümü, özenle işlenmiş ayrıntılarıyla bütünleşirken aynı zamanda çekici ve cüretkar siluetiyle kesinlikle şaşırtıcı olan Subaru Forester, doğal olarak dikkatleri üzerine topluyor. Çok sayıdaki dış krom ve parlak siyah aksesuarların birbirini tamamlaması ve dinamik tasarımı şık görünümlü jantları, bu siluete zarafet katan unsurları oluşturuyor.

Subaru Forester Test_otomobiltutkunu_Forester XT Test_Forester Photo_Forester Pictures_New Forester_2014 Subaru_2014 Forester_Forester Off Road_Forester Harman Kardon

Subaru Forester ilk çıktığı günlerden beri oldukça dikkat çeken bir tasarımı var. Araç önden ve yandan gerçekten çok şık, kaslı, spor ve zengin bir duruşu var. Tasarımı hayli iddialı olan Forester, güçlü kimliklerini dışa vuran 5 kapılı silueti, ön tasarımda markanın çok uzaklardan bile fark edilen imzası, yan profilden otomobile baktığımızda ise yüksek arazi taşıtı hissini devam ettiren mükemmel orantılar, zarif yan camlar sportif ve dikkat çekici bir görünüme sahip. Arka kısımda ise stop grubunun ortasında ki büyük Subaru logosu dikkatleri çekiyor.

Subaru Forester, 4595 mm’lik uzunluğuyla uzun olmanın verdiği avantajı bagaj kapasitesinde kullanan Forester, 592 litre yükleme alanı sunuyor, özel 18 inç jantlar, malzeme ve renklerin sofistike işlenmesi, özgün iç ambiyanslar sayesinde kontağı açmadan bile, heykelsi, atletik ve şık Subaru tasarımının özgün ifadeleri olan Forester’in bakışları üzerlerine çekmek gibi hayranlık uyandıran yanları var.

Subaru’nun ünlü simetrik AWD aktarma organı, aracın performansını artırmak için daha da geliştirildi. X-Mode adı verilen yeni kontrol modeli, kötü yol koşullarında bile sağlam bir arazi performansı sağlıyor. X-Mode sürücüye tüm yol koşullarında güven sağlayarak Forester’ın sürüş keyfini artırıyor.

Subaru Forester Test Sürüşü_Forester OffRoad_Subaru Forester XT 2014_otomobiltutkunu_New Subaru Forester Pictures_New Forester Photo_2013 Forester_Subaru Forester Test

Subaru Forester arazi koşullarına uygun bir sürüş deneyimi vaat eden 2.0 litrelik 240 HP gücündeki Simetrik Dört Tekerlekten Çeker lineartronic CVT (Sürekli Değişken Oranlı Şanzıman) Adventure modeli, hem motorunun inanılmaz gücü hem de özel süspansiyonları ile spor otomobilleri aratmayan performans sunarken yepyeni bir AWD kontrol sistemine sahip olan Forester’da, standart olarak kullanılan “X-MODE” sistemi ile her koşulda sürekli denge sağlıyor.

Subaru Forester test aracımızın içine bindiğimizde bizi ferah ve geniş iç tasarım karşılıyor, kullanıcısına temiz görüş, gayet ferah ve geniş alan sunuyor, Forester’in geniş iç mekân hacmi çok tatminkar. Deri ve metal kaplamaların uyum içerisinde kullanıldığı iç mekânda kaliteli malzemeler kullanılırken, kusursuz bir işçiliğe tanık oluyorsunuz. Özellikle ön panel şıklığı ile şekillendirilmiş ön konsol geniş tutulmuş ve elektrikli sportif sürücü koltuğunda kullanılan detaylar ustaca dizayn edilmiş. Sade görünen iç mekânda ilk olarak kaliteli malzemeler dikkatimizi çekiyor, sadece ön konsolunda değil elinizin değdiği her yerde kaliteli malzemeler kullanılmış, yumuşak malzemeler kalite hissini yaşatmasının yanı sıra bozuk yollarda ses de yapmıyor. Direksiyon tasarımı çok başarılı ve üzerinden vites kontrolu, hız sabitleyici, Subaru Akıllı Sürüş SI-Drive, Sport Sharp modu, Spor modu, Akıllı Modu ve ses sistemini aynı zamanda yol bilgisayarını kontrol edebiliyorsunuz.

Subaru Forester Test_otomobiltutkunu

Test otomobilimiz sınıfının çok üzerinde yenilikler sunuyor: örnek vermem gerekirse anahtarsız çalıştırma gibi, aracın anahtarı cebinizde veya çantanızda olduğunda anahtarı çıkartmadan aracın kapılarını açmak için kapı koluna hamle yaptığınız yeterli oluyor. O an aracın kilitli olan kapıları açılıyor, bunun hayata pratiklik katması anlamında ince düşünülmüş bir detay olduğu kanısındayım, elektik destekli arka bagaj kapısı için ise araca iyice alışmış olmanız gerektiğini düşünüyorum.

Oldukça kullanışlı bir SUV olan Subaru Forester’da yer alan 20’den fazla saklama alanı normal bir binek aracın bagajı kadar depolama imkânı sunuyor, aracın içindeki eşya saklama alanları hayli rahat ve bankör, orta konsul kolçağı geniş bir bölüme sahip, üst kısım mobil cihazlarını bağlanabilmesi için soketler ve USB girişleri, alt kısım ise çok rahatlıkla litrelik bir şişeyi barındırabiliyor, aracın bagaj kapasitesi ise 592 litre, arka koltuklar yatırıldığında ise çok daha fazla bir alana sahip oluyor. Harman Kardon özellikli müzik sistemi, otomatik katlanabilir yan aynalar, koyulaştırılmış yan ve arka camlar, elektronik klima kontrollü klima, ısıtmalı ön koltuklar, yağmur sensörü, arka görüş kamerası gibi zengin donanım özellikleri ile Forester dikkatleri üzerine topluyor.

Subaru Forester Test_otomobiltutkunu_Forester XT Test_Forester Photo_Forester Pictures_New Forester_2014 Subaru_2014 Forester_Forester Off Road_Forester News_Subaru Test

Forester’de iyi çalışan bir süspansiyon sistemi kullanılmış, darbeleri başarılı şekilde emen bağımsız MacPherson amortisörler keyifli kullanımlara olanak sağlıyor. İç mekan sessizliği önemli ölçüde arttırılmış sessizlik mükemmel seviyede ve bu sayede konfor önemli ölçüde yükselmiş. Arka koltuklarda sunulan diz mesafesinin tatmin edici olduğunu söyleyebilirim.

Subaru Forester, her koşulda güçlü motoru ile yüksek performans sağlayan bir SUV

240 hp beygir güçlü motora sahip Subaru Forester’in performans değerlerinden bahsedersek; 0’dan 100km’ye 7.5 saniyede çıkabiliyor ve saatte en fazla 221 km/h hız yapma özelliği bulunuyor, 2 litre 240 Hp güç, 350 Nm maksimum tork üreten turbo motor, 100 km’de yakıt tüketimi şehir içi 11.2 şehir dışı 7.0 ortalama yakıt tüketimi 8.5 litre/100 km, tüketim değerleri sunuyor, CO2 emisyon miktarı ise 197 g/km. Sessiz çalışma karakterine sahip boxer motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Seri kullanım gerektiğinde ise gaz pedalına dokunmanız yeterli. Hiç bekleme yaşamadan hızlanan araç, bunu sonuna kadar devam ettirerek son hıza (221 km) ulaşma konusundaki istekliliği ile beğeni topluyor.

Subaru Forester Test_otomobiltutkunu_Forester XT Test_Forester Photo_Forester Pictures_New Forester_2014 Subaru_2014 Forester_Forester Off Road_Forester Harman Kardon_CVT

Sonuç olarak, Subaru Forester’i bir gün alışveriş koşturmasında, ertesi gün tüm aile fertleriniz ya da yakınlarınızla birarada yapacağınız gezilerde, bir sonraki gün de off-road macerası ya da hafta sonu deniz kenarına yolculuk için kullanabilirsiniz. Forester belki de en çok bu açıdan kullanıcılarını memnun etmeye yakın.

Modern çok yönlülüğü ve her işi yapabilme özelliği sayesinde Forester, yalnızca ailelerin değil, alışılagelmiş sedan ya da hatchback modellere alternatif olarak kendi yaşam tarzlarını yansıtacak modeller arayanların da ilgisini çekecek. Marka’nın motorsporlarındaki teknik detay birikimleri, özellikle viraj kabiliyeti ve motor teknolojisi ile harmanlanmış olan bu model onu tercih eden kullanıcısı için gerçekten iyi bir alternatif ve üstün standart güvenlik özellikleri ile mükemmel seçim diyebiliriz.

Subaru Forester Test_otomobiltutkunu_Forester XT Test_Forester Photo_Forester Pictures_New Forester_2014 Subaru_2014 Forester_Forester Off Road_Forester News_XT

Subaru Forester 2.0XT Adventure Teknik Özellikler

Motor Silindir hacmi (cm3) 1998

Güç (bg)/Güç devir (devir/dak) 240 / 5600

Tork (Nm)/Tork devir (devir/dak) 350 / 2400-3600

Yakıt tüketimi: Şehir içi (lt/100 km) 11.2 Şehir dışı (lt/100 km) 7.0

Ortalama (lt/100 km) 8.5

Depo hacmi (lt) 60

Co2 Emisyonu(gr/km) 197

Maksimum Hız : 221 km

Hızlanma 0 – 100 km/sa (sn) 7,5

Subaru Forester Test_otomobiltutkunu_Forester XT Test_Forester Photo_Forester Pictures_New Forester_2014 Forester_Forester Off Road_Forester Harman Kardon

Fotoğraflar; Onur Ozan Sarıkaya Photography