Enerji verimliliği ve tasarrufa yönelik faaliyetleriyle toplumsal değer yaratan Shell, bu çerçevedeki etkinlikleri kapsamında 3. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’na katılıyor.

Shell FuelSave teknolojisinin özelliklerinin ziyaretçilerle paylaşılacağı Shell & Turcas standında, Shell Eco-marathon’da yarışan  Şişli Terakki Lisesi öğrencilerinin tasarladığı araç ve  Shell FuelSave tasarruf simülatörü ziyaretçilerin ilgisine sunulacak.

Shell & Turcas, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nün Enerji Verimliliği Haftası çerçevesinde WOW Convention Center’da düzenleyeceği 3.Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’na katılıyor. Toplumda enerji tasarrufu kültürü ve tasarruflu sürüş bilincinin artırılması amacıyla etkinliğe destek veren Shell & Turcas, benzersiz teknoloji ve ürünleriyle fuara farklı bir boyut kazandıracak.

Shell & Turcas standında, tüketicilerin daha az yakıtla daha uzun mesafe gitmelerini sağlayan    Shell FuelSave tasarruf yakıtlarının teknolojisi tanıtılacak. Bu ürünlerin yakıt ekonomisi özelliği sayesinde Shell FuelSave Kurşunsuz 95 ve Shell FuelSave Diesel kullanan tüm benzinli ve dizel araç sahipleri sadece 2011 yılında yaklaşık 30 milyon litre* yakıt tasarrufu sağladılar. Şimdiye kadar dünya çapında 150 bin kişiye tasarruflu sürüş eğitimi veren Shell, fuarda da bilinçlendirme çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda fuarda yer alacak tasarruf simülatörü  katılımcılara ilginç bir deneyim yaşatacak. Ziyaretçiler bilgisayar oyunu aracılığıyla doğru sürüş tekniklerini kullanarak, daha az yakıtla nasıl daha uzun mesafe gidebileceklerini öğreniyorlar.

Terakki Team’in 1 litre yakıtla 492 kilometre yol alan aracı sergileniyor

“En az yakıtla en uzun mesafenin kat edilmesi” hedefiyle küresel olarak düzenlenen ve öğrencilerin kendi tasarladıkları araçlarla katıldıkları Shell Eco-marathon yarışmasında yer alan Şişli Terakki Lisesi’nin aracı da fuarda sergileniyor. Terakki Team tarafından tasarlanan aerodinamik araç, petek dokulu plastik ve karbon elyaf kullanılarak üretildi. İçten yanmalı, 1,3 HP’lik tek silindirli, elektronik ateşlemeli ve otomatik kavramalı bir motor kullanılan aracın ağırlığı 40 kilogram. Terakki Team, geçen yıl yapılan Shell Eco-marathon organizasyonunda 1 litre yakıtla 492 kilometre yol kat ederek, prototip araçlar kategorisinde çarpıcı bir sonuç elde etmişti. Terakki Team’in bu başarısı, 1 litre yakıtla İstanbul ile Kastamonu arasındaki mesafeyi kat edebilmek anlamına geliyor.

Enerji verimliliği ve tasarruf anlayışının toplumda yaygınlaşması hedefleyen  Shell, herkesi fuara katılmaya davet ediyor.

Shell’in Yakıt Tasarrufu Tavsiyeleri

Shell’in sürücülere yakıt tasarrufu sağlayan 10 tavsiyesi şunlar:

  1. Aracını makul bir hızda kullanın, ani frenden ve ani hızlanmalardan kaçının.
  2. Vitesi aracınız hız kazanmaya başlar başlamaz yükseltin.
  3. Aracınızın motorunu ve yağını kontrol ettirin, en küçük problem için bile gecikmeden servise gidin.
  4. Lastiklerinizin hava basıncını düzenli olarak kontrol edin.
  5. Aracınızda gereksiz yük ve eşya bulundurmayın.
  6. Gerekmedikçe klimanızı açık tutmayın.
  7. Özellikle yüksek hızda seyrederken aracınızın camlarını kapalı tutun
  8. Aracınızda mutlaka önerilen tipte motor yağı kullanın.
  9. Otoyolda aracınızı sabit bir hızla kullanın.
  10. Çok yoğun ve ilerlemeyen trafikte aracınızın motorunu durdurun.

 *2011 yılı Shell satış rakamları kullanılmış ve ortalama depo hacminin 50lt olduğu düşünülerek her depoda yaklaşık 1 lt tasarruf yapıldığı varsayılarak hesaplanmıştır