Dört ortak araç platformu geliştirme projesi. Ortak satınalma organizasyonunda gelecek etaplar. Yılda 2 Milyar Dolarlık sinerji hedefinin sürdürülmesi

PSA Peugeot Citroën ve General Motors stratejik dünya ittifaklarının gerçekleştirilmesi amacıyla gelecekteki kilit etapların uygulamaya konduğunu bugün teyit ettiler. 29 Şubat 2012 tarihinde imzalanan Çerçeve Anlaşmanın hükümlerini uygun olarak, iki ortak hayata geçirecekleri dört araç projesini seçtiler ve müşterek satınalma organizasyonlarındaki gelecek etapları teyit ettiler.

Dört ortak araç platformu geliştirme projesi

Aşağıdaki segmentlere dahil dört ortak araç projesi seçildi:

  • Opel/Vauxhall markalı bir kompakt tek hacimli ve Peugeot markalı bir kompakt CUV ile ilgili ortak bir program,
  • Küçük otomobiller segmenti ile ilgili Opel/Vauxhall ve Citroën markalı bir ortak tek hacimli programı;
  • Avrupa’da ve dünyanın geri kalan bölgelerinde satılacak küçük otomobiller segmentine dahil yeni nesil Opel/Vauxhall, Peugeot ve Citroën markalı düşük CO2 emisyonlu modernize edilmiş bir platform;
  • Opel/Vauxhall, Peugeot ve Citroën markalarının D segmentine dahil araçları için ortak bir program.

İttifak bu ortak programlar kapsamında üretilecek ilk modelleri 2016 sonuna kadar ticarileştirmeyi öngörüyor. Yukarıda anılan dört proje, iki ortağın platformlarla ilgili ileri mimari ve teknoloji bilgi birikimi ve deneyimlerinin birleşiminden yaralanacak.

 Müşterek satınalma organizasyonunda gelecek etaplar

İki ortak müşterek satınalma organizasyonları ile ilgili gelecek etapları da teyit ettiler. Bu işbirliği iki Grup için de yararlı sinerjileri geliştirmek amacıyla iki şirketin satınalma gücüne dayanacak. Müşterek satınalma organizasyonunun kurulması yetkili rekabet mercilerinin onayına sunuldu.

Sinerjiler devam ediyor

Yukarıdaki programlar ve müşterek satınalma organizasyonu bazında, iki Grup dana önce ilan ettikleri, önümüzdeki beş yıl içinde yalda 2 Milyar Dolarlık sinerji hedeflerini koruduklarını açıkladılar. Ortak projelerin (araç platformları ve satınalma organizasyonu) teyit edilmesiyle, ekipler halen ilgili kesin anlaşmaların sonuçlandırılması için çalışıyorlar.