Avusturya’nın Salzburg kentinde kuvvetli sağnak altında gerçekleşen ETCC (Avrupa Binek Otomobiller Kupası) 3’üncü ayak mücadelesinde 52’inci uluslararası yarışını tamamlayan Borusan Otomotiv Motorsport, Aytaç Biter ile 2’inci yarışı 3’üncü sırada tamamlayarak ilk podyum derecesini gerçekleştirdi.    Borusan Otomotiv Motorsport_otomobiltutkunu_BMW 320_Salzburgring_ETCC_Aytaç Biter_Toshiba_Castrol Edge_Borusan Lojistik

Türkiye’nin uluslararası yarış programını 5 senedir aralıksız takip eden takımı Borusan Otomotiv Motorsport, 19 Mayıs Pazar günü Avusturya’nın Salzburg kentindeki Salzburgring Pisti’inde düzenlenen ETCC 3’üncü ayak yarışında 52’inci yurtdışı yarışını tamamlayarak bir ilke imza attı. Bu yarışta, geçtiğimiz senenin ETCC genel klasman 5’incisi Aytaç Biter ile start alan takım, cumartesi günü gerçekleşen sıralama turlarının ardından pazar günü 4.2 kilometrelik pistte arka arkaya gerçekleşen 12 turluk 2 yarışta mücadele etti.

Güneşli ve sıcak bir havada gerçekleşen sırlama turlarının aksine sağnak yağmur altında koşulan yarış, pilotların hızını düşürmedi. Seyir keyfi yüksek bir mücadeleye sahne olan yarışta milli sporcumuz Aytaç Biter, aracın motorunun değişmesi gerektiği için kural gereği ilk yarışa sonuncu sıradan başlamak zorunda kalsa da 21’inci ulusararası yarışında start almasının tecrübesiyle rakiplerini birer birer geçmeyi başardı. Toplam 13 ülkeden 32 pilotun mücadele ettiği ilk yarışın sonunda 17’inci sıraya yerleşen Biter, bu sayede 2’inci yarışın da start pozisyonunu belirledi. İlk yarışın ilk turlarında hem yarışın hem de ETCC’nin favori Çek pilotu Petr Fulín’in yaşadığı kaza sonucu yarış dışı kalması yarışın kırılma noktası olurken 2’inci yarışta ise pilotlar hem rakipleri hem de kaygan zeminle mücadele ettiler. 2’inci yarış bol spinli tampon tampona bir mücadeleye sahne oldu.

24 sıra birden yükselerek 3’üncü oldu

Borusan Otomotiv Motorsport pilotu Aytaç Biter, 2’inci yarışa 17’inci sırada başlamasına karşın yarışı 8’inci sırada tamamlayarak hem 24 sıra birden yükselmiş hem de kendi klasmanını 3’üncü sırada tamamlayarak Borusan Otomotiv Motorsport adına ilk podyum derecesini almış oldu.

Aytaç Biter, hem ülkemize hem de BOM takımına kazandırdığı başarıyla ilgli şunları söyledi; “19 Mayıs’ta ülkemize ilk defa 3’üncülük kazandırmaktan çok mutluyum. Borusan Otomotiv Motorsport ile 21’inci uluslararası yarışımın getirdiği ve takımının tecrübesiyle ETCC’de ilk kez bir 3’üncülük kazandık. Bu başarının 19 Mayıs tarihine denk gelmesi ayrıca beni çok gururlandırdı. Borusan Otomotiv Motorsport ile uluslar arası arenada kazandığımız bu başarı yaşadığımız ilk podyum derecesi oldu. Bu başarımızın ardından yurtdışında podyumun daha üst basamakları için mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Borusan Otomotiv ana sponsorluğunda yarışan takımın diğer sponsorları Toshiba, Castrol Edge, Borusan Lojistik ve Glasurit’tir.

Borusan Otomotiv Motorsport_otomobiltutkunu_BMW 320_Salzburgring_ETCC_Aytaç Biter_Toshiba_Castrol Edge_Borusan Lojistik_2013 ETCC_Motorsport_Borusan_Otomotiv

Borusan Otomotiv Motorsport 2013 Yarış Takvimi

24  Mart              Monza/İtalya                         ETCC 1&2 Yarışlar

24  Mart              Nottwil/İsviçre                      BMW Fitness Camp

31 Mart               Hamburg/Almanya               Formula BMW Technical workshop

06 Nisan            Hungaroring/Macaristan     Endurance 12H Series

14 Nisan              İzmirpark/İzmir                    TPŞ 1&2 Yarışlar

21 Nisan              Münih/Almanya                   Formula BMW Welcome Event

28 Nisan             Calafat/İspanya                    Formula BMW On Tarck Event 1

28 Nisan             Slovakiaring/Slovakya       ETCC 3&4 Yarışlar

12 Mayıs              Silverstone/İngiltere         Formula BMW Simulator Traning 1

19 Mayıs              Salzburgring/Avusturya  ETCC 5&6 Yarışlar

02 Haziran          İzmirpark/İzmir               TPŞ 3&4 Yarışlar

09 Haziran          Anderstorp/İsviçre         Formula BMW On Track Event 2

30 Haziran          Körfez/İstanbul              TPŞ 5&6 Yarışlar

04 Temmuz        Silverstone/İngiltere      Formula BMW Simulator Traning 2

11 Temmuz         Red Bull Ring/Avusturya Formla BMW On Track Event 3

14 Temmuz         İmola/İtalya                  ETCC 7&8 Yarışlar

08 Ağustos          Slovakiring/Slovakya     Formula BMW On Track Event 4

18 Ağustos          Hungaroring/Macaristan Formula BMW On Track Event 5

8 Eylül                Körfez/İstanbul             TPŞ 7&8 Yarışlar

16 Eylül               Oschersleben/Almanya  Formula   BMW Grand Final Race

22 Eylül               Körfez/İstanbul             TPŞ 9&10 Yarışlar

06 Ekim              Bruno/Çek Cumhuriyeti  ETCC 9&10 Yarışlar

10 Kasım             İzmirpark/İzmir             TPŞ 11&12 Yarışlar

17 Kasım             Vallelunga/İtalya            Endurance Roma 6H Series