Skoda’nın SUV sınıfındaki temsilcisi Yeti Greenline 1.6 TDI, bir yandan 100 km’de 4.6 litrelik yakıt tüketimiyle “cimri” olduğunu kanıtlarken, bu başarısını satışlara da yansıttı. Geçen yıl satılan Yeti’lerin yüzde 74’ü Greenline oldu.

Cek otomotiv üreticisi Skoda’nın SUV modeli Yeti Greenline 1.6 TDI, 100 km’de 4.6 litrelik yakıt tüketimiyle “sınıfının en cimri” modeli olurken, düşük emisyon değerleriyle de çevrecilik konusunda sınır tanımıyor. Yeti Greenline’ın bu başarısı, satışlara da yansıdı. Geçen yıl satılan Yeti’lerin yüzde 74.7’si Greenline olurken, sınıfının en çok tercih edilen modelleri sıralamasında ilk 5’te yerini aldı. Geçen yıl 2.378 adet Yeti satışı gerçekleşirken, 1.777 adedi Greenline 1.6 TDI versiyonu oldu.

Yeti Greenline_otomobiltutkunu_Skoda Yeti Greenline Test

Skoda’nın satışlarında önemli bir yer tutan ve en popüler modelleri arasında yer alan Yeti, 1.6 lt TDI dizel motora sahip Greenline versiyonuyla SUV sınıfının düşük tüketim ve çevrecilik standartlarını belirliyor. Düşük yakıt tüketimi değerleriyle beğeni toplayan Yeti Greenline, bu nedenle Türkiye’deki bu başarıya 105 HP’lik yeni nesil dizel motoru ve 5 ileri manuel şanzımanının yanı sıra diğer Yeti versiyonlarına göre farklılaştırılmış gövde parçaları ve donanımlarıyla ulaşıyor.

Markanın çevrecilik konusundaki iddiasının başarılı temsilcilerinden olan Yeti Greenline, bu amaçla modern teknolojili dizel 1.6 lt dizel motorla donatıldı. Araç, bu motorla bir yandan 4.6 litrelik düşük tüketim değerlerine imza atarken, 119 g/km CO2 salınımıyla da çevrenin korunmasına katkıda bulunuyor. Yeti Greenline, bunların yanında performanstan da ödün vermeyerek 0-100 km/s hızlanmasını 12.1 saniyede tamamlıyor ve 176 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor.

Aracın yakıt cimrisi olmasında, motorun yanı sıra Skoda mühendisleri tarafından uygulanmış bir dizi farklı donanımın da katkısı var. Yeti Greenline’da sunulan Start&Stop teknolojisi dur-kalk trafikte yakıt tüketiminin düşürülmesine yardımcı olurken, Fren Enerjisi Geri Kazanım sistemi de frenlemeyle oluşan enerjiyi aküyü beslemede kullanıyor. Bununla birlikte aracın dış kısmında yapılan değişiklikler de tüketimin düşürülmesinde rol oynuyor. Yaklaşık 20 mm kadar alçaltılan otomobilin taban bölümü de, aerodinamik yapıyı geliştirmek amacıyla düz hale getirilmiş. Yeti Greenline’da ayrıca düşük dönme direncine sahip lastikler de bulunuyor.

Yeti Greenline 1.6 TDI, çevreciliğinin yanında konfor ve güvenlik donanımlarıyla da kullanıcısına, SUV sınıfının karakteristik rahatlığını ve güvenliğini de sunuyor.

Yeti GreenLine_otomobiltutkunu