Hiçbir premium otomobil üreticisi bu kadar önceden geniş bir spor coupé seçeneği sunamadığından, şık spor coupé otomobiller BMW’nin yıllardır üstün olduğu bir alandır. Yıllardır en başarılı model, nesiller boyunca sınıfının en çok satan coupé otomobili olan BMW 3 Serisi Coupé oldu. Şimdi ise BMW kompakt coupé sınıfı için yeni bir çağ başlıyor; Yeni BMW 4 Serisi Coupé bir önceki modele göre daha fazla güç ve sportif duruş sunuyor.

BMW 4 Serisi_Yeni BMW 4 Serisi Coupé_otomobiltutkunu_BMW 4 Test

Dördüncü nesli ile bu coupé daha akıllı bağlantı çözümleri, daha fazla itiş gücü ve verimliliğin yanı sıra daha uzun, daha alçak ve daha geniş dış boyutlarla geliyor. Daha uzun aks aralığı ve daha fazla iz genişliği şimdi hiç olmadığı kadar üstün dinamizm, sportif zarafet ve daha fazla sürüş keyfini temsil ediyor. Model isminde geçen “4” ise Yeni BMW 4 Serisi Coupé’nin sportif çekicilik ve seçkinliğe sahip olduğunu görsel olarak ortaya koyuyor. Yeni BMW 4 Serisi Coupé Eylül sonunda gerçekleşecek Frankfurt Otomobil Fuarı’nda dünyaya tanıtılacak ve 5 Ekim 2013’ten itibaren ilk müşteri teslimatları başlayacak.

Yeni BMW 4 Serisi Coupé, 3 Serisi’nden belirgin şekilde ayrılıyor.

Yeni BMW 4 Serisi Coupé iyi bir izlenim bırakmasını biliyor. İlk bakışta bile BMW’nin bu yeni sportif ve zarif kompakt yönetici sınıfı coupé’si üstün estetik, güç, sportif cazibe ve duruşu birlikte sunuyor. Yeni “4 Serisi” modeli bu segmentte BMW için yeni bir coupé çağını belirtiyor. Bu, Yeni BMW 4 Serisi Coupé’nin özellikle sportif olan donanımı, etkileyici görünümü, özel karakteri ve geliştirilmiş mühendislik içeriğinin BMW 3 Serisi’ndeki modellerden daha fazla görsel olarak belirgin olduğunu vurguluyor.

Daha uzun, daha alçak, daha geniş ve görsel olarak daha sportif Yeni BMW 4 Serisi Coupé.

Yeni BMW 4 Serisi Coupé’nin özellikle dikkat çekici dış özellikleri, mevcut BMW 3 Serisi Coupé’ye oranla daha alçak ve daha uzatılmış görünmesini sağlayan bir silüet ve daha uzun, daha geniş ve daha alçak otomobil yüksekliği sağlayan sportif bir genişlik içeriyor.

BMW 4 Test_Yeni BMW 4 Serisi Coupé_otomobiltutkunu_BMW 4 Pictures_BW 4 İmage_BMW 4 Photo

Yeni BMW 4 Serisi’ni bir önceki modelinden ayıran özellikler şu şekildedir:

Uzunluk: ek 26 milimetre (4.612 mm yerine 4.638 mm).

Genişlik: ek 43 milimetre (1.782 mm yerine 1.825 mm).

Yükseklik: 16 milimetre daha az (1.378 mm yerine 1.362 mm).

Aks aralığı: ek 50 milimetre (2.760 mm yerine 2.810 mm).

İz genişliği: önde ek 45 milimetre, arkada ek 80 milimetre (şimdi önde 1.500 mm yerine 1.545 mm ve arkada 1.513 mm yerine 1.593 mm).

SANYO DIGITAL CAMERA

Park halinde bile belirgin karakteristik sportif orantılar.

Dış tasarım boyutları bile Yeni BMW 4 Serisi Coupé’nin BMW 3 Serisi Coupé’ye oranla daha güçlü, daha sportif, daha karakteristik ancak aynı zamanda daha şık olduğunu vurguluyor. Bunun büyük ölçüde sebebi kısa aks dışı mesafeleri, uzun motor bölümü kapağı ve arkaya doğru açılan bir kabin ile Yeni BMW 4 Serisi Coupé’nin sportif orantılarına dayanıyor. Arkada, genişletilmiş tekerlek bombeleri ve etkileyici geniş iz otomobilin arkadan itiş sürüşünün görsel olarak vurgulanmasını sağlıyor. İlk kez bir BMW, arka aksa yakın kısımda en geniş alana sahiptir. Bu, bir coupé’nin belirleyici özelliklerinden biri olan sportif şıklığını ortaya çıkarmak için alçak tavan hattı ile birleşerek, park halinde bile otomobilin üstün sürüş özelliklerini ortaya çıkarıyor

Görsel aerodinamik ayrıntılarıyla Yeni BMW 4 Serisi Coupé

Bir önceki model olan BMW 3 Serisi Coupé’ye kıyasla Yeni BMW 4 Serisi Coupé’nin tasarımı gücünü vurgulamaya odaklanmıştır. Klasik BMW orantılarına ek olarak Yeni BMW 4 Serisi Coupé’nin silüeti alçak, akıcı ve şık tavan hattı ile çerçevesiz kapıların içerisinde bulunan belirgin şekilde alçak yan camları ile vurgulanıyor. Ön tekerlek bombelerinin arkasında bulunan Hava Kanalları ise yepyeni bir özelliktir. Bunlar sadece Yeni BMW 4 Serisi Coupé’nin dinamizmini vurgulamakla kalmıyor, aynı zamanda hava perdeleri ile birlikte tekerlek bombeleri etrafındaki sürükleme kuvvetini azaltıyor ve Yeni BMW 4 Serisi Coupé’nin aerodinamik kalitesini görsel olarak ortaya çıkarıyor.

SANYO DIGITAL CAMERA

İç tasarım: Şık, sportif çekicilik ve üstün işlevsellik.

Yeni BMW 4 Serisi Coupé’nin sportif ve şık görünümü iç tasarımda kendini gösteriyor. Sürücü odaklı tasarım, siyah dairesel panelli göstergeleri, gelişmiş iDrive işletim sistemi ve sabit düz ekran monitör ile dokunmatik yüzeyi ile harf ve rakamların girilmesini sağlayan iDrive dokunmatik butonu otomobilin sportif ancak şık becerisini vurgulayan özelliklerdir ve Yeni BMW 4 Serisi Coupé’ye segmentinde rakipsiz bir işlevsellik ve kullanım kolaylığı sağlar.

– BMW 420d Coupé: 2.0 litre dört silindirli dizel motor, 184bg, 380Nm, 0-100 km/sa: 7,5 saniye, azami hız: 240 km/sa, AB yakıt tüketimi: 4,7-4,8 litre/100 km, CO2: 124–127 gr/km.

– BMW 428i Coupé: 2.0 litre dört silindirli benzinli motor, 245bg, 350 Nm, 0-100 km/sa: 5,9 saniye, azami hız: 250km/sa, AB yakıt tüketimi: 6,6-6,7 litre/100 km, CO2: 154–156 gr/km.

SANYO DIGITAL CAMERA