2012 Paris Motorshow’da dünya lansmanı yapılan ve dünyanın ilk plug-in hibrit 4×4 aracı olan Outlander PHEV Avrupa pazarına girmeye hazırlanıyor.

PHEV Outlander_Mitsubishi Motors_Temsa_otomobiltutkunu

Mitsubishi’nin Okazaki fabrikasında üretilen PHEV Outlander 24 Ocak 2013 tarihinde Japonya’da satışına başlanmasından bugüne beklenenden iki kat daha fazla sipariş aldı.  Artan talebin karşılanması amacıyla Okazaki fabrikasının PHEV Outlander üretim kapasitesi aylık 4.000 adete (50.000 adet/yıllık) çıkarıldı. Ocak 2012 yılından bu yana 10.000 adet sipariş alınan Avrupa pazarının, PHEV Outlander için en büyük pazar olması hedefleniyor. Hollanda ve Kuzey Avrupa ülkeleri başta olmak üzere PHEV Outlander’ın Avrupa’da satışına Kasım 2013’de başlanacak.

Sınıfının öncüsü PHEV Outlander, Mitsubishi Motors’un elektrikli araçlar (i-MiEV), 4×4 (Lancer Evolution) ve SUV (Pajero) araçlar konusundaki bilgi birikimi kullanılarak geliştirildi. İkiz motor serisi/paralel plug-in kategorisinde bulunan yeni plug-in hibrit Outlander hem elektrikli hem de 2.0 lt. benzinli motor ile donatıldı.  Araçta 2.0 lt. benzinli motor, 12 kWh lityum-iyon batarya, 70 kW jeneratör, ön ve arka tarafında 60 kW’lık iki elektrik motoru bulunuyor. Yeni plug-in hibrit Outlander, I-MiEV’de olduğu gibi herhangi bir prize takılarak şarj edilebiliyor.

PHEV Outlander’ı rakiplerinden ayıran en önemli özelliği; araç seyir halindeyken “Batarya Şarj Modu” seçilerek kendisini şarj edebilmesi. Bu sistem ile yeni plug-in hibrit Outlander’ın 880 km’den fazla yolu 49 g/km karbon salımı ile alması hedeflendi. Yakıt tüketimi 1.6 lt/100 km ile de oldukça iddialı. PHEV Outlander’da bulunan ekipmanlara rağmen mevcut Outlander ile neredeyse aynı bagaj hacmini sunarak rakiplerinden bir adım daha öne çıkıyor. Araçta iki sürüş modu bulunuyor. Eco modda sürüş yakıt ekonomisine odaklanırken, normal modda sürüş ise çevre ve sürüş koşullarına bağlı maksimum performansı hedefliyor. Ayrıca wi-fi bağlantısı üzerinden akıllı telefonlarla aracın şarj seviyesi uzaktan kontrol edilebilirken klima çalıştırma fonksiyonları uzaktan kumanda edilebiliyor.

PHEV Outlander_Mitsubishi Motors_Temsa_otomobiltutkunu_PHEV Outlander Test