Dünyanın en kısa sürede hızlanan hibrid otomobili unvanına sahip olan ve geçtiğimiz yıl Guinness Dünya Rekorlar® giren Infiniti M35 HYBRID, CO2 emisyon seviyesini daha da düşürerek yeni bir rekora imza attı.

 

Performans ve yakıt tüketiminden ödün vermeden düşük emisyonla uzun sürüş mesafesi sunan Infiniti M sınıfında en düşük CO2 salınımına sahip otomobil oldu. Geçtiğimiz yıl Frankfurt Fuarı’nda dünya prömiyeri yapılan çevre dostu ve yenilikçi teknolojinin son yansıması olarak tanımlanan M35 HYBRID, 2012 yılına yeniliklerle başladı. Infiniti M35 Hybrid, CO2 emisyon seviyesini 162 g/km’den 159g/km’ye düşürdü. 364 HP gücüyle 5.5 saniye gibi rekor bir sürede 100 Km hıza ulaşan ve geçtiğimiz yıl Guinness Dünya Rekorlar® giren Infiniti M35h, sessiz olmasının yanı sıra emisyonsuz ve yüksek performanslı olma özelliği ile de tercih nedeni.

Sessiz, çevre dostu ve sportif: M35 HYBRID

Infiniti mühendislerinin CO2 emisyonunu azaltmaya yönelik çalışmaları neticesinde elektrikli motorun hassasiyeti ve akü dolum sisteminde de önemli değişikler yapıldı. Buna göre soğuk çalıştırma esnasında çok daha sessiz bir şekilde güç üreten elektrikli motor ortaya çıktı. CO2 emisyonun azaltılması M35h’nin zaten düşük olan yakıt tüketimin daha da düşmesini sağladı. 364 HP benzinli/elektrikli modelin kombine kullanımına 100 km’deki yakıt tüketimi 7.0’dan 6.9’a; otoban trafiğindeki yakıt tüketimi ise 5.7’den 5.6’ya düşerken, şehir içi kullanımda Infiniti M35h, 0.2 oranında daha ekonomik bir kullanım sunarak 100 km’de 9.0 litre yakıt tüketiyor. Kullanım açısından da oldukça düşük maliyetler sunan 2012 model M35h oldukça avantajlı.

Guiness onaylı hızlanma performansıyla rakiplerini geride bırakıyor

364 HP gücüyle 5.5 saniye gibi rekor bir sürede 100 Km hıza ulaşan Infiniti M35 HYBRID hızlanma performansıyla diğer hibrid rakiplerini geride bırakıyor. Performans konusundaki liderliği 2011 yılında Guiness Rekorlar Kitabı tarafından onaylanan model, resmi olarak dünyanın en kısa sürede hızlanan hibrit sedan modeli olarak tanımlanıyor.

Yenilikçi Infiniti’nin günlük yakıt tasarrufu da yine bağımsız kuruluşlar tarafından doğrulandı. Geçtiğimiz yıl İngiltere’de yapılan tasarruf testinde toplamda 6.49 1/100km’lik bir performans sergilerken tüm diğer hibrid modellerin duyurdukları resmi yakıt tüketimi değerlerinin oldukça altına indi. Infiniti M35h 596 km’lik test mesafesinin neredeyse yarısını sessiz elektrikli motoru ile kat etmeyi başardı.

Yenilikçi hibrid teknolojisi ile sıra dışı performans

Infiniti’nin ilk hibrid aracı INFINITI M35 HYBRID’de tek motorlu iki debriyajlı sistem sunan yenilikçi “INFINITI DIRECT RESPONSE HYBRID” teknolojisi kullanılıyor. Dekuplaj V6 motor, 7 vitesli otomatik şanzımana entegre 50 kW (68 PS) elektrik motoru ve oldukça hızlı bir şekilde boşalıp/şarj olma kapasitesine sahip lityum iyon aküden oluşan donanım paketi, klasik hibrid araçlara kıyasla elektriği çok daha etkin bir şekilde kullanan ve çok daha yüksek hızlarda sıra dışı sürüş performansı sunan bir hibrid meydana getiriyor.

Dekuplaj V6 motor sürtünmeden kaynaklanan kayıpları azaltarak üst sınıf bir verimlilik sağlıyor. Yüksek seviyedeki elektrik kullanımı sayesinde aracın yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu seviyesi, daha küçük ve daha düşük performanslı araçlarınkine eşdeğerken, V6 motoru sayesinde aracın yanal hızlanma ve üstün arka tekerlekten çekiş performansı gerçek bir Infiniti’ye uygun seviyede kalıyor.

M35 HYBRID, ön kısma monte edilmiş tek motorlu iki debriyajlı yenilikçi donanım etrafına yerleştirilmiş arkadan itiş düzeneği ile donatılmış. Debriyaj doğal havalandırmalı 3,5 litre V6 motor ile elektrik motoru arasına yerleştirilmiş. Bu debriyaj sistemi sayesinde hem elektrik hem de güç rejenerasyonu esnasında V6 motorun ayrıştırılması sağlanıyor ve böylece mekanik sürtünme azaltılarak elektrik motorunun verimliliği artırılıyor.

Sportif sürüş deneyimi

M35 HYBRID’in şanzımanı Infiniti’nin 7 vitesli Adaptif Vites Kontrol (ASC) özelliğine sahip otomatik şanzımanından daha gelişmiş nitelikte. Diğer Infiniti modellerinde kullanılan ASC şanzımandan farklı olarak M35 HYBRID’in şanzımanında tork konvertörü yer almıyor ve böylece tork konvertörünün neden olduğu kayıpların önüne geçiliyor. Tork konvertörünün olmaması ve hassas tepki özelliği sayesinde sürücünün daha sportif bir sürüş deneyimi yaşamasını sağlıyor.

50 kW (68 PS) güç ve 270 Nm tork üretebilen elektrik motoru şanzımana entegre.(tork değeri değişmiş olabilir??) Elektrik motoru maksimum hızlanma gerektiğinde “güç desteği” modundayken hem kendisi hem de V6 için itici bir güç oluşturuyor ayrıca jeneratör görevi de görüyor. Motor, aküyü normal yolla şarj etmenin yanı sıra normal koşullarda yavaşlama ve frenleme esnasında oluşacak enerji kaybını da engelliyor.

M35 HYBRID’in öne çıkan avantajlarından biri de 30 kg’lık ağırlık tasarrufu sağlaması. Hızlı boşalıp/şarj olma özelliğinin ve 1.3kWh kapasitesinin yanı sıra daha iyi bir soğuma performansı sağlamak üzere ince katmanlı olarak tasarlanmış Li-on akü,  manganez pozitif elektrot kullanımı sayesinde de sıcaklığın dengede tutulması sağlayarak daha uzun ömürlü ve güvenli bir akü olarak tanımlanıyor.

Klasik sedan boyutlara ve zarif akıcı tasarıma sahip

Dünyada ilk olma niteliği taşıyan teknolojik özelliklere sahip Avrupa’da satışa sunulan ilk M Serisi sedan otomobiline benzeyen M35 HYBRID, heyecan veren tasarımı ve büyüleyici kabini ile de dikkat çekiyor. Klasik sportif sedan boyutları, zarif akıcı hatlara sahip gövdesi ve beş yolcu kapasiteli geniş kabini ile M35 HYBRID, Infiniti’nin kalite ve lüks konusundaki yüksek standartlarını bile aşıyor.

Avrupalı kullanıcıların beklentilerine uygun olarak tasarlanan M35 HYBRID oldukça güçlü ve aerodinamik bir yapıya sahip. Motor için FM (Ön Orta) platform kullanan M35, çift pistonlu amortisörleri sayesinde üstün yol tutuşunu sıra dışı konfor ile buluşturuyor.