Peugeot’nun sportif coupe modeli Peugeot RCZ, 2010 yılının ilkbahar aylarında yapılan lansmanından itibaren önemli başarılara imza attı ve pazara sunulmasının ardından 2 yıl geçmesine rağmen 30 000 adetlik bir üretim seviyesine ulaştı. Türkiye pazarına 2010 yılının Ağustos ayında sunulan Peugeot RCZ Yearling, gerçekleştirdiği 650’den fazla satış adedi ile Türkiye’nin en çok tercih edilen coupe modellerinden biri oldu. Kasım ayından itibaren Peugeot, RCZ modelinin ASPHALT özel seri modelini pazara sunuyor. Sadece 30 adet sunulacak olan RCZ Asphalt, orijinal « Mat Gri » gövde rengi, özel ekipmanları, 1.6 THP 200 hp motoru ile zor beğenen, ilk görüşte baştan çıkarılmaya hazır bir müşteri kitlesine yönelik sıra dışı bir seri.

Kasım ayından itibaren Peugeot RCZ ‘in sıradışı tarzı, yeni ASPHALT serisi ile sadace 30 özel müşteriyi tüm bakışları üzerinde toplamanın ötesinde yepyeni bir deneyime davet ediyor. Türkiye pazarına sadece 30 adet sunulacak olan RCZ Asphalt, orijinal « Mat Gri » gövde rengi, özel ekipmanları, 1.6 THP 200 hp motoru ile zor beğenen, ilk görüşte baştan çıkarılmaya hazır bir müşteri kitlesine hitap ediyor. RCZ Asphalt, Türkiye pazarına sunulan fabrika çıkışı « Mat Gri » gövde renkli ilk otomobil olma özelliğini taşıyor,

RCZ Asphalt,  yeni sürüş hazları sağlamak üzere, markanın sürüş özellikleri ve yol tutuşu alanındaki tüm bilgi birikimiden yararlanıyor. Genişletilmiş ön ve arka tekerlek izleri, güçlendirilmiş süspansiyon ile alçaltılmış bir ağırlık merkezine sahip. Büyük çaplı özel akslar ve alt amortisör gergi çubuğu ile birlikte tüm bu özellikler RCZ Asphalt’a daha canlı, atak bir sürüş ve müthiş bir denge kazandırıyor.

Yol ile otomobil arasındaki tutku dolu ilişki RCZ Asphalt’ta tam anlamıyla kendini gösteriyor.

Sportif ve özel iç tasarım,Sıra dışı bir seri olan RCZ Asphalt’ın, özel ASPHALT Nappa deri, çift dikişli, elektrikli ve ısıtmalı spor koltukları, aracın sürüş özelliklerinin tadını çıkarmak için ideal ve konforlu bir sürüş pozisyonunu sunuyor,Torpido panelinin tamamı yumuşak, teknolojik, yenilikçi ve prestijli bir malzemeyle kaplı. Ayrıca bütün kumandalar sürücünün elinin altında yer alıyor. Sürüş keyfini artırmak için; motor özel ses sistemi, küçük çaplı direksiyon simidi, spor vites kolu, özel Asphalt kapı eşikleri ve alüminyum pedaller standart olarak sunuluyor.JBL Hi-fi müzik sistemi, USB Box, Bluetooh kitinden oluşan sistem sürücü ve yolcuların sevdikleri müzikleri keyifle dinlemesini, sürücünün ellerini direksiyondan ayırmadan telefon görüşmelerini yapmasını sağlıyor.

Teknoloji ön planda

RCZ baştan çıkarıcı dış tasarımı, 1.6 THP 200 hp motoru ile müşterilerin performans ve sürüş keyfi beklentilerini tam olarak karşılıyor. 0-100 km hızlanmayı 7.5 saniyede tamamlayan Euro 5 standartına uygun özel motor, performans ve çevreye saygı arasında yenilikçi bir sentez sunuyor.

1.6 THP 200 hp motor, RCZ Asphalt’ın üstün niteliklerinden yararlanmaya olanak sağlıyor. 1.700 d/d’da 255 Nm azami tork (overboost ile 275 Nm) 5.500 d/d ‘da 200 hp maksimum güç ile birinci sınıf ivmelenme ve ara hızlanmalar sergiliyor. Sondan bir önceki viteste 80-120 km/s ara hızlanma 6,5 sn.’de 0-100 km hızlanmayı 7,5 sn.’de tamamlıyor.

Bu özel motorda, 1598 cm3’lük dört silindirli blokta, dünyada ilk kez olarak düşük devirlerden itibaren performans ve anında tepki sağlayan Twin-Scroll turbo kompresör, optimal yanma stratejilerine olanak veren direkt benzin enjeksiyonu, değişken kalkış zamanlı emme supapları ile emme ve egzoz eksantrik mili kaydırıcıları (VTi teknolojisi) gibi en yeni teknolojilerin hepsi bir araya getiriliyor. Karma parkurdaki yakıt tüketimi 6.9 lt/ 100 km, C02 emisyonu 159 g/km seviyesinde.RCZ Asphalt‘ın ön takımı, otomobile müthiş bir denge ile birlikte daha canlı ve atak bir sürüş özelliği kazandıran özel bir alt amortisör gergisine sahip. Güçlü ve dayanıklı fren sistemi 340×30 mm boyutunda hava kanallı geniş disklerlerden oluşuyor.

ESP sistemi standart olarak, dinamik denge kontrolü (CDS), elektronik fren gücü dağıtıcısı (REF), acil fren yardımı (AFU) ile akıllı çekiş kontrolü ve rampada kalkış desteği işlevselliklerini içeriyor.