Yarış tutkusunun keyfi ilk kez dört çeker kombinasyonuyla yaşanabiliyor. Standart olarak ALL4 dört çeker sistemi ve yeni geliştirilen turbo şarjlı dört silindirli motor ile donatılan MINI John Cooper Works Countryman, her türlü zeminde üstün bir sürüş keyfi sunuyor.

Kapsamlı motor sporları uzmanlığıyla desteklenerek geliştirilen motoru ve şasi teknolojisi ile birlikte, beş kapılı ve dört/beş koltuklu MINI’nin genel konsepti, John Cooper Works modelinin karakteristik özelliklerini yepyeni bir segmente taşıyor.

Yeni nesil motorlar, rakipsiz güç, isteğe bağlı otomatik  vites kutusu.

En son nesil twin-scroll turboşarjlı motor yalnızca direkt benzin    enjeksiyonunu değil, aynı zamanda BMW Group’un VALVETRONIC    teknolojisini temel alan değişken valf yönetim özelliğini de    içeriyor.  MINI John Cooper Works Countryman modelinde kullanılan  1,6 litrelik dört silindirli motor maksimum 218 bg güce sahiptir ve  280 Newton metre azami tork değerine sahiptir; bu değer kısa süreli takviye fonksiyonu kullanılarak 300 Newton metre değerine kadar artırılabilir. Spor egzoz sistemi bu etkileyici motor gücünün hak ettiği arka plan müziğini sağlar.

Standart altı ileri düz vites kutusuna alternatif olarak isteğe bağlı altı ileri otomatik vites seçeneği de mevcuttur. MINI John Cooper Works Countryman’in 225 km/sa’lik maksimum hızına erişmeden önce, düz veya otomatik vitesli modeliyle hareketsiz halden 100 km/sa hıza erişmesi için yalnızca 7,0 saniye yeterlidir. Bununla birlikte, motorun optimize edilmiş verimliliği ve otomobilde yer alan bir dizi MINIMALISM teknolojisi yakıt tüketimini ve emisyonu yukarıda sözü edilen performansa göre etkileyici düzeyde düşük tutar. Gerçekten de MINI John Cooper Works Countryman EU test döngüsünde 100 kilometrede 7,4 litrelik bir ortalama yakıt tüketimi (otomatik: 7,9 lt/100 km) ve 172 gr (184 gr) CO2 emisyonu rakamlarına ulaşır.

İlk dört çeker John Cooper Works modeli.

MINI John Cooper Works Countryman, bu ultra spor otomobil ailesinin sahip olduğu olağanüstü motor gücünü dört tekerleği aracılığıyla yol    yüzeyine aktaran ilk üyesidir. ALL4 dört çeker sistemi, motor gücünü elektromanyetik merkezi diferansiyel aracılığıyla ön ve arka akslara    kesintisiz bir biçimde dağıtır. Bu ileriye doğru itiş gücünün her  zaman tekerleklere en verimli şekilde aktarılabileceği anlamına gelir.

Standart donanım içerisinde, 18 inç Twin Spoke tasarımına sahip hafif alaşım jantlar, kırmızı fren kaliperleri ve sert ayarlı yay ve amortisörlere sahip spor süspansiyon, güçlendirilmiş anti-roll barlar ve 10 milimetre daha alçak sürüş yüksekliği ye alır. DSC  (Dinamik Denge Kontrolü) sistemi DTC (Dinamik Çekiş Kontrolü) modunu içerirken, standart Sport Düğmesi motorun tepkisi ve ses karakteri üzerinde oynar ve direksiyonun takviye özelliğini ayarlar.

Rakipsiz: dört kapı, geniş bagaj kapısı, standart takılı aerodinamik kiti, kokpit içerisinde spor otomobil ortamı.

4,13 metre uzunluğu, dört kapısıyla ve büyük bagaj kapısıyla MINI John Cooper Works Countryman, şehrin karmaşasında ve daha ötesinde    yaşanabilecek her türlü güçlükle baş edebilecek şekilde donatılmıştır. Bu görevini de taklit edilemez, sportif bir tavırla yerine getirir. Örneğin standart aerodinamik kiti yeni John CooperWorks modeline çekici bir görünüm sağlar ve gövdesinin etrafındaki hava akışını en uygun hale getirir. Müşteriler yedi dış tasarım rengi arasından seçimlerini yapabilirler ve beyaz ile siyahın yanı sıra John Cooper Works modellerine özel, kırmızı kontrast renkte sunulan tavan ve ayna kapaklarından da yararlanabilirler.

Otomobilin içerisinde, MINI Countryman konseptinin kullanışlı yapısı sportif özelliklerle de desteklenir. Arka bölüm üç yolcu için    oturma yeri sunarken, ücretsiz bir seçenek olarak iki bağımsız koltuk da kullanılabilir. Arka koltuklar bağımsız olarak veya 60:40 oranında öne ve arkaya kayabilir (üç kişilik koltuk seçildiyse), sırt dayamaları ise yatacak veya katlanacak şekilde ayarlanabilir. Katlanan sırt dayamaları bagaj kapasitesini 350 litreden maksimum 1.170 litreye çıkarır. Sözü edilen spor koltuklar, spor direksiyon, Piyano Siyahı iç kaplamalar, antrasit renginde tavan döşemesi ve koyu renkli kilometre ve devir sayacı gibi özelliklerin tümü bir spor otomobil ortamı oluşturmaya yardımcıdır.

MINI John Cooper Works Countryman modeline özel seçenekler arasında 19 inç hafif alaşım jantlar, Carbon Black Championship Red Lounge    Deri döşemeli spor koltuklar ile Chili Red iç kaplama şeritleri ve Spor Şeritler yer alır. Klima ve MINI Boost CD radyo standart olarak  sunulur, ancak müşteriler otomobillerini MINI Countryman’in diğer  modelleri için de sunulan tüm konfor ve kişisel geliştirme    seçeneklerinin yanı sıra MINI Connected özellikleri ve sözü edilen John Cooper Works aksesuarlarıyla birlikte sipariş edebilirler.