Yeni Mazda3, 2014 Yılın Aracı ödülünde finalist olarak seçildi ve Mazda’nın ödünsüz araçlar üretmeye yönelik alışılmışa meydan okuyan yaklaşımını bir kez daha ortaya koydu. Mazda’nın canlandırıcı yeni kompakt modeli, Avrupa’nın en eski ve en prestijli otomotiv ödülü için rekabet eden 30 aday içerisinden diğer altı otomobille birlikte finale kaldı.

Mazda3_COTY_Finalist_2014_Otomobiltutkunu

Ekim ayından itibaren Avrupa’ya tanıtılan yeni Mazda3, finale kalan yedi model arasında tek Japon modeli ve Avrupa dışından finale kalan iki araçtan biri oldu. Kazanması halinde, bu ödül, daha önce ABD’de autoguide.com’un Yılın Aracı ödülünü kazanan Mazda’nın en çok satan modelinin en son nesli için, günümüze kadar elde ettiği en prestijli ödül olacak. Yeni Mazda3; 2014 Kanada Yılın Aracı ödüllerinde iki fiyat kategorisinde En İyi Yeni Küçük Araç unvanlarının yanı sıra, Yılın Yeşil Aracı ödülünde de finalist oldu. Bunlara ek olarak, yakın tarihte Focus (Almanya) ve Car and Driver (ABD) gibi yayınların “en iyi 10 araç” listelerinde de yer aldı. Yeni Mazda3 seleflerinin adımlarını takip etmeye bu şekilde devam ediyor: İlk iki nesil dünya çapında 130’dan fazla ödül kazandı ve ikisi de, burada daha önce finalist olarak yer aldı.

Yeni nesil kardeşleri Mazda CX-5 ve Mazda6’da olduğu gibi, Mazda, yeni Mazda3 ile alışılmışa gerçekten meydan okudu. İster hatchback, isterse de sedan olsun, yeni Mazda3, çarpıcı düzeyde aerodinamik olan KODO – Hareketin Ruhu tasarımına sahip gövdesinin altında, hafif SKYACTIV Teknolojilerinin tümüne sahiptir. Aracın formlarının kabin içerisinde de bir işlevi bulunmaktadır. Yeni kabinin ön plana çıkan özelliklerinden biri de, C segmentinin ilk göz hizası göstergelerinden biri olan Aktif Sürüş Ekranını ve optimize edilmiş bir döner kumanda içeren, geliştirilmiş insan-makine arayüzüdür (HMI). Bu model aynı zamanda, Mazda’nın yeni araç içi bağlantı sistemi olan ve akıllı telefon rahatlığını kabin içerisine güvenli şekilde getiren MZD Connect’in lansmanı için seçildi.

Direksiyonun arkasına geçildiğinde, yeni Mazda3, canlı altı vitesli manüel ve otomatik şanzımanlar ile eşleştirilen güçlü ve tutumlu benzinli ve temiz dizel motor serisiyle parlıyor. Dahası, daha dayanıklı ve daha hafif gövde ise, üst düzey pasif güvenlik sağlıyor ve sınıfında emsali bulunmayan aktif güvenlik sistemleri serisine rağmen bir kaza meydana gelmesi halinde, yolcuları ve yayaları koruyor.

Mazda Motor Europe Başkanı ve CEO’su Jeff Guyton şunları dile getirdi: “En önemli modelimiz için bu takdiri elde etmek bizim için büyük bir onurdur. Dünyanın dört bir yanındaki gazeteciler ve Mazda hayranlarının olağanüstü yorumlarından sonra gerçekleşen güçlü satışlar ve alınan siparişlerle birlikte, Yeni Mazda3 şu ana kadar mükemmel düzeyde kabul gördü.”