Geçtiğimiz yıl yeni yatırımını tamamlayıp i20’nin yanında i10 modelinin de seri üretimine başlayan Hyundai Assan, 2013 yılında gerçekleştirdiği ihracat tutarı karşılığında Otomotiv Sanayicileri Derneği (OSD) tarafından Altın Plaket ile ödüllendirildi.

Otomotiv Sanayicileri Derneği (OSD)_Altın Plaket_Hyundai

Türkiye Cumhuriyeti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın da katıldığı törende Hyundai Assan adına altın plaketi Satın Alma ve İthalat Genel Müdür Yardımcısı Habip Aşı, OSD eski başkanı Ali İhsan İlkbahar’dan teslim aldı.

Hyundai Assan, 2012 yılına göre 64 bin 453 adetlik ihracatını yüzde 27 arttırarak toplam 85 bin 511 adede yükseltti. Tutar olarak da ihracatını 2012 yılına göre yüzde 29 artıran Hyundai Assan, 2012’deki 732 milyon Dolarlık ihracat rakamını 2013’te 945.1 milyon Dolar’a çıkarmış oldu.

Hyundai Assan İzmit Fabrikası’nda üretilen Yeni i10 ve i20 modelleri, 30’dan fazla Avrupa ülkesine sadece Türkiye’den ihraç ediliyor. Son yıllarda ekonomik krizlere bağlı daralmaya rağmen, üretim ve ihracat rakamlarını artırarak zirveye yükselen firma, ihracat rakamlarını artırarak büyümeye devam ediyor.

Hyundai Assan, Ocak ayında üretimin yüzde 87’lik bölümü olan 12 bin 425 adet aracı ihraç ederek, 2002 yılında başladığı ilk ihracattan bu yana en yüksek Ocak ayı rakamına ulaşmıştı.

Otomotiv sektörünün önde gelen temsilcilerinin ve dernek başkanlarının katıldığı gecede genel kurulda Kudret Önen tekrar başkan olarak seçilirken Hyundai Assan Satın Alma ve İthalat Genel Müdür Yardımcısı Habib Aşı da OSD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine yeniden seçildi.