Türkiye akü sektörünün öncü kuruluşlarından olan İnci Akü başarılarını belgelendirmeye devam ediyor. Uluslararası marka değerlendirme şirketi Brand Finance’ın Türkiye’de 7’nci kez düzenlediği ‘Türkiye’nin En Değerli Markaları’ listesinden sektörünün ihracat lideri İnci Akü, ilk 100 arasında yerini aldı.

İnci Akü Logo_otomobiltutkunu

Sektöründe sayısız ilke imza atarak başarılarını belgelendirmeye devam eden İnci Akü, marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’in hazırladığı ‘Türkiye’nin En Değerli Markaları’ listesinde ilk 100 arasında yerini aldı. Yapılan araştırma İnci Akü’nün marka değerinin 29 milyon dolar değerinde olduğunu ortaya koydu.

Sektöründe ilk Ar-Ge Merkezini kurarak teknolojiye yatırım yapan ve geleceğin enerji depolama çözümlerini geliştiren İnci Akü, 2010 yılında yine sektöründe bir ilke imza atarak Turquality programına girmeye hak kazandı. Başlattığı Global Markalaşma Projesi ile markalaşma alanındaki çalışmalarına hız veren İnci Akü, 4 kıtada 72 ülkeye ihracat yaparak sektöründe ihracat liderliği bayrağını taşıyor. Kurum, 2012 yılı sonu itibari ile Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin hazırladığı ilk 1000 ihracatçı raporunda 221. sıradan 213. sıraya yükseldi.

İnci Akü’nün yükselişine ilişkin değerlendirmede bulunan İnci Akü Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Göksel Paker, “Bu yıl TİM raporunda 8 basamak yükselen İnci Akü kuruluşundan bugüne hızlı bir büyüme ivmesi gösterdi. Dünya’nın ilk 10 akü üreticisi arasında olma vizyonumuz ile 2012 yılında toplam satış gelirlerimizi bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 15 artırdık. Tarihi üretim ve satış rekorları kırdık ve toplam satış gelirlerimizin yüzde 60’ını 72 ülkeye yaptığımız yurtdışı satışlarından elde ettik. Sayısız ödülle başarılarımızı taçlandırıyoruz. Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) ve TÜSİAD-Sabancı Üniversitesi Rekabet Forumu (REF) tarafından düzenlenen 8. Rekabet Kongresi’nde 2012 Yılının En Rekabetçi Şirketi Başarı Ödülü’ne layık görülmüştük. İnci Akü kurumsal internet sitesi geçtiğimiz günlerde dijital dünyanın en prestijli uluslararası ödüllerinden IMA’da (Interactive Media Awards), “Sınıfının En İyisi” ödülünü aldı. Kurumsal bilgilerimizin yanı sıra akü sektöründe güncel gelişmeleri de paylaştığımız inciaku.com sitesi IMA  ödüllerinde “üretim” kategorisinde bu ödüle layık görüldü. Hayata geçirdiğimiz her yatırım, proje ve onların tacı olan ödüller ile marka değerimizi yükseltiyoruz. ‘Türkiye’nin En Değerli Markaları’ arasında yerimizi almamızda bunun önemli payı var” dedi.

Şirketlerin hayata geçirdiği faaliyetlerin marka değeri üzerine etkisini ortaya koyan araştırmanın amacı iş dünyasının, sürdürdükleri faaliyetler içinde markanın ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmek. Değer tabanlı pazarlama yaklaşımını ülkemizin gündemine sokmayı başaran Brand Finance, ciro temeline dayalı bir gündem yerine, değer tabanlı bir gündem oluşturmaya çalışıyor. Brand Finance’in yaptığı araştırmaya göre Türkiye’nin en değerli 100 markasının değeri 31 milyar 240 milyon dolar ediyor.

İnci Akü Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Göksel Paker_otomobiltutkunu_İnci akü