Türkiye’nin en hızlı pilotları bu haftasonu kozlarını Bursa’da paylaşmaya hazırlanıyor. Türkiye Ralli Şampiyonası’nın 6. ayağı olan 36.Yeşil Bursa Rallisi, 22-23 Ekim tarihlerinde birçok özel etkinlik ve showla renklenecek…

Bursa Otomobil Sporları Kulübü tarafından Mavi Cin, Holiday Inn Bursa, Technospray, Aksan Group sponsorluğunda Bursa Büyükşehir Belediyesi katkıları düzenlenen 36.Yeşil Bursa Rallisi bu haftasonu gerçekleştiriliyor. 2011 Türkiye Ralli Şampiyonası 6.ayağı olan organizasyon, toplam 483 km. uzunluğundaki parkurda koşulacak.

Mavi Cin Seyirci Etabına Davet
22 Ekim Cumartesi günü saat 13:30’da Mavi Cin önünden verilecek seramonik start ile başlayacak olan rallide Dağgüney, Harmanalan ve Soğukpınar etaplarının ardından, saat 17.30’dan itibaren Nilüfer Açık Oto Pazarı otoparkında oluşturulacak Mavi Cin Seyirci Özel Etabı geçilecek. Servis alanı olarak da Mavi Cin otoparkının kullanılacağı rallinin ilk günü, saat 18.49’dan itibaren Görükle’deki Holiday Inn Bursa’da son bulacak.

Ücretsiz Seyirci Servisi
23 Ekim Pazar sabahı 08:00’de yeniden direksiyon başına geçecek olan ekipler, Dağgüney, Harmanalan, Soğukpınar ve Hüseyinalan etaplarını ikişer kez geçerek saat 17:18’den itibaren Holiday Inn Bursa’daki finiş tagına ulaşabilmek için mücadele edecekler. 23 Ekim Pazar günü ise 09.00, 10.00 ve 12.00 saatlerinde Mavi Cin önünden Soğukpınar ve Hüseyinalan etaplarına “ücretsiz” servisler kaldırılacak. Ayrıca Red Bull iki gün süresince DJ performansı ve sampling ekibi ile ralli heyecanına ortak olacak.

Drift ve Volkicar Show
36.Yeşil Bursa Rallisi’nde sporseverler için de birçok sürpriz hazırlandı. 22 Ekim Cumartesi günü Mavi Cin Seyirci Özel Etabı öncesi saat 16.30’da Drift Academy İstanbul pilotları drift gösterisi gerçekleştirecek. Bursa’da ilk kez yapılacak Drift Show’da izleyenler heyecan ve aksiyon dolu dakikalar yaşayacaklar. Ayırca Türkiye’nin ilk özgün yarış otomobili Volkicar bu organizasyonda Bursalılar ile tanışacak. 4 kez Türkiye Ralli Şampiyonu olan Serkan YAZICI, saat 17.00’de seyirci etabında izleyenlere unutulmaz bir show sunacak…

Bursalı Pilotlar İddialı
26 ekibin katılacağı rallide Bursa’dan da 5 pilot mücadele edecek. Ünal Şenbahar, Emir Şahin ile Pegasus Racing adına Fiat Abarth Punto S2000 ile start alacağı yarıştan maksimum puanla ayrılmayı amaçlıyor. Bursalı co-pilot Emire Cantürk de, Ercan Kazaz’ın sağ koltuğunda Bonus Parkur Racing adına Skoda Fabia S2000 ile podyumda yer almak hedefi ile start alacak. Neo Motorspor adına REVAR OTO sponsorluğunda yarışan Tezcan Dalfidan-Eda Özer ikilisi de sınıf 8’de bir kez daha podyum hedefliyor. Sezonun bitimine iki yarış kala Türkiye Ralli Şampiyonası Sınıf 8 Birinciliği’ni garantileyen ikili, kendi evlerindeki yarışta genel klasmanda üst sıralarda yer almak istiyor. Türkiye Tırmanma Kategori 3 Şampiyonası’nda ikinciliği kazanan Burhan Anayurt ise Bülent Polat’ın co-pilotluğunda Peugeot 106 GTI ile mahalli klasmanda mücadele edecek.

Technospray’den Özel Ödül
Finiş podyumunda düzenlenecek ödül töreninde genel klasman ile sınıf birincilikleri haricinde, 2 çeker otomobil ile bireysel yarışan ve genel klasmanda en iyi dereceyi elde eden ekibe Technospray Özel Ödülü verilecek.

2011 Türkiye Ralli Şampiyonası Puan Durumu

1. Yağız Avcı 105,00 puan
2. Murat Bostancı 75,20 puan
3. Burak Çukurova 67,00 puan
4. Ercan Kazaz 62,00 puan
5. Fatih Kara 40,00 puan
6. Ünal Şenbahar 35,00 puan

Zirvedeki Pilotlar Neler Dedi?

Yağız AVCI (Castrol Ford Team Türkiye)
Eskişehir Rallisi’nden sonra tekrar asfalt zeminli bir yarış olan Yeşil Bursa Rallisi ile yolumuza devam ediyoruz. Hedefimiz hem pilotlar, hem de takımlar sampiyonluklarını bu yarışta garantileyebilmek. Tabi ki kazanmak da istiyoruz. Herkese şimdiden başarılar dilerim…

Murat BOSTANCI (Castrol Ford Team Türkiye)
Yeşil Bursa Rallisi Castrol Ford Team Türkiye için bir formalite yarışı. Artık önümüzde bizi heyecanlandıran 2012 sezonu planlarına konsantreyiz. Bu sezonun genelinde olduğu gibi bu yarışta da risksiz ve güvenli bir tempoda giderek finişe gelmek ve gereken son birkaç puanımızı da toplayarak artık şampiyonluklarımızı ilan etmek istiyoruz.

Burak ÇUKUROVA (Bonus Parkur Racing)
Yüce Auto Skoda desteğinde Skoda Fabia S2000 ile start alacağımız Yeşil Bursa Rallisi’nin yeniden asfalt zemine dönmesi güzel olacak. Eskişehir Rallisi’nde olduğu gibi hedefimiz podyumun en üst basamağı… Co-pilotum Ünal Tezel ile beraber Ford takımıyla güzel bir çekişmeye gireceğime inanıyorum. Herkese kazasız belasız bir yarış dilerim.

Ercan KAZAZ (Bonus Parkur Racing)
Yeşil Bursa Rallisi, takımımız Bonus Parkur Racing açışından düşünüldüğünden cok daha önem arzediyor. Öncelikle otomotivin kalbi olan bir şehirde organize ediliyor olması, ayrıca da yapılacak hataların şampiyonada telafisi olmayacağı için bence cok haddinden daha önemli bir yarış. Ben geçen yaris beraber yarışmaya başladığım yeni co-pilotum Emire Cantürk ile bu yarışta daha iyi bir uyum yaşayıp daha yarışın içinde olacagimizi umuyorum. İyi tanıtılacak bol süprizli, bol seyircili bir Yesil Bursa Rallisi’nde görüşmek dileğiyle…

Fatih KARA (Pegasus Racing)
Yeşil Bursa Rallisi 2008’de kazandığımız bizim açımızdan çok önemli bir yarış. Özellikle bu sene asfalt olması yarışı daha da önemli kılıyor. Bu sezon 2 çeker şampiyonasını ilk sırada bitirebilmemiz için, Eskişehir’deki puan kaybımızı telafi etmemiz ve bu yarışı kazanmamız gerekiyor. Ayrıca genel klasmanda da ilk 5 içerisinde yer almak arzusundayız.

Ünal ŞENBAHAR (Pegasus Racing)
Kendi evimizde kendi seyircimiz önünde iyi bir sonuç almak hedefi ile start alacağız. Özellikle start ve seyirci alanının Mavi Cin gibi merkezi bir yerde olması çok mantıklı ve bence Bursalı sporseverler büyük ilgi göstereceklerdir. Yağış olmadığı takdirde çok zevkli ve çekişmeli bir yarış olacağına inanıyorum ve herkese başarılar diliyorum.