Türkiye’nin ilk ve en büyük kurumsal ikinci el otomobil markası DOD, 20. yılını kutluyor. Kurulduğu günden bu yana, ikinci el otomobil pazarında birçok ilke imza atan ve sektörü geliştirmeye yönelik yatırımlarda bulunan marka, 28 şehirde 58 satış noktasıyla faaliyetlerine devam ediyor.

DOD’un 20 yıllık istatistiklerine göre, Türkiye genelinde DOD Yetkili Satıcıları’nda en çok satılan 5 otomobil markası Volkswagen, Renault, Audi, SEAT ve Ford olurken, en çok tercih edilen model ise Passat, Polo Jetta, Golf ve Leon oldu.

DOD, 20 yıldır müşterilerine direkt veya iş ortakları aracılığıyla sağladığı 101 Nokta Kontrolü, DOD Garanti ve DOD Finans gibi hizmetlerini geliştirerek tek noktada, hızlı, şeffaf ve güvenilir hizmet verirken, aynı zamanda dijital projeleri ve sosyal medya iletişimi ile de kurumsal ikinci el pazarında aktif rol oynuyor. DOD, ikinci el pazarındaki ilk kurumsal internet sitesi olan DOD.com.tr’nin mobil versiyonunu geçtiğimiz yıllarda yayına aldı. DOD Mobil, müşteri deneyimini daha da iyileştirme odağında eklenen yeni özellikleriyle sürekli gelişmektedir ve yaklaşık 775.000 indirilme adedine ulaştı.

20 yıldır güven ve yüksek standartlı hizmetin adı

Tüketicilere 20 yıldır güven odaklı hizmet sunduklarını belirten DOD Satış Müdürü Erol Gündoğan, “Tüketicilere verdiğimiz güven ve sunduğumuz yüksek standartlı hizmetlerimiz sayesinde DOD bugün yaygın yetkili satıcı teşkilatı ile Türkiye’nin en büyük ikinci el araç alım satım markası oldu. İkinci el araç alımında müşteri tarafındaki en büyük beklenti araç hakkında doğru bilgiyi alabiliyor ve satış sonrasında muhatap bulabiliyor olmak. 101 Nokta Kontrolü, DOD Garanti gibi hizmetlerimiz ile müşterilerimize şeffaf ve güvenilir bir hizmet veriyoruz.” dedi.

Gündoğan, “Kuruluşumuzdan bu yana kullanıcıların ihtiyaçlarını gözlemleyip, beklentiler ve sektördeki yeni eğilimler odağında projeler geliştiriyoruz. Dijital platformlarımız üzerinden kullanıcılarımıza araçların iç görünümlerini sektörde bir il olarak DOD 360º ile detaylı inceleyebilme imkânı sunduk. Hedefimiz, ikinci el otomobil pazarında müşteri ihtiyaçlarını karşılayan yeni uygulamalarla, sektörü geliştirmek ve hizmet kalitemizi artırarak öncülüğümüzü sürdürmek olacak.” diye konuştu.

En çok satan model Passat oldu

DOD, ikinci el pazarındaki 20 yıllık görünümü de paylaştı. 1999 yılından bu yana DOD tarafından 237 bin adetlik ikinci el araç satışı gerçekleştirildi. En çok satılan markalar sıralamasında ilk 5; Volkswagen, Renault, Audi, SEAT ve Ford olurken; en çok satan modeller ise Passat, Polo Jetta, Golf ve Leon şeklinde gerçekleşti. Satışlar incelendiğinde 2015 yılı itibarı ile müşteri talebinin sedan karoserden hatchback karosere; 2016’dan itibaren ise manuel şanzımandan otomatik şanzımana doğru değiştiği ancak genel toplamda hala sedan ve manuel araçların ön planda olduğu görüldü. Müşterilerin motor tercihi 1.6 ve altı motorlar olurken, yakıt tercihi ise ağırlıklı olarak dizelden yana oldu.