BMW 116İ UrbanLine 2012  Test Sürüş İzlenimi..

Borusan Otomotiv’in otomobiltutkunu.com web sitesine test amaçlı tahsis ettiği  yeni BMW 1 serisi otomobili test ettim, 2011 yılının son günlerinde kullanıcılara sunulan BMW 1 serisi otomobil tamamen yenilenmiş olarak karşımıza çıktı.

BMW 1 Serisi, bir önceki 2004 yılından beri üretimde olan (E81) F20 kodlu kasasıyla yeni 1 serisi gövde ana yapısı hariç bütün parçaları mekanik ve kaporta aksamı değişime uğramış, yeni 1 Serisi modellerinde kullanılan yuvarlak hatlar korunurken özellikle önden bakıldığında otomobil; bir üst sınıf otomobile eş değer yeni yüze sahip olmuştur. 1 serisinin en büyük yenilikleri şüphesiz kaputun altında yapılmış, benzinli motor turbo beslemeye sahip ve 1.6 litre hacimli olan 1 Serisi’nin bu motorunun 136 beygir güç üretebilen versiyonu 8 ileri vitesli otomatik şanzıman ile sunulmuş.

BMW nin yeni yüzünün temsilcilerinden olan BMW1 serisi dalgalı motor kaputu içe doğru çekik farları yeni nesil ön panjuruyla çok göz alıcı. Otomobilin yandan ve arkadan görünüşü bir önceki kasadaki ana çizgiler sadık kalınarak yenilenmiştir. Otomobilin arka yüzündeki yenilenen ve genişletilen stop lambaları otomobile çekicilik kazandırılmış.

Otomobilin yan aynaları şekillendirilip büyütülen boyutu ile kullanım süresinde sürücüye büyük kolaylık sağlamaktadır. Otomobilin 1.6 turbo motoru 136 hp yeterli performans sağlamakta, 8 ileri otomotik vitesinin alternatif sürüşü mevcut olup ekonomik konfor ve spor seçenekleri mevcuttur. Dolayısıyla otomobil her türlü kullanımda gerekli ihtiyaca cevap vermektedir.
Spor kullanımı seri vites değişimleriyle kullanım zevkini üst noktalara taşımakta.
Ekonomi seçeneğinde nadir otomatik otomobillerde bulunan vites sayısının 8 ileri oluşu hem ekonomik hem de yüksek hızlarda otomobilin motor sesinin azalmasını sağlamaktadır. Söz ekonomiden açılmışken otomobildeki start stop özelliği yaşadığım İstanbul gibi yoğun trafiğin olduğu şehirlerde yakıt tüketiminin tasarrufunda önemli bir katkıda bulunmaktadır. BMW 116İ 100 kilometrede 5,5lt ile 5,8 litre yakıt tüketimiyle kullanıcısını şaşırtmaya devam ediyor.
Bmw 116 UrbanLine her zaman kendi çizgisinde ilerliyor ve test otomobilimizin elektronik bir düzine yeni uyarlanmasını inceledim internette sörf yapmak daha keyifli  iPhone ve iPad gibi mobil cihazlarınızı araç içinde kullanabilme imkanı sunuyor olması ConnectedDrive kullanıcı için çok güzel düşünülmüş. BMW 1 Serisi’nin süspansiyon özellikleri sürüş keyfi ve aynı zamanda maksimum konfor için özel olarak tasarlanmış olduğu hemen hissediliyor.
Elektrik destekli direksiyona sahip ve kullanım seçeneklerinden Comfort, Sport ve ECO PRO,ECO PRO modu yakıt tüketiminin %20’ye kadar azaltılmasını sağlıyor orta konsülde bulunan düğmesini kullanarak düşük tüketim modunu seçtiğinizde sistem harekete geçiyor ve sürüş stilinize bağlı olarak yakıt tüketimini azaltmaya olanak sağlıyor. EfficientDynamics, yakıt tasarrufu teknolojileriyle donatılan bir motora sahip olduğunu kullanıcısına sunuyor. SPORT moda geçildiğinde ise vites aralıkları kısalıyor ve otomobil daha atak daha bir sportif kimliğe bürünüyor. Otomobilin içindeki kaliteli malzemeler ve özenli işçilik Premium bir markanın olması gerektiği gibi en üst düzeyde malzemeler kullanılmış özellikle fonksiyonlu direksiyon simidi sürücüyü saran koltuklar yan kapı iç malzemeleri gösterge panelindeki butonların yerleri kolayca görülebilme imkanı sunması çok büyük bir özellik olmuş.
Müzik sistemi 12 hoparlörlü Harman Kardon Hi-Fi ses sistemi çok tatmin edici. BMW iDrive sistemine hizmet eden yüksek çözünürlüklü renkli ekran kokpitte ilk göze çarpan oluyor. Ön ve yan camlar alçak basık bir spor otomobil hissi uyanıyor. Yeni 1-Serisi’nin dingil mesafesi de 30 mm’lik artışla 2690 mm’ye ulaşmış. İç mekanı çok daha şık olan otomobilin küçük çaplı sportif direksiyon simidi çok kullanışlı olmuş. Otomobildeki en büyük fark ses yalıtımı ve süspansiyondaki iyileştirme denebilir. Konfora ciddi anlamda özen verilmiş.
Sürücü için özetlemek gerekirse BMW 116İ Urbanline aracındaki kullanılan yeni nesil TwinPower Turbo motor teknolojisi ile sürüş keyfi, Aracın 8 ileri otomatik şanzımanı kullanım araç sürücüsüne çok büyük rahatlık sunuyor. BMW’nin tasarım harikası joystick şeklindeki vites koluyla kontrol edilen bu şanzıman çok keyifli. Aracın içindeki Multimedya yapısı kullanıcısına özenle sunulmuş, Teknolojik olarak orta konsülde bulunan joistik ile sistem kolaylıkla kullanılabiliyor, Navigasyon ve diğer bir çok özellik.
Sonuç olarak Test amaçlı kullandığım BMW 116İ Urbanline modelindeki aracım gerçek anlamda kullanıcısını memnun edecek bir takım düzenlemeler ve teknolojik iyileştirmeler neticesinde markayı tercih eden değerli kullanıcıları için kentsel sportif ve aynı zamanda kullanışlı bir araç ortaya çıkartmışlar.
Özellikle bayan sürücüler için olmazsa olmaz olan bir çok donanım araca eklenmiş ve kullanıcılar için araç tercih etmede üst sıralarda olacağının sinyallerini veriyor, Sürüş kolaylığı ayrıca bir arabada olması gereken her şey sağlam alman teknolojisi ile birleşmiş, Araçta kullanılan malzemeler kesinlikle yıllarca sahibini memnun edecek seviyede ve güncelliğini yitirmeyecek şekilde dizayn edilmiş.
BMW 116i TwinPower Turbo 2012
1.6 Litrelik Motorda Yakıt tüketimi
Ortalama: 5.5 – 5.8 l/100 km
Şehir içi: 7.1 – 7.4 l/100 km
Şehir dışı: 4.6 – 4.8 l/100 km
Ortalama CO2 emisyonu: 129 – 134 g/km