KÜÇÜK AMA BÜYÜK! FORD B-MAX
Bu hafta ki konuğumuz Fiesta’nın şasesi üzerine kurulan kocaman bir kayar kapıya sahip, çocuklu anneler ve geniş otomobiller seven kullanıcılar için biçilmiş kaftan olan Ford B-Max. 1.6lt TDCI dizel ünite ve tatminkar donanımı ile akılları çelen bir otomobil olan B-Max modelini sizler için inceledik ve tüm detaylarını paylaşacağım.

FORD B-MAX Test_Otomobiltutkunu

Ford firmasının Romanya’daki fabrikasında ürettiği B-Max modeli, Mav sınıfına iddaalı bir giriş yaptı. Donanımı, geniş iç hacmi, konforlu sürüşü ve az tüketimi ile akılları çelen bir model olarak karşımızda. Fiesta’nın şasesinin üstüne kurulu olan B-Max B sütünunda bulunmayan direği ile çok geniş bir iniş-biniş alanı sunmakla beraber, geniş bir iç hacme sahip.

Orta sütun direği olmayan otomobil mi olur dediğinizi duyuyorum, evet Ford B-Max B sütununda bir direğe sahip değil ama Ford mühendislerinin uzun uğraşları ile gayet güvenli bir tasarım yapılmış ve farklı bir otomobil yaratılmış. Gayet yoğun bir şekilde kullanılan çelik, otomobilin yan taraftan alacağı tüm darbeleri emmek için hazır konumda. Kapılarda aynı şekilde gayet tok. Tavan yüksekliği sayesinde çok rahat ve ferah otomobil yaratılmış. Açıkcası Ford markasının ön tarafa göre şişkin tasarladığı kokpit B-Max’de insanı daraltmıyor. Gayet geniş tutulan arka bölüm kocaman çocuk koltukları için hazır, aynı zaman da geniş bagaj alışveriş meraklısı kadınların en sevdiği nokta olacak!

FORD B-MAX Test

Otomobilin dış tasarımı ise markanın diğer modellerinden noktalar taşımakla beraber, kasa yapısı olarak tamamen farklı. Ön tarafta bulunan led gündüz farları otomobile tatlı bir bakış katarken, yan taraftan baktığınız büyük ve yüksek görüntüsü büyük bir mini van etkisi yaratıyor.

Kapıyı açıyoruz ve direksiyona geçiyoruz, sırada bu aile otomobili asfalt üzerinde ne durumda görelim. Direksiyon ciddi anlamda başarılı, şehir içi hamlelerde olsun, uzun otoyol sürüşlerinde olsun size çok iyi uyum sağlıyor. Hem hafif hem tok bir direksiyon sistemi var. En beğendiğim yanlarından biri oldu kesinlikle. 1.6 litrelik TDCI dizel ünite ise alışkın olduğumuz bir motor. Sesli çalışmasına rağmen elde ettiğimiz yakıt tüketimi ile göz doldurmakta. İstanbul’un ünlü trafik şartlarında maksimum 5.5 lt ortalamayı gördük. Burada kısa bir eleştirim olacak , 5 ileri şanzıman yerine 6 ileri tercih edilmeliydi. 5 ileri oranlı şanzımanı 1.5 litrelik 1.5 TDCI ünitede kullanıp daha kuvvetli olan 1.6 litrelik üniteye 6 ileri oranlı şanzıman yakışırdı. Yol tutuş konusunda Ford markasına olan güvenimizi boşa çıkarmayan B-Max platform ortağı Fiesta kadar atik olmasa da gayet tatminkar yol tutuyor. Tüm hamlelere gayet net cevaplar veren otomobil, yüksekliğinden dolayı bazen tedirgin edebilir. Otoyol kullanımında bir tır yada otobüs solladığınız zaman rüzgarından çok kolay etkilenmektesiniz.

Konu frenlere geldiğinde ise, aileniz ve sizin için gayet kısa bir fren mesafesi sunan B-Max aynı zamanda fren anında stabil şekilde tutunmakta asfalta.

FORD_B-MAX_Test_Otomobiltutkunu

Koltukların konforu gayet iyi, tabi spor bir otomobil gibi koltuklar vücudunuzu kavramıyor. Aynı zamanda döşemeler kaliteli. Ön konsolda kullanılan yumuşak plastik kalitesi ile şaşırttı beni açıkcası ben sert bir malzeme bekliyordum. Ön konsol tasarımı alışkın olduğumuz bir Ford tasarımı. Ben çok fazla tuş sevmiyorum ama gözede zengin geliyor itiraf etmek lazım. Aracın klimasının soğutması ve ısıtması gayet başarılı. Standart olarak bulunan ön cam ısıtıcısı ise özellikle soğuk kış günlerinde oluşan buğuları çok rahat çözebiliyor. Bir Ford klasiği olan Sony ana ünite ve ses sistemi çok güzel bir iş çıkarıyor. Çocuklarınızın eşlik edeceği yüksek sesli müzikler sizi bekliyor. Ford’un sunduğu SYNC sistemi ve kontrol ekranının kullanımı gayet rahat ve anlaşılır. Otomobil ile ilgili tüm bilgileri göstermesi gibi sunduğu tüm ayarlamalar başarılı.

İşin özü olarak çocuklu aileler için çok başarılı bir otomobil B-Max! Özellikle bayan sürücüler tarafından ilgi göreceğinin düşündüğüm kullanımı rahat, konforlu, geniş, teknoloji dolu ve az yakıt tüketen B-Max sevimli bakışlarıyla sizleri bekliyor.

FORD_B-MAX Test_Otomobiltutkunu

FORD B-MAX Teknik Özellikler
Motor özellikleri: 1.6L Duratorq TDCi 95PS Titanium
Maks. çıkış/bg/devir : 3800 dev/dak’da 95 bg
Maks. tork/devir : 1750 dev/dak’da 215 Nm
Son hız: 173 km
Hızlanma 0-120 km/sa: 13,9 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 4,7 lt/100 km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 3,6 lt/100 km
Yakıt tüketimi (kombine) 4,0 lt/100 km
CO2 emisyonu : 104 gr/km

FORD B-MAX Test_Otomobiltutkunu_BMAX

Yazı: Emirhan Dereli
Fotoğraflar: http://www.facebook.com/onurozansarikayafotograf