Fer Mas Oto Ticaret A.Ş. Şirket Müdürü, Ferhat Albayrak yıl sonu değerlendirme toplantısında Ferrari ve Maserati modelleri hakkında Fer Mas Kuruçeşme’de düzenlenen basın toplantısında öne çıkan notlar.

 Ferrari 458 Speciale Test_Ferrari_458 Speciale_Otomobiltutkunu_FerMas_Ferhat Albayrak_Ferrari 458 Speciale Pictures_Ferrari 458 Speciale Photos

Ferrari markasıyla 2012’yi 21 adetlik satışla kapatmıştık. 2013’de ise Kasım ayı sonuna kadar ön satışlar dahil aynı satış rakamını yakalayarak önemli bir başarıya imza attık. Yıl sonu itibarıyla Ferrari’de 23 araçlık satış gerçekleştirmiş olacağız. 2013’ün genelinde, Ferrari’nin Türkiye’de en çok talep gören modeli, aynı zamanda Ferrari’nin en yüksek fiyatlı modeli olan F12berlinetta oldu. Bu dönemde söz konusu modelden 8 aracımızın teslimatını gerçekleştirdik.

Gösterişli ve agresif tasarımlı yapısıyla ilk bakışta dikkatleri üzerine çeken Ferrari F12berlinetta, Ferrari’nin F1 yarışlarındaki tecrübesini ve bu yönde kazandığı teknolojik birikimini tek bir çatı altında toplanmasını yansıtması bakımından önem taşıyor.

Tüm dünyada merakla beklenen La Ferrari özelinde ise daha önce de sizlerle paylaştığımız iki aracın teslimatlarına 2014 ilk yarı itibariyle başlamayı planlıyoruz. Bunun yanında ilk kez 65. Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sergilenen ve büyük ilgi gören Ferrari 458 Speciale için fuar kapsamında 5 adet satış gerçekleştirdik.

Ayrıca; 458 Speciale’den2 adet daha sipariş aldık. Aralık ayında ilk aracımızın teslimatını gerçekleştireceğiz. Diğer siparişlerimizi ise; Ocak ayından itibaren sahipleri ile buluşturacağız. 458 Speciale’nin Türkiye fiyatı:574 bin Euro.

LaFerrari_otomobiltutkunu_Special Limited Series_Enzo_Ferrari

458 Speciale Hakkında

Ferrari, sınırsız teknolojik yenilik ve araştırmaya dayalı temel bir felsefeyle hareket ediyor. Bu felsefe doğrultusunda sıra dışı modeli 458 Italia’yı, özellikle aerodinamik yapı ve güç aktarım organlarında yaptığı değişikliklerle yeniden yorumladı ve ortaya 605 HP’lik V8 motoruyla muhteşem bir otomobil çıktı: 458 Speciale….

458 Speciale’nin motoru, yolda kullanılan doğal (atmosferik) havalandırmalı bir motor için gelmiş geçmiş en yüksek değerlere sahip. En basit anlatımla; Ferrari 458 Speciale, 2.13 kg/hp’lik ağırlık/güç oranıyla, 0’dan 100 km/s hıza sadece 3.0 saniyede çıkarken, 0 – 200 km/s hızlanmasını da 9.1 saniyede gerçekleştiriyor.

Fer Mas_Maserati Quattroporte_otomobiltutkunu

Maserati Özelinde 2013:

2013; Ferrari ile birlikte temsil ettiğimiz bir diğer İtalyan efsanesi Maserati açısından beklediğimiz gibi hareketli bir yıl oldu. Maserati açısından 2013 tam anlamıyla “Atılım Yılı”oldu.

2013’te Maserati tarihinde ilk defa, aynı yıl içinde iki farklı 4 kapılı modelini pazara sundu.

GranTurismo ve GranCabrio modellerinin yanında, geçtiğimiz Nisan ayında Türkiye lansmanını gerçekleştirdiğimiz Quattroporte ve Ekim ayında Türkiye pazarına sunduğumuz, Maserati’nin diğer önemli hamlesi Ghibli ile birlikte, Kasım sonu itibarıyla teslimat ve ön satışlar dahil olmak üzere toplamda 25 adetlik satış rakamına ulaştık. Quattroporte ve Ghibli’nin yarattığı sinerjiyle, 2013 yılını 40 adetlik Maserati satışı ile kapatmayı hedefliyoruz. Geçen seneyi 18 araçla kapattığımızı düşünürsek Maserati’de büyüme 2 katından fazla gerçekleşti.

Maserati Ghibli_Maserati_Ghibli_otomobiltutkunu

Maserati Ghibli Hakkında

Maserati’nin dünyada 2015 yılı itibarıyla, yıllık satış rakamını 50.000 araca yükseltmeye yönelik bir büyüme stratejisi mevcut.  Bu büyüme stratejisindeki en önemli oyunculardan biri de  Ekim sonu itibarıyla Türkiye yollarında görmeye başladığımız Ghibli. Üst orta sınıfta performansı ve fiyatıyla rekabete yeni bir boyut katacak Ghibli, Maserati’nin bu iddialı büyüme hedefinde önemli rol oynayacak. Fer Mas olarak başarılı performansımızla bu stratejiye katkı sağlamaktan son derece mutluyuz.

Maserati’nin Ghibli her anlamda Türkiye’de de fark yaratacak. 2014 yılı için 13 adetlik ön satış performansımız bu inancımızı destekliyor. Ghibli’de 2 farklı motor seçeneğimiz var. Bunlardan ilki, 3.0 litre V6 turbo dizel motor. Bu model aynı zamanda ilk dizel motora sahip Maserati... V6 turbo dizel Ghibli’nin başlangıç fiyatı 155.485 Euro. Ghibli’de ayrıca 3.0 litre V6 benzinli motor seçeneği bulunuyor. Bu motor seçeneğinde, aracın 4 tekerden çekişli versiyonunu Türkiye’ye getiriyoruz. Bu modelin fiyatı da 196.271 Euro’dan başlıyor.

Ghibli Satışlarımızın %90’ını Dizel motor oluşturuyor.

Maserati Ghibli Test_Ghibli Test_Diesel Ghibli_FerMas_otomobiltutkunu

Fer Mas 2014 Öngörüleri:

2013 sonu itibarıyla Ferrari’de 23 araçlık satış gerçekleştirmiş olacağız. 2014 için de benzer seviyede bir satış planlamaktayız. Maserati’de 2014 ile ilgili beklentilerimiz biraz daha yüksek. Ghibli’nin yarattığı ilgiyi de dikkate alarak, 80 araç civarında satış hedefine ulaşmayı planlıyoruz. Bu rakamın 60 adedini Ghibli oluşturacak. Bizler için önemli olan satış grafiğimizde büyük dalgalanmalar yaratmadan, aynı çizgiyi koruyabilmek. Fer Mas olarak; bu yıl da sergilediğimiz başarıyı sürdüreceğiz. Maserati markasının Türkiye’deki konumlamasını güçlendirerek; hem spor otomobil hem de şoförlü kullanım özelliği ile öne çıkan modellerimizi 2014 yılında yollarda çok daha fazla göreceğiz.

Maserati’nin İstanbul, Ankara gibi şehirlerin yanında, Anadolu şehirlerinde de bilinen ve oldukça ilgi gören bir marka. Fer Mas dönemsel olarak çeşitli sürüş aktiviteleri düzenliyor ve Anadolu ile markalarını buluşturuyor. Özellikle Kayseri’de güzel bir ilgi var. Geçtiğimiz aylarda Kayseri’de yeni Quattroporte ve GranTurismo modellerini tanıttığımız özel bir etkinlik düzenledik. Bu tarz etkinlikleri 2014 yılında tekrarlamayı hedefliyoruz.

Ghibli ve Quattroporte’yi farklı illerde de sıklıkla göreceğiz.

Maserati’de mevcut ürün gamımızla 2014’ü başarılı bir şekilde kapatmayı hedefliyoruz. Maserati için 2014’ün çok özel bir anlamı daha var. Maserati 2014’de 100. Yılını kutlayacak ve bu kapsamda başta İtalya olmak üzere farklı ülkelerde yıl boyunca çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Ferhan Albayrak_458 Speciale_Otomobiltutkunu_Fer Mas_Tofaş_Kuruçeşme_458 Speciale Test_458 Speciale Pictures_458 Speciale Image_458 Speciale Rally