Herkese merhabalar, bugünkü yazımızda İngiltere’de gerçekleşen lansmanında da takip ettiğimiz crossover segmentinin lideri Nissan Qashqai’nin yeni nesli ülkemizde yapılan lansmanı ve ardından gün içinde gerçekleşen ufak bir test sürüşünü sizlerle paylaşacağım.

Nissan Qashqai Lansman ve İlk Sürüş İzlenimi_Yeni Nissan Qashqai Test_Nissan_Qashqai_Nissan Otomobiltutkunu_Yeni Qashqai Test

Bomonti’deki Hilton otelinde gerçekleşen etkileyici bir lansmanla tanıtılan yeni Nissan Qashqai modeli ilk sunumda göz doldurdu dersek yanılmış olmayız. Sunum’un kalitesi ve Qashqailerin seçilen renkleri göz alıcıydı gerçekten. Özellikle lacivert tonlarında olan rengini çok beğendim, ama test aracımızda seçimimizi beyaz’dan yana kullandık, malumunuz beyaz son yılların gözdesi.

Crossover standartlarını yeniden biçimlendiren Yeni Nissan Qashqai’nin tasarımı açıkca eski kasadan çok daha başarılı ve dikkat çekici. Jantlar, gündüz farları, stoplar, cam tavan vs tüm tasarım öğeleri çok uyumlu. Otomobil eski kasasına göre daha geniş ve daha uzun yapıya sahip olarak büyümüş, Nissan mühendisleri otomobili alçaltmışlar ama kabin yüksekliğini arttırmışlar gerçekten büyük tasarım ve mühendislik başarısı.

Yeni Nissan Qashqai test sürüşü için yola çıktığımızda gerçekten yumuşak bir direksiyon ve çok ferah bir iç mekan sizi konforuyla etkilemeyi başarıyor. Ferah iç mekanda etkisi büyük olan komple cam tavanı unutmamak gerekli. Otomobil’in sürüş pozisyonu gayet konforlu ve tüm görüş açılarına hakimsiniz, yolcular için oturma pozisyonları da başarılı dizayn edilmiş.

Yeni Nissan Qashqai Lansman ve İlk Sürüş İzlenimi_Yeni Nissan Qashqai Test_Nissan_Qashqai_Nissan Otomobiltutkunu_Yeni Qashqai Test

Nissan Qashqai’nin sürüş konusunda sunduklarına değinecek olursak, 1.5 litrelik 110 beygir gücündeki “dCi” dizel ünite gerçekten yapılan mühendislik çalışmaların hakkını vererek çok sessiz ve titreşimsiz çalışmakta. Yakıt tüketimi açısından 1.5 dCi motor, 3.8 l/100km’lik AB kombine yakıt tüketimi değeriyle crossover segmentinde yeni bir standart belirliyor. Belki size bilgisiz biri gibi geleceğim ama otomobile ilk bindiğimde 1.2 litrelik benzinli motora sahip sanmadım değil aracı…

Burada ufak bir eleştirim olacak otomobil sanki bu kuvvetli dizelin gücünü-torkunu hissettirmiyor, sanki gücü kısılmış gibi pasif bir performans sundu. Tabi bunda araçların daha sıfır km olmasınında etkisi olduğunu düşünmekteyim. Tabi diğer taraftan menzil kısmında depomuz doluyken 1000 km gibi bir değeri görmek otomobili alacak tüm kullanıcıları memnun edecektir.

Ufak bir sürüş izlenimi olduğundan dolayı sizleri bu kadar bilgilendiriyorum okuyucularım, aslında biraz da yeni Nissan Qashqai hakkında merakta kalmanızı ve önümüzdeki günlerde yapacağımız test yazımızda daha fazlasını bulacağınızın müjdesini vererek, çok meraklı okuyucularım için kesinlikle bir Nissan showroom’una gidip yeni Nissan Qashqai modelini incelemelerini hatta test etmelerini tavsiye ediyorum.

Saygılarımla

Emirhan DERELİNissan-Qashqai-Lansman-ve-İlk-Sürüş_Yeni-Nissan-Qashqai-Test_Nissan_Qashqai_Nissan-Otomobiltutkunu_Yeni-Qashqai-Test