İtalyan efsanesi Ferrari’nin, sınırlı sayıda üreteceği özel seri 458 Speciale A (Aperta) modeli, Paris Otomobil Fuarı dünya sahnesinde yerini alıyor. Bugüne kadar, 2 kez FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası (WEC) unvanını almış, aynı zamanda ‘24 Hours of Le Mans’, ‘24 Hours of Daytona’ ve ‘12 Hours of Sebring’ gibi klasik yarışlarda birincilik elde eden Ferrari 458 Speciale modelinin üstün başarısının bir kutlaması olarak lanse edilen 458 Speciale A, sadece 499 adet üretilecek.

Ferrari 458 Speciale A_Otomobiltutkunu

Ferrari, tarihinin en başarılı 8 silindirli modeli 458’i, 499 adet üretilecek özel bir seriyle taçlandırıyor.  458 Speciale A, “Şahlanan At”ın tarihinde, sıra dışı performansıyla çıkarılan tavan (drop-top) keyfini bir araya getiren en güçlü “Spider” model olarak dikkatleri üzerine topluyor. 458 Speciale A’nın 14 saniyede açılıp kapanabilen alüminyum sert tavanı, Speciale Coupe modeline göre 50 kilogram kadar bir fark içeriyor.

Ferrari 458 Speciale A_Aperta_Otomobiltutkunu

458 Speciale A, Ferrari tarafından bugüne kadar üretilenen güçlü, atmosferik, V8 motoruyla göze çarpıyor. 6.000 devirde 605 HP güç sağlayan motor, maksimum 540 Nm tork ile birlikte, litre başına 135 HP’lik güç çıkışı ve 275 g/km CO2 emisyon değeriyle farkını ortaya koyuyor. Ferrari’nin V8 motorunun bugüne kadar kazanmış olduğu üç adet “En İyi Performans Motoru”, aracın kokpitinde özel bir plaketle ifade ediliyor.

Ferrari’nin en yenisi 458 Speciale A, 0’dan 100 kilometre hıza 3 saniyede, 0 – 200 kilometreye ise 9.5 saniyede ulaşırken, Fiorano pistinde tamamladığı 1.23.5’lik tur zamanıyla performansını kanıtlıyor. Bu harika sonuçlar, aracın ön ve arkasındaki aktif aerodinamikler, alüminyum alaşımdan oluşan şasi sağlamlığı ve baştan çıkarıcı Ferrari imzasıyla ortaya çıkarılmış olan, tüm koşullarda benzersiz spor sürüşünü garanti eden Yana Kayma Açı Kontrolü (SSC) sayesinde ortaya çıkıyor.

458 Speciale A_Otomobiltutkunu
Ferrari 458 Speciale A, beş kollu Grigio Corsa jantlarının yanı sıra, mavi-beyaz şeritli, üç katmanlı benzersiz özel sarı boyamasıyla da dikkat çekiyor. Aracın ayırt edici bir yarışçı ruha sahip kokpiti, kullanılan özel ve hafif malzemelerle, Ferrari’nin zevkli el işçiliğini tüm detaylarıyla göz önüne seriyor.

Tüm bu özellikler, kontrast renkte dikişleri ve 3D teknikli kumaşıyla yeni tasarım Alcantara© koltukların yanı sıra, gösterge paneli, kalıplı kapı panelleri ve eşsiz mavi karbon lifli orta konsolda kendini gösteriyor.

Ferrari 458 Speciale A_Aperta_Otomobiltutkunu_Paris