DİZEL VE OTOMATİK DEVRİ

Hyundai firmasının Elantra modelinin makyajını ve motor yeniliğinin tanıtmak için Çırağan Sarayında yaptığı üst düze güzellikte bir kahvaltı etkinliği ve sonrasında Edirne’ye yapılan keyifli bir yolculuk programına katıldık. Havalarında güzel olması ile bu iki günlük etkinlik başladığı gibi güzel bir şekilde sonlandı sevgili okurlarım. Hyundai firması Elantra modeline o kadar güveniyor ve inanmış ki bu kadar kaliteli bir etkinlikle basın mensuplarına sundu otomobili. Bu yazımızı bir ilk sürüş deneyimi olarak paylaşıyorum sizlerle, ilerleyen zamanlarda detaylı bir test gerçekleştireceğimizi umuyorum. Çünkü Elantra gerçekten test edilmeye değecek kıvamda bir otomobil olmuş.

Elantra Test_Dizel Otomatik_Yeni Elantra

Yenilenen yüzü, geliştirilen konforu, eklenen donanım ekipmanları ve en önemlisi 1.6 lt crdi dizel motor seçeneğinin eklenmesi ile makyajlanan model ülkemize iki adet donanımla geliyor. Testimizin başlangıç noktası olan Çırağan sarayında alt donanım olan “style” paket ile yolculuğumuza başlıyoruz. Dış tasarımını zaten bir otomobil olan Elantra led gündüz farlarının eklenmesi ile daha çekici bir görünüşe kavuşmuş durumda. Renk seçenekleri olarak kırmızı ve mavi tonlar gayet iddaalı olan bir otomobil. 1.6 crdi dizel motora ve 6 ileri şanzımana sahip beyaz renk Elantra ile yola çıkıyoruz.

Sürüş pozisyonu gayet rahat olan otomobilin görüş açıları da gayet net. Motorun tepkileri kesinlikle çok atak, torkunu tüm vücudunuza hissettirmekte. 6 ileri şanzımanın geçişleri çok kolay ama vites değiştirdiğiniz zaman diğer vitese otomobil çok düşük devir kalıyor ve motor bir an toparlayamıyor kendini. Kullandığımız otomobillerin sıfır kilometre olmasına bağlıyorum bunu, rodaj süresi geçince illaki motor açılacaktır. Ara hızlanmaları ve sürate olan isteği tatmin edici bir dizel ünite olan crdi aynı zamanda makul tüketim değerleri sunmakta.

Yol tutuşu sınıfında iddaalı olacak bir düzeyde bulmadım ben açıkcası, otomobil sanki biraz fazla yüksek ve viraj tepkisi biraz yukarda kalıyor. Ama otoyol kullanımında otomobil yola hakim kalıyor, hatta ani bir frenleme durumunda şeridinden kesinlikle sapıtmadan yola yapışıyor. Frenlerinden memnun kaldığımı söyleyebilirim.

Elantra Test_Dizel-Otomatik_Yeni-Elantra_2014-Elantra_Elantra-Photo

 İç kısım da kullanılan plastikler sert malzeme yerine yumuşak dokulu malzemeler kullanılmasını tercih ederdik tabi sert plastik üretimi daha ucuz, daha çevreci, daha uzun ömürlü oluyor ama bu otomobilin sınıfındaki çıtanın her geçen gün yükseldiğini unutmamak lazım

Kaliteli ve şık bir iç mekan sunan Elantra sürüş esnasında direksiyon tepkileri tatminkar, direksiyon üzerinde bulunan kumandalar çok kullanışlı, motor sesi kabine çok az geliyor bu konuda araç başarılı, süspansiyonlar orta sertlikte hem yol tutuşundan hem konfordan ödün vermemek adına güzel ayarlandığını hissediliyor. Dış boyutları ile paralel olarak dingil mesafesi de uzatılmış olan Elantra bu sayede iç mekanında geniş bir yaşam alanı elde edilmiş, önde ve arkada sınıfında gayet tatminkar diz ve omuz mesafesi sunan Elantra, 485 litrelik de bagaj hacmi ile geniş bir araç olduğunu ifade ediyor. Elantra, 4530mm’lik uzunluğa, 1775mm’lik genişliğe ve 1445mm’lik yüksekliğe sahip.

Keyifli bir Lansman programı için Hyundai firmasına teşekkürlerimizi iletiyoruz. Elantra modelini ise sunduğu motor- şanzıman – donanım konusunda ise rakiplerinin arkasından gayet iddaalı bir şekilde geldiğini söylemeliyim. Unutmamak lazım Koreliler artık çok iddaalı ve kaliteli otomobiller üretiyorlar…

Test sürüşünü gerçekleştirdiğimiz Elantra 1.6D- CVVT Style lansmana özel başlangıç fiyatı 59.990TL, önerilen bu fiyat bandında alınabilecek araçlar arasından kolayca sıyrılıp tercih sıralarında üst sıralarda olabilecek bir model olduğunu ifade edebilirim

DCIM100GOPRO