Klasik, yeni retro hatları ile karşımızda! Tüm okurlarımıza selamlar, bu hafta ki konuğumuz her şeyi ile yenilenen yeni MINI Cooper! otomobilin ana tasarım unsurları hariç her ayrıntısı ve tüm teknolojik altyapısı yenilenmiş bulunmakta.

MINI Cooper_Yeni MINI Cooper Test_Otomobiltutkunu_MINI Cooper Test

TASARIM

Otomobilin ön ve arka kısmı kült hatlar korunmuş olarak yeniden tasarlanmış tabi MINI ifadesi unutulmamış. Otomobile biraz uzaktan baktığınız anda çok tatlı bir ifade ile karşılaşıyoruz. Ve kesinlikle belirtmek istiyorum artık bir MINI Cooper değil. Selefine göre boyutları bayağı artan otomobil bu farkı oval tasarım anlayışı ile korumakta. Ön kısımdaki büyük krom ızgara, yenilenen “LED” farlar çok kaliteli. Göz alıcı sarı rengi, krom ızgarası ile göz kamaştıran otomobil eski kasaların bizlerde uyandırdığı sert, kaslı yapıyı göstermiyor ama daha çok premium sınıfa ait duruyor. Kapıyı açıp iç kısıma geçtiğimiz zaman artık MINI markasının premium sınıfa ait olduğunu söyleyebilirim rahatlıkla. Opsiyon listesinden seçerek ekletebileceğiniz spor koltuklara kuruldum ve başladım otomobili yaşamaya. Koltuklar vücudunuzu gayet iyi sarıyor ve virajlarda sizi bırakmıyor ama koltuk yapısı ciddi anlamda çok sert. Uzun yolculuklarda spor koltuklar sürüş keyfinizi en yüksek seviyede yaşatıyor. Cam tavan sayesinde çok havadar bir kabin bulunuyor. Ön konsol da kullanılan tüm malzemeler çok kaliteli. Şalter yapılı tuşlardan tutun direksiyon üstündeki tuşlara kadar kalite kokuyor.

Ön konsolun ortasında konumlandırılmış olan ana ekran ünitesi “idrive” sistemini  içeriyor. Aracın durumundan tutun yakıt bilgisi, radyo kanalları ve tüm bilgileri öğrenebiliyoruz. Ekran dokunmatik değil, ama kullanımı tek tuş ile çok kolay, tek sıkıntı tuşun konumunun biraz aşağıda olması ve kolumuzu koyacağımız kolçak bulamamış olmamız… Ayrıca bu ekranın çevresinde bulunan halkanın rengi yaptığımız her işleme göre değişmekte ve ambiyans aydınlatmasını farklı bir boyuta taşımakta. MINI’lerin en büyük özelliğinden biri olan kilometre kadranının ortada olması artık yok, kilometre saati direk sürücünün gözlerinin önünde konumlandırılmış.

MINI Cooper_Yeni MINI Cooper Test_Otomobiltutkunu_Mini Cooper Test

MOTOR    

Artık otomobil firmaları 3 silindirli motorlara geçiş yapmaktalar ve iddialı güçler ile minimum yakıt tüketimini bizlere sunuyorlar. MINI ise Cooper modellerine özel 1.5 litrelik 136 bg güç üreten küçük bir canavar yetiştirmiş. Rakamlar kulağa gayet hoş geliyor! Otomobilin 6 ileri şanzımanı tanıdık ve motor  ile çok uyumlu çalışıyor. 6 vites’te tork açısında gayet tatminkar, alt devirleri de turbo beklemesi olmadığı gibi üst devirlerde otomobil çok istekli. Çoğu otomobil severler 3 silindirli motorların sesini beğenmiyor. Ama o tatlı seslerini ben seviyorum ve mühendisleri n araca uygulamış olduğu vites geçişlerindeki egzoz patırmadası çok zevkli. Pedalın altına mevcut bir kuvvet var ve sizi her türlü durumda karşılıyor. Buna rağmen yoğun İstanbul trafiğinde 7 litreyi geçmeyen bir tüketimle tebriklerimizi kazanıyor.

MINI Cooper_Yeni MINI Cooper Test_Otomobiltutkunu_Mini Cooper Test_2014 MINI Cooper

SÜRÜŞ

Fren sistemi gerçekten çok stabil. Durmak istediğiniz anda pedala dokunmanız fazlasıyla yeterli. Otomobil hemen asfalta yaklaşıyor ve güven veriyor. Süspansiyon sistemi sert! Evet herkesin beklediği bir cevap. Bu bir MINI tabiî ki dediğinizi duyabiliyorum. Virajlarda bir anlık bile kopmak olmuyor, önden çekişli olmasından dolayı biraz kafası kayabiliyor. Büyük yeniliklerden biri olarak da “idrive” sistemini anlatmak istiyorum birazda. Bildiğiniz üzere BMW modellerinde kullanılan ve otomobil ile ilgili tüm bilgileri görmemizi sağlayan ve tüm ayarları yönettiğimiz, multimedya sisteminide kapsayan bir arayüz.  Kullanımı gerçekten basit olan işlevsel sistem artık MINI modellerinde de karşımıza çıkıyor. Otomobile dair her bilgiye ulaşabildiğmiz gibi, istediğimiz şekilde aracımızı kişiselleştirebiliyoruz. Ayrıca MINI artık bizlere 3 farklı sürüş modu ile geliyor. Tam bir ekonomi amacı için sunulan “ ECO”, gerçek bir MINI sürdüğünüzü hissettiren “MID”, tam bir gokart havası taşıyan “SPORT”. Bu modlar elinizin altında ve gerçekten her mod farklı bir sürüş karakteri içermekte. Sakin sürüşlerinizi için “ECO” modu seçip tasarrufunuzu yaptıktan sonra “SPORT” mod ile keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

SONUÇ

MINI Cooper… Sınıfı olmayan, her otomobil severin kalbinde yeri olan, retro akımın öncüsü, tamamen stil sahibi bir otomobil. Artık daha teknolojik, daha tutumlu ve daha premium bir otomobil. Yepyeni multimedya ara yüzü, yenilenen motoru, yenilenen donanımlar sayesinde daha cazip bir teklif sunuyor Cooper biz otomobil tutkunlarına.

New MINI_New Cooper_MINI Cooper_Yeni MINI Cooper Test_Otomobiltutkunu_Mini Cooper Test_2014 MINI Cooper_Borusan Oto_instagram_Photo_Pictures_Car_Cars

 Yeni MINI Cooper Teknik Özellikler

MINI Twin Power Turbo

Motor özellikleri: 1,5 litre3 silindir/16V

Maks. çıkış/bg/devir : 4.500-6.000 dev/dak’da 136 bg

Maks. tork/devir : 1250 dev/dak’da 220 Nm

Son hız: 210 km

Hızlanma 0-120 km/sa: 9,3 sn

Yakıt tüketimi (şehir içi) 5,7 lt/100 km

Yakıt tüketimi (şehir dışı) 3,8 lt/100 km

Yakıt tüketimi (kombine) 4,5 lt/100 km

CO2 emisyonu : 105 gr/km

New MINI_New Cooper_MINI Cooper_Yeni MINI Cooper Test_Otomobiltutkunu_Mini Cooper Test_2014 MINI Cooper

Yazı: Emirhan Dereli

Fotoğraf: Can Aydeniz