Yarış pistleri için geliştirilmiş    teknolojilere sahip sınırlı sayıda üretilen bir yol otomobili olan MINI John Cooper Works GP, bu kaliteli İngiliz markası altında  üretilmiş en spor ve en hızlı üretim modelidir.

 

Otomobilin dünya tanıtımı Paris Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirilecek (29 Eylül – 4    Ekim 2012) ve bu yılın sonundan itibaren yalnızca 2000 adet olarak sınırlı sayıda üretilecektir. 

John Cooper Works motor sporları teknolojisiyle kapsamlı bir şekilde donatılan bu iki kişilik otomobil ayrıcalıklı görünümüne yaraşır, olağanüstü bir performans sunuyor. Büyük oranda modifiye edilmiş dört silindirli turbo motor, 218 bg güç üretme kapasitesine sahip; ayarlanabilir süspansiyon, ekstra güçlü spor fren sistemi ve modele özgü alaşım jantlar ile spor lastikler üstün kullanım ve olağanüstü bir sürüş keyfi sunuyor. Standart olarak sunulan yüksek çekiş becerisine sahip spor lastikler, olağanüstü bir viraj tutuşu, kusursuz bir fren tepkisi ve etkileyici bir performans sağlar. Hepsinden öte, DIN 1160 kg’lık yüksüz ağırlığıyla MINI John Cooper Works GP sınıfındaki en hafif spor otomobillerden biridir.

Motor, süspansiyon ve aerodinamik arasındaki denge, MINI John Cooper Works GP’nin daha üst segmentte yer alan büyük markalara ait spor otomobillerin oldukça önünde, 8:23 dakika ile en iyi tur  zamanını elde ettiği Nurburgring Kuzey Pisti’nde (eski grand prix    pisti) gerçekleştirilen yoğun testler sırasında hassas biçimde ayarlanmıştır.  0 – 100 km/sa arasında 6,3 saniyelik hızlanma ve 242 km/sa’lik azami hızıyla GP günlük kullanımına gerçek yarış otomobili hissi kazandırır.

MINI John Cooper GP, efsanevi spor otomobil tasarımcısı John Cooper’ın kullanımı keyifli bir yol otomobili olan klasik Mini    modelinden geliştirdiği otomobille başlayan, 50 yıllık bir yarış geleneğinin en son somutlaşmış halidir. İlk geliştirilen bu otomobil, Monte Carlo Rallisi’ni üç kez kazanarak motor sporlarında başarılı bir kariyer edindi. Günümüzün MINI modeli, işte bu geleneği sürdürüyor: John Cooper ürünleri ve modelleri, İngiliz yapımı premium küçük otomobillerle olan yakın bağlantıları sayesinde, üst düzey motor sporları mühendisliğinde bir simge olmayı sürdürüyor. Motor sporlarında herkes tarafından paylaşılan bu tutkunun şimdiye kadarki en etkileyici ürünü John Cooper Works GP Tuning Kitine sahip olan 2006 MINI Cooper S modeliydi.  Bu model de 2000 adet ile sınırlı sayıda üretildi ve kısa sürede koleksiyoncuların gözlerini diktikleri bir ürün haline geldi.

MINI John Cooper Works GP, zaman içerisinde kendini kanıtlamış, MINI’nin sahip olduğu doğal sportif DNA’nın, doğrudan yarış    pistlerinden alınan bir dizi özellikle bir araya getirilmesi prensibinin başka bir çarpıcı örneğidir. Bu elit sportif makine ile şimdilerde MINI’nin bir alt markası olan John Cooper Works markası çıtayı bir kez daha yükseltmiş oldu; yeni model Nurburgring Kuzey Pistinde gerçekleştirilen testler sırasında önceki modelin en iyi tur zamanını tam 18 saniyeyle geçti. Bu yeni en iyi zaman, John Cooper Works tarafından belirlenen en üst düzey performans standartlarına göre ayarlanan mühendislik konusundaki sürekli    gelişmeyi yansıtır.

MINI John Cooper Works GP’nin 1,6 litrelik dört silindirli motorunun hızlı tepki veren gücü ve üstün devir alma yeteneği, şaşırtıcı performans rakamlarına yansıyor. Bu canlı karakter, son teknoloji mühendislik paketi ve motor sporları dünyasından yapılan teknoloji transferleriyle daha da geliştirilir. Ön çıkan özellikler arasında alüminyum silindir bloğu ve rulman yatakları, takviyeli pistonlar, daha güçlü silindir kapağı, hafif krank milleri ve sodyumla doldurulmuş egzoz valfleri bulunur. Twin-scroll turboşarj yüksek düzeyde bir itme gücü sağlarken, direkt benzin enjeksiyonu yakıt beslemesini hassas bir biçimde kontrol eder, bununla birlikte BMW Goup’un VALVETRONIC teknolojisini temel alan tam değişken valf kontrolü motor tepkisinin ve verimliliğinin en üst düzeye çıkarılmasına yardımcı olur.

En son teknoloji ürünü motor, gaz kelebeğinin komutlarına hızlı yanıt verir ve yalnızca 1750dev/dak’da 260 Newton metre maksimum tork sunar. Hızlanırken fazladan güç için, ek destek fonksiyonu sayesinde azami tork değeri kısa süreler için 2000 dev/dak’da 280 Nm’ye yükseltilebilir. 6000 dev/dak’da maksimum 218 bg güç sunulur. Bu güç, motorun performans özelliklerine tam uyum sağlayan altı ileri düz vites aracılığıyla tekerleklere aktarılır.

Şaşırtıcı torku MINI John Cooper Works GP’ye 0’dan 100 km/sa hıza  6,3 saniyede hızlanma becerisi sağlar. Orta devir aralığında hızlanma özelliği de beşinci viteste 80 ila 120 km/sa arasında yalnızca 5,9 saniye gibi bir zamanla etkileyicidir. Azami hızı 242 km/sa’tir. Turboşarjlı motoru da olağanüstü bir verimlilik sunar. Bu özellik, MINI John Cooper Works GP’nin ortalama EU test döngüsü tüketiminde 7,1 litre/100km ve kilometre başına 165 gr CO2 emisyonu değerlerini korumasını sağlayan MINIMALISM özellikleriyle daha da artırılmıştır.

MINI John Cooper Works GP’nin özel süspansiyon teknolojisi de büyük  oranda motor sporlarına dayanır. MINI’de ilk kez yer alan bir özellik olarak, bağımsız olarak ayarlanarak sürüş yüksekliğinin 20 milimetreye kadar düşürülebilmesini sağlayan ayarlı süspansiyon mevcuttur. Bu durum diğer özelliklerin yanı sıra, MINI piste çıktığında süspansiyonun farklı tur koşulları için hassas şekilde ayarlanabileceği anlamına gelir. Ön amortisörler, uzunlamasına ve yanal sertliğin artırılması amacıyla piston çubuğu aşağıya bakar şekilde, tüp içerisine baş aşağı şekilde monte edilir.

Ön kamber normal MINI John Cooper Works modeliyle kıyaslandığında artırılmıştır, böylelikle spor lastiklerin, yol lastiklerinden önemli ölçüde farklı olan performans potansiyeli, kaçınılmaz bir biçimde lastiğin yıpranmasını artıran erken dışa çekme etkileri yaşanmaksızın sonuna kadar kullanılabilir. Diğer özellikler arasında ön tekerleklerin toe açısının azaltılması ve ileri ağırlık  aktarımını değiştirerek sınıra yakın sürüş sırasında daha fazla hız ve daha doğal bir direksiyon tepkisi sunan arka kamber açısının artırılması yer alır. Aynı zamanda toe açısının azaltılması çevikliği ve viraj dönüş emniyetini artırır.

MINI John Cooper Works GP’nin yarış pistlerinden alınan altı pistonlu, sabit kaliperli, önden soğutmalı disk frenlere sahip spor fren sistemi ile olağanüstü bir fren performansı sunulur. Ön diskler  330 milimetre çapında ve 25 milimetre kalınlığındadır; arka diskler    ise 280 x 10 mm disklere sahiptir. Yine MINI John Cooper Works GP’ye    özel hafif 17 inç alaşım jantlar, yüksek çekiş özelliğine sahip    215/40 R17 spor lastiklerde kullanılır. İsteğe bağlı olarak aynı jantlarla sunulan 205/45 R17 lastikler, performans ve ıslak veya  düşük sıcaklık koşullarında iyi yol tutuşu arasında başarılı bir sportif denge sunarlar. MINI John Cooper Works GP için özel olarak  geliştirilen 7,5 x 17 H2 ET45 jantlar, MINI Challenge yarış otomobilinden alınmıştır ve akış şekillendirme yöntemiyle üretilmiş jantlar üzerinde hafif kontürler içerir.

MINI John Cooper Works GP’de Dinamik Denge Kontrolü, normal bir    durumda olacağı gibi DTC ile birleştirilmemiş, özel bir GP yarış modu ile bir araya getirilmiştir.  Zorlu bir sürüş sırasında sürücü  sıklıkla ASC motor gücü azaltma özelliğinin devreye girmesini tercih    etmez bunun yerine sistem yalnızca EDLC (Elektronik Diferansiyel    Kilit Kontrolü) alt işlevini temel alan ASC frenleme özelliğini sunar. EDLC yazılımı, dönüş sırasında içteki tekerleklere fren uygular ve aksi durumda bu tekerleklerde kaybedilecek motor gücü, temas kuvvetinin daha büyük olduğu dış tekerleklere yönlendirilir.

Dikkat çekici ve ayrıcalıklı görünümüyle MINI John Cooper Works GP, çıkış komutundan itibaren performans yeterliliği konusunda açıkça    öndedir. Gövde özel bir renk olan metalik Thunder Grey ile boyanırken, motor kapağı açıklığının kenarlarının yanı sıra dış ayna kapakları ile ön rüzgârlıkta yer alan yan hava girişleri kırmızı renktedir. John Cooper Works amblemi alt hava girişinde ve bagaj kapağında yer alır. Son ayırt edici kimlik özelliği ise ön ve arka    tekerlek bombeleri arasında uzanan “GP” logolu yan şeritlerdir. MINI John Cooper Works GP’nin standart teknik özellikleri arasında siyah muhafazalı xenon farlar, sis farları, güneşten korumalı cam, klima, özel GP moduna sahip DSC ve Sport düğmesi bulunur. Büyük ön ve arka rüzgarlıklar gibi aerodinamik gövde parçaları, çarpıcı yan eşikler ve modele özgü tavan spoyleri otomobilin çekici görünümüne katkıda bulunmanın yanı sıra hava akışını kontrol etme konusunda da önemli bir rol oynar. Arka difüzör, alt panel sistemi ve tavan kenarı spoyleri ile birlikte arka aksta oluşan kaldırma kuvvetini yüzde 90 oranında azaltarak, yüksek hızda viraj dönüşlerinde ve otomobili    sınırlara yakın bir şekilde kullanırken kusursuz bir sürüş kontrolü sağlar.

Dirençteki yüzde altılık bir azalma, yakıt ekonomisini iyileştirir ve azami hıza yansır. Geniş bir rüzgarlığın yardımı ve motor bölmesinin alt kısımdan tamamen aerodinamik olarak kaplanmasıyla otomobilin etrafındaki hava akışı önemli ölçüde artırılmıştır. Bu aerodinamik koruma ön aks üzerinde oluşan kaldırma kuvvetini ve direnci azaltmakla kalmaz aynı zamanda motor bölmesi içerisinden geçen hava akışını da artırır. Korumanın ortasında yer alan yarıklar havanın ara soğutucudan atılmasını sağlar. Yarıklar hava akımının hızlı olduğu ve vakum kuvvetinin yüksek olduğu bir alana yerleştirilmiştir, böylelikle hava kelimenin tam anlamıyla motor bölmesinden dışarıya emilerek ara soğutucunun performansını artırır.

Heyecan verici yarış otomobili hissi, kısmen arka koltuğun    kaldırılmış olması nedeniyle iç mekanda bir kademe daha  artırılırken, odak noktası tamamen sürücü ve “yardımcı sürücünün” ihtiyaçlarıdır; ikisi de özel GP dikişli Recaro spor koltuklar  sayesinde MINI John Cooper Work GP’nin performansının keyfini çıkarabilirler. Yük koruyucusu sportif sürüş sırasında eşyaların bagaj bölmesinden  dışarı kaymasını engeller. John Cooper Works kalın deri direksiyon  simidi ve krom halkalı vites değiştirme kolu ile kırmızı vites şeması  sürücüye otomobil hakkında daha direkt bir his sunar. Son olarak  antrasit tavan kaplaması, piyano siyahı iç tasarım yüzeyleri ve kapı  kolları ile antrasit devir ve hız kadranları gibi özellikler sayesinde  iç tasarım da sürücünün yola verdiği dikkatin artmasını sağlar.