Merhaba sevgili otomobil tutkunu okurlarım. Yine yeni yeniden karşınızdayız ve bu sefer ki test otomobilimiz bir Fransız. Şeker gibi kırmızı rengi, kocaman ön farları, tatlı tatlı gülümseyen Peugeot 208, bu yazımızda siz değerleri takipçilerimize araç hakkında edindiğimiz detayları paylaşacağız.

Peugeot 208 Test_Otomobiltutkunu_Otomatik vites

Otomobil kapısını açtığınız andan itibaren sizi konforlu bir sürüşe davet ediyor. Bu otomobil için söyleyeceğim en büyük özellik konforu oldu. Otomobil Peugeot markasının yeni tasarım anlayışının tüm öğeleri ve klasik Fransız kültürünü taşıyor.

Otomobil 1.2 litrelik 82 beygir gücünde 118 nm tork üreten atmosferik bir motora sahip. Bu motor yazıldığından daha tok ve güçlü, beklediğimden daha istekli ivmeleniyor ve tatlı homurtular çıkarıyor. Zaten 3 silindirli motorların sesini gerçekten çok severim ve 208 bu konuda beni tatmin etti. Bu motora “ETGS” adı verdikleri 5 ileri bir şanzıman eşlik etmekte. Şanzıman motorun istekli devirlenmesine yardımcı ve görevini güzel yerine getiriyor. Yalnız vites geçişlerindeki süre biraz fazla. Ama performans amaçlı kullanılmadığından dolayı her hangi bir sıkıntı yaratmıyor bu süre, zaten direksiyonun arkasında bulunan kulakçıklar bu sıkıntının açığını kapatıyor. Yokuşlarda kesinlikle geriye kaçırma yapmamakta.

Otomobilin koltukları çok rahat! Gerçekte bu sınıf bir otomobile göre çok rahatlar ve vücudunuz güzel tutuyorlar. Aracın görüş açıları gayet güzel, yan aynalar gayet büyük, dikiz aynasının açısını ve boyutu yeterli. Ön direklerin biraz kalın olması açıyı olumsuz etkilese de hemen dibinde bulunan kelebek camlar bu farkı kapatıyor. Ön camın yapısı otomobilin içini ferah tutuyor.

Peugeot 208 Test

Ses yalıtımı başarılı. Yol sesi ve rüzgar sesi konusunda yalıtım gayet iyi, motor sesini de yüksek devirlerde alıyorsunuz malum 3 silindirli bir motora sahip 208, ama ben rahatsız olmadım. Rahatsız olacaklar için ise otomobil gerçekten kaliteli ve kullanımı olay bir multi-medya sistemi ile gayet iyi çalan bir ses sistemi sunuyor.

“SMEG” adı verilen multi-medya sistemi dokunmatik ve yüksek çözünürlüklü bir ekrana sahip. Kullanımı gerçekten basit ve dokunmatiği başarılı. Otomobil hakkında tüm bilgileri öğrenmekle birlikte, tüm ayarlamaları yapabilir, ve müziğinizi dinleyebilirsiniz. Ayrıca bluetooh bağlantısı ile telefon görüşmeleriniz artık daha kolay.

Otomobilin süspansiyon sistemi yolda karşısına çıkan her şeyi absorbe etmekte başarılı, konfor konusunda iddaalı bir araçla karşı karşıyayız. Aynı zaman da yol tutuşundan ödün vermiyor ve virajlarda gayet stabil. Fren pedalına ayağınız gittiğiniz zaman ise asfalt sevgisi ile ünlü Fransız bir otomobili kendini gösteriyor, frenler gerçekten güven kaynağı ve otomobili anında yere yapıştırıyor.

Peugeot 208 Test_Otomobiltutkunu_Peugeot_208 Otomatik Vites

Direksiyon sistemine özellikle değinmek istiyorum. Otomobilin direksiyonun dönüşlerden sonra kendisini toplaması çok başarılı, avucunuzun arasında kayan direksiyon simidini izlerken otomobil kendi yolunu bulmuş oluyor. Sürüş hissiyatı ve hafiflik ile tokluk arasında kalan direksiyon çok güzel. Direksiyon simidinin biraz küçük tasarlandığını itiraf etmeliyim ama malzeme kalitesi çok üst düzey.

İç mekan da kullanılan malzemeler gayet kaliteli, plastik aksamlar tabiî ki sert malzeme ama kullanılan piano black kaplamalar otomobili üst seviye göstermiş. Keşke bu kalite anlayışı klima tuşlarında da olsaydı, çok basit duruyorlar. Kadranların yapısına alışmak gerekli, biraz küçük olsalar da tasarım ve aydınlatmaları çok güzel.

Peugeot 208 sınıfında iddaalı bir otomobil olarak karşımızda. 1.2 litrelik otomatik şanzımanlı bu modeli ile bayan sürücüler ve yeni sürücüler için biçilmiş bir kaptan. Usta sürücüleri ise 208 GTİ tarafına bekliyoruz…

Peugeot 208 Test_Gezi_Yol Manzaraları_PeugeotTurkiye_Otomobiltutkunu_Test_Otomobil Testleri

Peugeot 208 1.2L ETGS Teknik Özellikler

Motor özellikleri: 1199cc, 3 silindir

Maks. çıkış/bg/devir : 5750 dev/dak’da 82 bg

Maks. tork/devir : 2750 dev/dak’da 118 Nm

Son hız: 177 km

Hızlanma 0-100 km/sa: 14,8 sn

Yakıt tüketimi (şehir içi) 5,9 lt/100 km

Yakıt tüketimi (şehir dışı) 4,2 lt/100 km

Yakıt tüketimi (kombine) 4,8 lt/100 km

CO2 emisyonu : 110 gr/km

Peugeot 208 Test_Otomobiltutkunu

Yazı: Emirhan Dereli

Fotoğraf: Can Aydeniz