MINI COOPER doğal bir sporcu. Borusan Otomotiv Ailesinin neşeli haraketli enerji yayan araçlarından, MINI Markasının standart versiyonu, MINI COOPER’i otomobiltutkunu.com haber kanalı olarak test ettik.

Bu yazımızda bizim kullanmamız için tahsis edilen MINI COOPER CHILI aracımızın özelliklerini aracı sürerken keşfettik. MINI ‘nin her noktası her kıvrımı ince detayların saklı olduğunu sürücü ve araç içinde seyahat eden yolcular için çok kullanışlı ve tamamen kişisel seçimler neticesinde daha keyifli daha neşeli daha cıvıl cıvıl bir araç olduğunu hissettik. Bugünlerde MINI grubunun diğer üyelerinden olan 4×4 versiyonlarının kullanıldığı DAKAR Rallisindeki MINI Countryman All4 Racing modeli araçların başarılarını izlerken aynı markanın diğer başka bir modelini sürme imkanına yaşıyor olmak hoş bir duygu.
BMW tarafından üretilen MINI’nin 2001 yılında Türkiye’da satışına başlanıldığı günden bu yana her geçen gün kalitesini arttıran ve halk arasında sükse yapan bir marka olma yolunda ilerlemesi neticesinde geçtiğimiz yıllarda modelin bir takım düzenlemeleri ile ikinci nesil versiyonu satışa sunuldu. Yenilenen versiyonlu MINI araçlarında mükemmel dış hatları ile gövde yapısı ve aracın uzunluğu hissediliyor. İdeal yol tutuşa sahip süspansiyon sistemi çok başarılı olup her kullanıcının hemen söyleyeceği tek nokta aracın gokart hissi verdiği limitli kullanımda direksiyonu sürücü nereye çevirmek isterse MINI nazlanmadan hemen itaat ediyor hani derler ya iğne deliği olsa içinden geçer o hissi kullanıcısına sunuyor olması MINI için en büyük avantaj olsa gerek.
DSC ( Dinamik Denge Kontrolü), Çok fonksiyonlu direksiyon, Dış chrome line, Otomatik klima, PDC, Ön sis farları, Bi-xenon farlar, İç aydınlatma paketi, Sürücü ve yolcu koltuğu yükseklik ayarı, Otomatik denge kontrolü + yol tutuş (ASC+T), Runflat lastikler ile donatılmış CHILI versiyonu siz kullanırken meraklı gözlerin sizin üzerinizde olduğunu hissedeceksiniz.
MINI’nin iç mekanında ise, aracın içine binen kişinin hemen yüzünde bir gülümseme bir nostalji ve premium markanın dizayn etmiş olduğu kalite ile karşılaşıyor bedeni saran spor koltuklar yılların eskitemediği ama bir takım modifikasyonlarla güncelliğini koruyan ön torpido dizaynı deri direksiyon ve üzerindeki kumanda düğmeleri kolayca kullanıma uygun dizayn edilmiş ve kullanışlı bir araç halini almış.
MINI COOPER CHILI
MINI’ye ilk defa binen birisi bile bir saniyelik bir bakışmadan sonra kolayca anlayabiliyor kumanda butonlarının ne işe yaradığını  zaten MINI Mühendistleri kullanıcıları düşünerek her butonun yerini kolayca erişilebilecek ve okunacak şekilde dizayn etmişler, Çift kademeli sunroof bir çok araçlarda arka kısımdaki sunrof sabit durmakta ama MINI de arka sunroof yarım açılabilme özelliğinde olması hoş bir detay olmuş özellikle MINI Boost CD müzik sistemi ben çok beğendim .
Test amacı ile kullanmış olduğumuz MINI COOPER aracımız Otomatik vitesli versiyon olup 6 ileri şanzumanla donatılmış, vites geçişleri hissedilmeyecek kadar az olup sürücüsüne çok kolaylık sağlıyor istenildiği zaman manuel olarak kullanılabilme şansı ile sürüş zevki biraz daha yükseliyor. Ayrıca aracımızda SPORT özelliği ile vites aralıklarının daha az zaman süresinde değişimini hissettirerek kullanıcaya spor araç kullandığının hissini veriyor.
MINI COOPER benzinli 1.6 motorla donatılan ve BMW’nin PSA Grubu ile geliştirdiği 122 hp lik motoru 0-100km hıza 9 saniyede ulaşıyor. 17 inç kendine özel jant ve lastikleri güçlü fren sistemi,hıza duyarlı direksiyonu oranları iyi ayarlanmış 6 ileri şanzumanı ile hem şehir içinde hem şehir dışı yollarda kolay sürüş zevkini kullanıcısına yaşatıyor.
MINI Markası ODD Satış ve iletişim Ödülleri 2011 Yılın En Hızlı Büyüyen Markası olarak tescillendi. Bu kazandığı ödül onu daha güçlü kılıyor.