Mitsubishi ASX 1.6 Invite Sürüş izlenimi.

2011 Yılı İçerisinde Temsa Otomotiv’in otomobiltutkunu.com web sitesine tahsis ettiği test aracını yaklaşık 1000 km kullandım. Mitsubishi ASX’in segmenti Crossover sınıfını temsil eden bir model olup araç gerçek anlamda hem şehir içi, hem şehirdışı yollarda, asfalt ve toprak yollarda yol hakimiyeti yüksek kapasiteye sahip  olduğunu hissettim, onu kullanmak çok keyifli akışı çok güzel, yumuşak bir sürüş sunuyor kullanıcısına.

Mitsubishi ASX’in 117 HP güç üreten 1.6 litre hacimli benzinli motor ile sunulan Mitsubishi ASX, 5 ileri manuel şanzımana sahiptir. Manuel olması onu daha bi atak daha bir haraketli kılıyor, aynı zamanda cesur çizgileri sınıfındaki diğer marka araçlardan farklı kılıyor.

Test aracımız Invite adı verilen baz donanım seçeneğinde olup araçta EBD destekli ABS, HSA (Yokuş Kalkış Destek Sistemi), ESS (Acil Duruş Sinyal Sistemi), ASTC (Aktif Denge ve Çekiş Kontrol Sistemi), BA Fren Destek Sistemi, 7 hava yastığı, krom çerçeveli ön sis farları ve ızgara gövde rengi elektrikli katlanabilir ve ısıtmalı aynalar direksiyondan kumandalı MP3 çalarlı müzik sistemi, hız sabitleyici, tam otomatik klima soğutmalı torpido, elektrik soketi yağmur sensörü katlanabilir arka koltuklar ve bizce aracın öne çıkan en büyük özelliklerinden birisi AS&G start-stop çalıştırma sistemi ile kırmızı ışıklarda ve aracın sabit durması halinde sistemin kendiliğinden kendini durdurması ve cleartec motor teknolojisi ile yakıt tüketimini minumum düzeye indirmesi ASX kullanıcıları için önemli etkenlerden birisi olduğunu belli ediyor.

Mitsubishi ASX test aracımızın gösterge panelinde mavi ışık olarak devir göstergesi var. Ayağınızı gaz pedalından çektiğiniz an, yakıt tüketimi sıfırlanıyor, Mitsubishi ASX’in bizim testimize göre km de 0,24 kuruş tüketime sahip olduğunu fark ettik, 6lt/100km yakıt tüketimine eşdeğerdir. Günümüzde bir çok markanın 1.6 motor seçeneği bu değerlere sahip. AS&G özelliği yakıt tasarrufu sağlaması nedeniyle önemli bir özellik. İlk kullanımlarda tedirginlik yaratabilir ama alışıldığında kesinlikle vazgeçilmezler arasına girdiğini hissedeceksiniz, Mesela aracınızla durdunuz debriyajdan ayağınızı çektiğinizde araç kendiliğinden stop ediyor daha sonra siz devam etmek istediğinizde debriyaj pedalına hafifçe dokunduğunuz an araç kendiliğinden çalışıyor veya yokuş aşağı durdunuz diyelim ayağınızı frenden çektiğiniz tekerleğiniz dönmeye başladığı an yine araç kendiliğinden çalışıyor çok faydalı ve çok rahat bir seçenek. Eğer siz AS&G kullanmak istemiyorsanız aracın sol tarafında kapatma butonu var. Sistemi devredışı bırakmak istiyorsanız butona basmanız yeterli. Mitsubishi ASX’iniz normal kullanıma geçmiş olacaktır.

Mitsubishi ASX’te en beğenilen özellikleri sıralarsak: Yakıt tüketimi ilk sırayı alır. AS&G start-stop çalıştırma sistemi, markanın agresif ve sportif tasarım diline uyumlu ASX mercekli farları ve köpek balığı dizaynı ayrıca ASX’in en dikkat çeken özelliği yan sinyal hizasından başlayıp stop grubuna kadar olan çizgi arka stop lambaları ayrıca arka tamponun ortasına yerleştirilmiş olan sis lambaları dikkat çekiyor.

Mitsubishi ASX’i kullanırken fark ettiğimiz konulardan birisi aracın viraj kabiliyeti limitli girilen virajlarda kesinlikle aracın çizgi dışına çıkmaması önemli bir unsur. Biraz zorlama durumunda ise aracın ön den biraz açılma eğilimi gösterdiği hissediliyor. Yüksek süratlerde kendisinden beklenilmeyecek bir tork ve limit aşımlarında kendisini hissettiren güven duygusu çok önemli bir artı. ASX motoru torkunu alt devirlerden itibaren veren ve 117 bg den daha güçlü hissi uyandıran bir otomobil.