EN ÜSTÜN HALİYLE BMW 118i

Borusan Otomotiv Ailesi’nin neşeli, haraketli, kendisine dikkatlice baktıran otomobillerinden BMW 118i modelini bu günlerde test ettim. Bu yazımızda test süresince edindiğim izlenimlerimi paylaşacağım.

Bir marka olmak kolay bir şey değildir. Her adımınızda fazlası ile gözlendiğinizi unutmadan hareket etmelisiniz. Kıyaslamalara, eleştirilere mahal vermemek ya da bir sonraki adımda bir öncekinden daha güzel adım atmayı başarabilmek zordur.

İşte bu zoru yıllardır başaran ve klasmanında hep bir adım önde giden BMW’nin yeni gözdesi BMW 118i den söz etmek istiyorum. Otomobillerine isim veren ve onlara cinsiyet yakıştıranlar iyi bilir ki, kadın gibi zarif ama bir erkek gibi kuvvetli bir bileşimi tek arabada bulmak zordur. BMW 1 serisinden çıkan bu araç tüm beklentilerinizi karşılayacak nitelikte. 2012 senesinde BMW, 1 serisine köklü değişiklikler getirdi ve hayal kırıklığına uğrayan takipçilerini iyi marka olmanın gereklerini yerine getirerek geri kazandı. En net göze çarpan özelliği düşük motor devrinde dinamizm ve çeviklik konusunda sınıfının en iyisi olduğunu hissettirmesi. Bu özellikler sürücüleri ve izleyenleri en çok etkileyen özelliklerin başında geliyor.

Bir otomobilin tasarım aşamasında ilk kez böyle bir şeyden faydalanıldığını duyuyorum. Kâğıt katlama sanatı origami, küçük sanat eserleri yaratmak için kullanılıyor. Bu çalışmalar, BMW Concept Coupe’nin iç mekânını yaratan BMW tasarımcılarına ilham vermiştir. Münih’teki BMW Gelişmiş Tasarım Stüdyosu’nda kâğıttan yapılmış küçük heykeller, ustaca lamine edilmiş ahşap ve Hint mürekkebi ile yapılan zarif eskizler gibi pek çok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmalar, tasarımcıların yarının iç mekânları ve gövdeleri için yeni malzeme araştırmaları yaptığı atölye çalışmalarının bir sonucudur. Bu sayede dinamikler en modern biçimini buluyor; otantik, canlı ve enerji dolu. Hissedebileceğiniz bir enerji. İlk bakışta bile.

Teknolojiyi de unutulmamış. Gerçi BMW sürücüleri otomobilde iken dış dünya ile iletişim halinde olmaya alışık. Bu seride de BMW Connected Drive özelliği dünyadan uzak kalmamanızı sağlıyor. Yalnız sürüş keyfinizden feragat edip facebook veya twitter sayfanıza erişimi ne kadar isteyeceksiniz bilemiyorum. Sıkışık trafiklerde ise çok işe yarayacağı kesin.

Yanı sıra Sollama Yasağı Bilgisi ile Hız Limit Göstergesi, Şerit Terk Uyarısı, Çarpışma Uyarısı gibi özellikleri de güvenliğiniz açısından düşünülmüş ince detaylar.

Yeni serinin boyutlarındaki belirgin değişim spor araba dar olur hissiyatından bir nebze de olsa uzaklaştırdı. Dört farklı sürüş sitiline sahip olan yeni BMW 1 serisi bu modların kullanımında oldukça kolaylık sağlıyor. Vites kolunun  yanında bulunan tek bir düğme ile istediğiniz zaman Eco- Compfort – Sport ve Sport + sürüş modlarına geçiş yapabilirsiniz. Geniş LCD ekranı ile aracınızdaki tüm bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Vites kolunun arkasındaki kumanda bu işlevi rahatlatan bir özelliğe sahip. Sürücünün konforunun ön plana çıktığı koltukta, sırtınızı kavrayan çok rahat bir hisse sahip oluyorsunuz. Bedenin savrulmasını engellediği kesin, özellikle sert virajlarda. Bir kere bindiğinizde inmek istemeyeceğiniz ve uzun yollara da korkmadan, yorulmadan çıkabileceğiniz bir konfordan söz ediyoruz. Günümüzün koşulları düşünüldüğünde ekonomiklikten de söz etmeden geçemeyeceğim. ECO PRO modu, verimli bir sürüş tarzı elde etmeniz için geliştirilmiş. Sürüş deneyimi düğmesini kullanarak düşük tüketim modunu seçtiğinizde, sistem harekete geçer ve sürüş stilinize bağlı olarak yakıt tüketimini azaltmanıza olanak sağlıyor. Hangi tasarruf potansiyellerinin uygulamaya konacağına sürücü olarak siz karar verirsiniz. ECO PRO ipuçlarının uygulanması, yakıt tüketiminin %20’ye kadar azaltılmasını mümkün kılıyor. Araç içi bilgisayardaki ilave menzil, o anda aracınızı fazladan kaç kilometre daha sürebileceğinizi size tam olarak gösteriyor. Size kendi arabanızı yaratma fırsatı tanıyan bu seri ile yaşadığınız çevre, iklim koşulları ve en önemlisi tarzınızı ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde tasarlayabiliyorsunuz. BMW’nin hazırladığı çeşitli paketlerle siz de aracınıza ilham katabiliyorsunuz.

Harman/Kardon Ses Sistemi..

2012 BMW 118i, iyi mühendisliğin neleri başarabileceğini gösteriyor. Kabin teknolojisine gelince Harman Kardon ses sistemine sahip olan test otomobilimizin içindeyken, bir konser salonunda oturuyorsunuz, aracın içindeki 16 hoparlör ve özellikle akustik koşulları da dikkate alarak, harman / kardon olarak ön ve arka alanda gösterge paneli üzerinde 7 adet 100 mm ALumaprene orta kademe hoparlörler yüklü.

625 watt toplam güç çıkışı ile, harman / kardon Logic 7 surround ses sistemi, tam otomatik AuraVox dengeleme sistemi tarafından şekilleniyor. HARMAN, akustik ve parametrelerin yüzlerce kez değerlendirildiği ve bağımsız uygun filtreler üretildiği bu yeni araç içi ses teknolojisi, hoparlör gecikme farkları düzeltip, bireysel kanallarının optimum ses seviyesini ayarlamaktadır.

Özel olarak geliştirilen zarlar ve mıknatıs sistemi ile büyük ses dinamiklerini ve her zamanki hoparlörlerden daha artan etkinliğini oluşturuyor. Ek yedi 26 mm metal-matris tweeter’lar iki ön koltuğun altında iki güçlü 217 mm merkez bas subwoofer ile tamamlanan ön kapılar, artı tüm modellerin panelinde ek bir orta hoparlör var. Akustik oldukça şeffaf,hoparlör ızgaraları bir kristal netliğinde ses deneyimi destekleyen ve kendi tasarım BMW 1 Serisi tarzını zekice sergiler durumda. Akustik uzmanları tarafından elle ince ayar ile değiştirilen bu akustik ayar, high-end hoparlörler etkileşim içinde tam tonu potansiyelini yolcu koltuğuna oturduğunuzda büyüleyici bir üç boyutlu deneyimin keyfini çıkarabilirsiniz. Teknolojik bilgilerden sonra diyebileceğim tek şey, eğer iyi müzik dinleme arzunuz varsa hangi tarz’dan hoşlanıyorsanız hoşlanın BMW 118i’ nin içinde gerçek anlamda konser salonunda müzik dinleme keyfini yaşıyorsunuz.

Start/Stop donanımı özellikle şehir trafiğinde yakıt tasarrufuna ekstra katkı sağlıyor, sistem ana prensip olarak aracın bekleme yaptığı durumlarda motorunda stop edilmesi mantığı ile çalışıyor. Sürücü bekleme durumunda (Örneğin trafik ışıklarına geldiğinde) vitesi boşa alıp ayağını debriyajdan çektiği anda araç stop ediyor harekete geçmek için tekrar debriyaja basıldığı anda araç tekrar çalışacak ve vitese takılarak harekete geçilecek. Bu beklemeler esnasında aracın far ısıtma klima müzik sistemi vs gibi ihtiyaçları için ise eksta bir güç ünitesi kullanılıyor. Emniyet ve yolcuların rahatını sağlamak amacıyla sıcaklık regülâtörü ve fren amplifikatörü vakum kontrolü otomatik durma modunda aktif olarak kalır. Gerektirdiğinde mesela yavaş Start/Stop gerektiren bir trafikte sürücü sistemi ana panelde bulunan bir butonla aktive edilip sistemi devre dışı çıkartılabiliyor.

Sonuç: BMW 118i size tam anlamı ile sürüş keyfi sunan nadir otomobillerden biri olduğunu kolayca hissettiriyor.

BMW 118i Teknik Özellikler

Motor:
Silindir hacmi (cm3)  1598
Güç (bg)/Güç devir (devir/dak)  170 / 4800
Tork (Nm)/Tork devir (devir/dak) 250 / 1500-4500

Yakıt tüketimi:
Şehir içi (lt/100 km)  7.2
Şehir dışı (lt/100 km)  4.7
Ortalama (lt/100 km)  5.6.