Yeni Kia Rio, ülkemizde ilk olarak Ekim ayında hatchback gövde tipiyle satışa sunuldu.  Lansmanından itibaren büyük bir ilgi ile karşılanan yeni Kia Rio modelinin şimdi de sedan versiyonu Türk tüketicisiyle buluşuyor. Yeni Kia Rio Sedan, 1.4 lt. benzinli düz / otomatik vites seçeneği ve iki farklı donanım seviyesi ile 36,900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

 Kia’nın dünyaca ünlü tasarımcısı Peter Schreyer’in yeniden yarattığı 3. nesil Kia Rio, daha kaliteli, çekici ve heyecan verici bir tasarıma yönelik tüketici beklentilerini karşılayan bir B segment modeli olarak tasarlandı. Yeni model, önceki jenerasyondan apayrı bir duruş sergilerken, yenilenen Kia ürün gamına mükemmel bir uyum gösteriyor.

 Yeni Kia Rio Sedan, 4365 mm uzunluğu ve 1720 mm genişliği ile B segmentinin en uzun ve geniş araçlarından biri olarak rakiplerinden ayrılıyor. Fark yaratan bu ölçüleri ile yeni Kia Rio Sedan, kullanıcıları için son derece geniş ve konforlu bir  araç içi yaşam sunuyor.  Yeni Rio Sedan’ın ön çıkıntısı 35 mm kadar  azaltılarak araca daha dinamik ve sportif bir duruş kazandırıldı. Hem şehir içi hem de şehir dışında son derece rahat ve konforlu olan yeni Rio Sedan, aynı zamanda oldukça geniş bir bagaj hacmi sunuyor. Otomobilde 389 lt. bagaj hacmi, arka koltukların yatırılmasıyla 923 lt.’ye kadar çıkabiliyor.

 Yeni Kia Rio ülkemizde 1,4 lt. benzinli düz / otomatik vites motor seçeneği ile satışa sunuluyor. Yenilenen  1,4 lt. benzinli ‘Gamma’ motoru, yeni motor yönetim sistemi yazılımı ve Dual CVVT (sürekli değişken supap zamanlaması) sayesinde son derece başarılı bir performans ve rekabetçi bir yakıt tüketimi sağlıyor.  1,4 lt. benzinli motor,  6300 dev/dak’da 109 ps güç ve 4200 dev/dak’da 137 Nm tork üretiyor. Bunun sonucunda yeni Yeni Rio Sedan 1,4 lt. 6 ileri düz vites, 0 – 100 km/s hızlanmasını 11.5 saniyede gerçekleştiriyor ve 183 km/s maksimum hıza ulaşıyor. 

 Hem sürücü hem de yolcular için mükemmel bir sürüş deneyimi sunan yeni Kia Rio Sedan, son teknoloji ürünü çok sayıda güvenlik sistemi ve donanımını standart olarak sunuyor.

Yeni Kia Rio Sedan modelinde standart olarak sunulan aktif ve pasif güvenlik teknolojileri arasında sürücü, yolcu, yan ve perde olmak üzere toplam 6 adet hava yastığı, EBD destekli ABS fren sistemi, ESP (Elektronik Stabilite Programı) ve HAC (Yokuş Kalkış Destek Sistemi), VSM (ESP’li Araç Denge Yönetim Sistemi) ,TCS ( Patinaj Engelleme Sistemi ), BAS ( Fren destek sistemi ),  ESS ( Acil fren sinyali) gibi özellikler mevcut.

 Konfor ve kullanım rahatlığı sunan özellikler arasında sürücüye eve kadar eşlik eden aydınlatma sistemi (eskort) , elektrikli ısıtmalı, katlanabilir yan aynalar, 16“ alaşım jantlar, otomatik klima, yol bilgisayarı, yağmur sensörü, direksiyondan kumandalı bluetooth’lu radyo, CD & MP3 çalar, USB&AUX ipod girişleri, soğutmalı torpido, gündüz farları yer alıyor.