“Mazda Route3 2013 – Hiroshima’dan Frankfurt’a Meydan Okuma Turu’nda”  yer alan Mazda3 araçları 5300 kilometre mesafeyi başarıyla kat etti ve dün, orta Sibirya şehri olan Krasnoyarsk’e güvenli bir şekilde vardılar. Çoğu zaman tehlikeli olan yol koşullarına rağmen, 15.000 km’lik yolculuğun ilk üç etabı planlanan zamanda tamamlandı. Bugün yerel Mazda bayisinde yapılan servis kontrolünde de teyit edildiği üzere bu seyahatte kullanılan sekiz hatchback araç mükemmel bir performans sergiliyor.

Mazda_Route3_2013_Hofu_Japan_03_otomobiltutkunu

Vladivostok’da başlayan ve Çin sınırına paralel olan ilk etap yerel yiyecekleri ve pazarlarıyla Doğu Asya dokusuna sahipti. Bu etapta en fazla ön plana çıkan olaylardan biri, şüphesiz ki Khabarovsk’te bulunan ve 5000 ruble kağıt para üzerinde resmedilen 3.9 kilometrelik mühendislik harikası ünlü Amur Nehri köprüsünün geçilmesiydi. Etap, Mazda3 konvoyunun, Çin metropolü Heihe’ye çok yakın olan Blagoveshchensk şehrine girmesiyle sona erdi.

Her etapta olduğu gibi yeni bir katılımcı grubunu karşılayan ikinci etap ise Trans-Sibirya Demiryolunu takip etti. Rusya’nın en önemli Budist tapınağı ve manastırı olan Ivolginsky Datsan’a yapılan ziyaretde dahil olmak üzere toplamda 2300 km’lik yol kat edildi. Bu yolculukta aynı zamanda turun en uzun sürüş gününde(900 km’den fazla yol geçildi)  mükemmel bir manzara çeşitliliğine sahip rota takip edildi  Mazda3 takımlarında, büyük yol çukurlarına ve yolun dökülen parçalarına rağmen motivasyon yüksekti.

Üçüncü etabın ön plana çıkan ana noktası şüphesiz ki Baykal Gölüydü; burada yeni katılımcılara dünyanın en derin, en eski, en temiz ve en büyük tatlı su gölünde tekne gezisi imkanı sağlandı. Katılımcılar Listvyanka kasabasının kıyı kesimindeki molanın ardından Irkutsk üzerinden 1620 km’lik ayağın varış noktası olan , Krasnoyarsk’a vardılar.

Bugün bir  Mazda bayisi tüm Mazda Route3 araçlarının süspansiyonlarını, gövde altlarını, hava filtrelerini ve olağan seviyeden daha fazla kullanıma maruz kalan diğer bütün parçalarını kontrolden geçirdi. Yeni Mazda3 araçları şimdiye kadar, Sibirya’nın karşılarına çıkardığı tüm engelleri başarıyla geride bıraktı. Bir sonraki servis kontrolü Moskova’ya kadar yapılmayacağı için, bu oldukça iyi bir haber. Buraya ulaşana kadar tehlikeli dağlık alanları ve daha uzun bir asfalt yolu içeren 7000 km’lik bir rotada batı yönünde ilerlenecek. Yolculuk, yarın dördüncü etabın başlaması ile kaldığı yerden devam edecek.

Mazda Route3 Hakkında

Japonya’daki fabrikadan Almanya’da düzenlenecek 2013 Uluslararası Otomobil Fuarına (IAA) kadar: 15.000 km’lik “Mazda Route3 2013– Hiroşima’dan Frankfurt’a Meydan Okuma Turu”, Mazda’nın yeni Mazda3 araçlarını alışılmışa meydan okuyacak şekilde canlı olarak sergilemesidir. Bu tur, Mazda modellerinin 1977 ve 1990 yıllarından sonra gerçekleştirdiği üçüncü en zorlu test sürüşüdür. Ancak bu kez, Avrupa ve ötesinden gelen  gazeteciler, blog yazarları ve Mazda meraklılarından oluşan takımların kullandığı sekiz yeni nesil hatcback modeli, öngörülemeyen yollarda nefes kesici manzaralar ve canlı kültür çeşitliliği içerisinde dokuz farklı saat dilimi geçecek. Yolculuğun karayolu kısmı Rusya, Belarus ve Polonya’yı da içine alan yedi etaba ayrıldı. 7 Eylül’de Frankfurt’a varması planlanan Mazda Route3 takımlarının kaydettiği ilerlemeyi www.mazdaroute3.com adresinden veya #mazdaroute3 etiketi ile Twitter üzerinden takip edebilirsiniz.

Mazda3_2013_Mazda_Route3_Vladivostok_04_otomobiltutkunu_Mazda3 Test_Mazda3 Haber_Yeni Mazda3 Test