Brisa Pazarlama Direktörü Zeki Bilsel emniyet lastiği Bridgestone’a özel CAIS teknolojisi ile 7 farklı zemin koşuluna göre lastik üreterek kış koşullarında her türlü değişken havada kullanıcı için en uygun lastikleri tasarlayarak her zamanki gibi güvenlikten ödün vermeden ürünlerini tüketicilere sunduklarını açıkladı. Bilsel ayrıca karlı veya buzlu zeminde ölüm ya da yaralanma ile sonuçlanmış kaza adedinin geçen yıl 2 bin seviyelerine çıktığını ve bu kazaların kış zemininde doğru lastik kullanılmamasından kaynaklandığını belirtti.Bridgestone, kış lastiklerinde CAIS (Contact Area Information Sensing) teknolojisi ile güvenlikte fark yaratıyor. Bridgestone’a özel CAIS teknolojisi ile 7 farklı yol koşuluna(kuru, yarı ıslak, ıslak, eriyen kar, yeni yağan kar, sıkışmış kar ve buz)  göre geliştirilen lastikler bu kış daha emniyetli yolculuklar sunmayı hedefliyor.

Bridgestone ayrıca kış lastikleri ürün gamında öne çıkan LM 30 ve LM 25 desenleri Türkiye’nin yol ve iklim koşullarına tam uyum sağlarken sürücülerin beklentilerini de eksiksiz karşılıyor.

“Adı üstünde: Kar lastiği değil, kış lastiği”

Kış lastiğinin zorunluluktan öte can güvenliği için büyük önem taşıdığının altını çizen ve emniyet lastiği misyonu ile sürücülere güvenli yolculuklar sunan Bridgestone’un bu özel teknolojisine değinen Brisa Pazarlama Direktörü Zeki Bilsel söyle konuştu; “Biz Bridgestone’u “Emniyet Lastiği” olarak konumladık ve bu yüzden çalışmalarımızda ileri teknoloji kullanıyoruz. CAIS teknolojisi de bunun güzel bir örneği. Yol koşullarına göre ürün geliştirme fırsatı sunan bu teknolojiyi tüm süreçlerimizde kullanıyoruz. Kış lastiklerinde ve diğer tüm ürünlerimizde bu teknolojiyi kullanmamızın amacı sürücülerin rahatlığını ve güvenliğini emniyet altına almak”.

“Karlı veya buzlu yüzeyde kaza sayısı dikkat çekiyor”

Bilsel karlı veya buzlu yüzeylerde kaza sayılarının dikkat çekici oranda yükseldiğini istatistikler ile açıkladı. Zeki Bilsel “TÜİK’in yayınladığı kaza istatistikleri raporuna göre 2010 yılı içerisinde karlı veya buzlu zeminde ölüm veya yaralanma ile sonuçlanmış kaza adedi maalesef 1.171 gibi yüksek bir rakam. Sadece maddi hasarla sonlanan kazalara dair bir istatistikten bahsetmiyoruz bile. Kar yağınca ana haber bültenlerinden takip ettiğimiz kayan araç manzaraları zaten çok şey anlatıyor. Küçük ama çarpıcı bir başka istatistik daha; karlı zeminde, yaz lastikleriyle 50 km/s hızla giden bir aracın fren mesafesi 44 metre iken, kış lastikleriyle bu mesafe 36 metreye kadar düşmektedir.Bu kısalan 8 metrelik fren mesafesinin yaklaşık iki binek araç boyuna denk geldiğini hatırlatmak isterim. Bu nedenle kış zeminlerinde kış lastiğinin önemini artık her sürücü fark etmeli” dedi.

 Yaz lastiklerinizi sizin yerinize saklayan birileri var

Tüketicilerin kış lastiği alırken oluşan en büyük beklentisi ‘Lastik Saklama Hizmeti’ olduğunu belirten Zeki Bilsel, bu hizmeti Bridgestone bayilerinde sunduklarını ve bu hizmet ile tüketicilerin çıkardıkları lastikleri nerede saklayacaklarını düşünmelerine gerek kalmadığını da söyledi. Zeki Bilsel ayrıca kış aylarında Türkiye’nin her yerinde yolda kalan araçların ya da değişen hava koşulları nedeni ile yardıma ihtiyacı olan her sürücü için Alo Yol Dostu ile hizmet verdiklerini belirtti. Zeki Bilsel bu hizmete ilişkin olarak “Aracınız mı bozuldu? Aracınızın çekilmesi ya da vinçle kurtarılması mı gerekiyor? Şehirlerarası yolda zorunlu konaklama mı yapmalısınız? Hatta çiçek göndermek ya da nöbetçi eczane mi bulmak istiyorsunuz? Kısacası kendinizi zorda hissettiğiniz her an bu hizmetimiz ile müşterilerimizin bir telefon mesafesi uzağındayız” dedi.

Çevreci ve ekonomik kış lastiği LM 30

Bridgestone, lastik geliştirme süreçlerini Orta Avrupa ülkelerinin kış koşullarında yaptığı LM 30 deseni ile karlı ve ıslak zeminde yüksek performans sunuyor. Binek araçlar için ideal bir kış lastiği olma özelliği taşıyan LM 30 çevreci ve ekonomik olması ile de sürücülerin dikkatini çekiyor.Gelişmiş karışımlar ve sırt deseninde yer alan kanal ve diş dağılımı sayesinde kar ve ıslak zemin performansında fark yaratan LM 30 sportif ve asimetrik desene sahip. Her hava koşulunda mükemmel yol tutuşu ve maksimum kontrol sağlayan bu desen ıslak zeminde sağladığı kısa fren mesafesiyle sürücülere güvenli sürüş imkanı sağlıyor.

Yüksek performanslı araç sahiplerine özel

Bridgestone, kış lastiklerinde yüksek performans ve düşük ses arayanlara ise LM 25 desenini öneriyor. Tüm kış koşullarında, minimum sesle sürüşün keyfini çıkarmak ve aracında kontrol sahibi olmak isteyen, yüksek performanslı araç sahipleri için tasarlanan LM 25, kaygan zeminlerde üstün yol tutuş ve manevra kabiliyeti sunuyor. Yüksek silika katkısı ve teknolojik su tahliye sistemi ile sürüş güvenliği sağlayan LM 25, aşınmaya karşı dirençli sırt ve omuz yapısının yanı sıra çekici yanak tasarımı ile estetik görünüşe sahip. LM25 ayrıca araç içi ve dışı olağanüstü sessiz sürüş keyfini de garanti ediyor.

Bridgestone LM 30 185 / 60R14 ebatı T hız sınıfı ile LM 25 195 / 65R15 ebatı T hız sınıfı ürünleri, Alman otomobil kulübü ADAC ve Almanya’nın önde gelen tüketici koruma organizasyonu olan Stiftung Warentest’in yapmış olduğu testlerde en üst kategoride notlandırılarak sürücülere tavsiye edilen lastik olma özelliğine de sahip