Mazda, B-SUV segmentinde dengeleri değiştirecek en önemli oyuncusunu piyasaya sürdü, 1.5 dizel motor ve 4×4 ve 4×2 seçenekleri, SKYACTIV Teknolojileriyle donatılmış Yeni Mazda CX-3’ü İstanbul’da gün yüzüne çıkardı. İstanbul Autoshow2015’te ilk lansmanı yapılan model, zaman geçirilmeden basın mensupları için gerçekleştirilen organizasyonda tanıtıldı, haber kanalımız olarak davet edildiğimiz test sürüşünde, Mazda CX-3’ü inceleme fırsatı bulduk. Bu yazımızda araç hakkında ilk izlenimlerimizi paylaşacağız.

Mazda CX3 Test
Mazda’nın ilk küçük B-SUV’si Mazda CX-3’ün dört çekişli ve önden çekişli olarak sunulan aracın KODO tasarımı ile SKYACTIV Teknolojisinin alışılmışa meydan okuyan performans ve yakıt verimi kombinasyonu ortalığı kasıp kavurması için bir araya getirildi. Kompakt crossover Mazda CX-3, benzersiz ve şık SKYACTIV Teknolojileri sayesinde, otomobilin olağanüstü performansından ödün vermeksizin yakıt verimliliği ve düşük emisyon değerleri sunuluyor. Kendinizi otomobille bir hissetmenizi sağlayan sağlayan ideal sürüş konumu, direksiyon hakimiyeti ve kontrolü dikkat çekiyor. Yenilikçi MZD-Connect ile tüm müzik, telefon, uydu navigasyon ve otomobil ayarlarının kontrolü parmaklarınızın ucunda yer alıyor.

Dış Tasarım
Keskin bakışlarıyla etkileyici bir tasarıma sahip olan Mazda CX-3’ün en dikkat çekici kısmı far yapısı. LED gündüz farları modelin kendine has imzası gibi. Bu far yapısı gece olduğu kadar gündüzleri de fark ediliyor. Ön gündüz lambaları ise dikey olarak yerleştirilmiş olması dururken ileri doğru haraket etme akışını kuvvetlendiriyor. Ön tarafta büyük tutulan ızgara kısmı ve arkaya doğru akıcılık sağlayan farlar yan kapıdan uzanan aynalar ile bütünlük sağlarken, 18” boyutundaki jantlar tasarımı sportifleştirmeye devam etmekte. Aracın arka kısmında ise eğimli cam yapısı ve görsel şov yapan LED stop grubunu görüyoruz. Çekik gözlü arka aydınlatma grubunun sis ve geri vites lambası gibi bazı elemanları stop grubuna entegre edilmiş. Tampon altında ise iki adet krom detaylı eksoz çıkışı sportifliğe de vurgu yapılmış. Ön tarafa doğru uzanan stoplar ve keskin hatlar ile sonlandırılan tasarım gözünüzü yormadan araca uzun süre bakmanızı sağlıyor.

Mazda CX-3 Adaptif ve bi xenon özellikli farlar, koltuk ısıtma, Hud display, şerit değiştirme yardımcısı, start-stop, arka araç izleme ve Bose ses sistemi gibi donanımlara sahip olan otomobilin sınıfının üzerinde donanım sunması güzel bir ayrıntı. Mazda CX-3 donanım olarak, Akıllı Şehir İçi Fren Desteği (SCBS), Dinamik Stabilite Kontrolü (DSC), Elektronik Fren Gücü Dağıtımı (EBD), Immobiliser, Lastik basıncı izleme sistemi, Ön hava yastıkları, Perde hava yastıkları, Şerit Değiştirme Uyarı Sistemi (LDW), Yan hava yastıkları, Yokuş Kalkış Desteği (HLA) Radyo/CD, 7 inç renkli dokunmatik ekran, HMI kumandası, Bose ses sistemi, 7 hoparlör, Bluetooth® özellikler sunuyor.

MazdaCX3Power Test
İç Tasarım
Mazda CX-3 Araç içinde, kullanılan malzeme detaylarına özenle dikkat çekilerek etkileyici derecede zarif ve kaliteli bir kabin ortamı yaratılmış, iç mekana geçtiğimiz zaman çok hoş gözüken 3 kollu direksiyon dikkatimizi çekiyor. Direksiyonun üzerine konumlandırılmış tuşlar ve krom malzeme kalitesi çok başarılı, ellerinizi direksiyon simidinden ayırmak içinizden gelmiyor. Otomobilin sürüş karakteri ile çok uyumlu bir direksiyon tasarlanmış. İç mekanda kullanılan karbon ve piyano siyahı kaplamalar gayet tok ve kaliteli. Ön göğüsde bulunan tüm kontrol tuşlarına ulaşım kolay ve kullanım basit. Özellikle otomobilin bize sunduğu multi medya sistemi 3 Alman firmadan ortaklaşa alınıp tasarlanmış gibi gözüküyor ama ciddi anlamda başarılı ve otomobile çok farklı bir hava katmakta. Ekranın kalitesi, ara yüzler, kullanılan tuşlar sınıfının üstünde bir kaliteye sahip. Kadran gayet modern ve sportif tasarıma sahip, sportif diyorum çünkü devir saati büyük bir şekilde ortada ve hız göstergesi dijital olarak devir saatinin içine yerleştirilmiş. Bu başarılı multi medya sistemini güzel bir şekilde izole edilmiş kabinle birleştiren Mazda firması birde Bose firmasından bir ses sistemi ekleyince otomobilin iç mekanı çok farklı bir konuma gelmiş. Ses sistemi harika çalıyor! İnanmayacaksınız belki ama test sürüşünden önce ve sonra otoparkta sevdiğim parçaları tekrar tekrar dinledim otomobilin içinde. En üst ses seviyesinde bile bozulmayan bass, tiz ve diğer tüm konularda başarılı olan ses sistemi tüm eksikleri unutturuyor size. Koltukların konforu ve vücudunuzu sarması başarılı, ama ciddi oranda dolu olan bu otomobilde çitf renkli deri koltuklar ayrı bir hava katmış.

MazdaCX3Test

4,275 mm (toplam uzunluk), 1,765 mm (genişlik) ve 1,550 mm (yükseklik, yüksüz, köpek balığı yüzgeci anten dahil) boyutlarına sahip gövde, şehir içinde sürüşte ya da park ederken bile CX-3’ün kolay idare edilmesini sağlıyor. Uzun burun 910 mm ön konsol çıkıntısına sahip, yekpare görünümlü arka çıkıntı 795 mm ve dingil mesafesi 2,570 mm. Bu da, konforlu koltuklar için yeterli yer sunarken akıcı oranlar oluşturuyor. Ön koltuklarda, oturan kişinin ölçüsü ne olursa olsun rahat etmesi için iki ön koltuk arası yeterli mesafe, omuz boşluğu ve diz mesafesi bulunuyor. CX-3, ön tarafta çok geniş bir görüş alanına sahiptir. Aynı zamanda, dış dikiz aynalarının kapıların gövde paneli üzerine yerleştirilmesi de ön pencere ve ayna arasındaki görüş alanını genişletir. Arka görüşü en üst seviyeye çıkarmak için, kemer hattının arka taraf yüksekliği ve C sütunlarının pozisyonu özenle tasarlanmıştır ve kelebek camları yerleştirilmiş.

Tüm yenilikçi teknolojilerin yanısıra Yeni Mazda CX-3’de Mazda’nın i-ACTIVSENSE adını verdiği zengin bir güvenlik donanımı da sunuluyor. i-ACTIVESENSE güvenlik sistemi yaklaşan tehlikeler hakkında sürücüyü uyararak güvenle yol alınmasını sağlıyor. i-ACTIVSENSE ile sunulan sensör bazlı ve radar destekli güvenlik teknolojileri arasında SCBS Akıllı şehir içi fren desteği, RVM Arka araç izleme sistemi, LDW Şerit değiştirme uyarı sistemi ve HBC Uzun far kontrol sistemi gibi sensör bazlı ve radar destekli güvenlik teknolojileri bulunuyor. Ayrıca “MRCC + SBS” Mazda radar hız kontrol ve akıllı fren sistemi sayesinde uzun yolculuklar daha konforlu hale geliyor.

Mazda CX-3 Test_Mazda CX3 Test_Otomobiltutkunu
Performans
Mazda sürekli olarak sürüş keyfinin izini sürüyor ve sürücünün isteklerine uygun çözümler sunuyor. Araçtan sürücünün faaliyetleri doğrultusunda yanıt alınması, doğrudan Jinba Ittai sürüş deneyimi zevkiyle bağlantılı ve yalnızca güç ve hızla ulaşılamaz. Bu felsefeyi temel alan CX-3 gelişim ekibi; şehir içi yollarda sürüş kolaylığı sağlama, otoyolda güven verme ve özellikle de virajlı şehir dışı yollarla kolayca başa çıkarken tam olarak sürücüye hitap etmeye odaklanılmış. Şanzıman otomobilin karakteri ile uyumlu çalışıyor, manuel moda biraz geç vites değişimleri yapıyor olsa da zeten çok kuvvetli bir motor ile birliktelik içinde olmadığından çok sıkıntı olmuyor. Tepkilerinize güzel yanıt veriyor. Yol tutuşu ise gayet başarılı hatta çok zevkli demeliyim. Daha önceki modellerinin karakteristik özelliğini koruyan yeni model hem konforlu hem de sportif bir sürüşü beraberinde sunuyor. Yol konforunu gayet güzel bir şekilde sunduğu gibi ardından biraz sert girdiğiniz virajda zevkli anlar yaşayabiliyorsunuz. Limitler zorlandığında ise ESP hemen aracı topluyor. Verdiğiniz kontralar ve açılar otomobil tarafından çok başarılı şekilde yerine getiriliyor.

Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz otomobil gücünü SKYACTIV-D 1499cc silindir hacme sahip dizel üniteden alıyor. 6 ileri 4WD otomatik vites ile kombine edilen ünite 4000 d/d’da 105 beygir güç, 1600/2500 d/d’da 270 Nm tork değeri üretiyor. Bu değerler ile 0-100 Km/s hızlanmasını 11,9 saniyede tamamlarken maksimum 172 Km/s’lik bir hız değerine sahip. Seri kullanım gerektiğinde ise gaz pedalına veya direksiyon arkasında konumlandırılmış olan vites değişim kulakçıklarına dokunmanız yeterli, hiç bekleme yapmadan hızlanan araç bunu sonuna kadar devam ettirerek (172km) son hıza ulaşma konusunda istekliliği ile beğeni topluyor. Bu güçlü değerlere rağmen 100 km de şehir içi 5.6 şehir dışı 4.9 karma olarak ise 5.2 litrelik tüketim değeri ile dikkat çekiyor. Boyutlarına baktığımızda CX-3, 4275 mm uzunluğa, 1765 mm genişliğe ve 1535mm (anten ile) yüksekliğe ve 136 g/km karbondioksit emisyonuna sahip. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de şehir içi yakıt tüketimi 6 litrenin altına inemedim, açık trafikte ve şehrin coğrafi konumu, sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmekle beraber test sürüşümüzde ölçümlediğim değerlere sizde sakin kullanım tarzınızla yüksek devirlere çıkmadan rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Otomobili daha çok otoban temiz asfalt türü yerlerde sürüş tercih ettiğimden dolayı ölçümlediğim tüketim değerlerini sundum.

Mazda-CX3-Test_MazdaCX3Test
Basın toplantısında konuşan Mazda Türkiye Genel Müdürü Nurkan Yurdakul “Kompakt crossover Mazda CX-3, benzersiz ve şık Kodo tasarımı ile ödüllü SKYACTIV Teknolojisini, yaşam tarzınıza uyacak şekilde konfor ve kullanışlılık ile birleştiriyor. Modelimiz olağanüstü performansından ödün vermeksizin yakıt verimliliği ve düşük emisyon değerlerine sahip. Lansmana özel olarak 4×2 düz vites modelimizi 75.800 TL den ve 4X4 otomatik vites modelimizi ise 83.500 TL den başlayan fiyatlar ile satışa sunuyoruz” dedi.

Mazda’nın son tasarımı ve teknolojisiyle Mazda CX-3, şehir içi sürüşten harika şehirdışı seyehatlere kadar her ortamda müşterinin yaratıcı hayat tarzına uyum sağlamak için üretilen bir araç. Uzak doğunun en önemli temsilcilerinden Mazda firmasının yeni modeli otomobil piyasasına yep yeni bir ruh katacak ve firmanın satışlarını arttıracaktır. Sunduğu o kadar çok olumlu özellik varken kullanıcıların satın alması için bir engel göremiyorum. Özellikle bu kadar olumlu özellik ile ülkemizde bir çok son kullanıcıyı alım esnasında engelleyen vergi dilimine uygunluk sağladığı 1.5 litrelik dizel motoru sayesinde daha çok tercih edilen, daha çok ilgi duyulan bir model olarak sık sık sokaklarda göreceğimize eminim.

Mazda CX-3 Power 4×4 SKYACTIV Motor i-ELOOP i-STOP Teknolojisi Bluetooth Teknolojisi Teknik Özellikler
Motor özellikleri: 1499 litre 4 silindir, 6 ileri otomatik 4WD
Maks. çıkış/bg/devir : 4000 dev/dak’da 105 bg
Maks. tork/devir : 1600/2500 dev/dak’da 270 Nm
Son hız: 172 km
Hızlanma 0-100 km/sa: 11,9 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 5,6 lt/100 km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 4,9 lt/100 km
Yakıt tüketimi (kombine) 5,2 lt/100 km
CO2 emisyonu : 136 gr/km

Mazda CX3 Test_MazdaTurkiye_Otomobiltutkunu