Türkiye’nin en köklü bisiklet ve mopet üreticilerinden İzmir merkezli Bisan Bisiklet Moped Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş., (BİSAN) fabrikasında üretim hatlarını en son teknolojiyle yeniledi ve yeniden üretime başladı.

 
49. yılını Antalya’ya Rixos Lares Hotel’de düzenlediği İş Ortakları Toplantısı’nda tüm Bisan bayileri ve basın mensıplarıyla kultadı. Yeni ürün gamını hazırladığı showroomda sergileyen Bisan, yeni bisiklet modellerinin yanı sıra otomotiv sektöründeki rolüne de ağırlık veriyor. Motosiklet ve ticari araç üretimine hız veren Bisan, yeni fabrikasında üretmeye başladığı Euro 3 sınıfı motorlarıyla daha iddialı bir üretim dönemine girdi. Pazar payını genişletmeyi hedefleyen Bisan, ihracatta 10 milyon doları hedefliyor.

Bisan Genel Müdürü Abidin Dursun Kaleli, “Fabrikamız 2010 yılında revizyondaydı. Şimdi yeni nesil çevreci ve Euro 3 sınıfı motorlarla her zamankinden daha iddialı olacağız. Hedefimiz yurt içi 250 bin bisiklet ve 50 bin motor montaj ve imalatı yapmak. Kuzey Afrika ülkelerine (Fas, Tunus ve Cezayir) motor ve yedek parça ihracatımız devam ediyor. Hedefimiz bu yıl 10 milyon dolarlık ihracatı yakalamak. Bisan olarak bir takım yeni çalışmalar ve trend içerisinde olacağımızı, ayrıca en kısa zamanda da tekrar otomotiv sektörüne, yine Bisan ailesiyle beraber girdiğimizi müjdeliyoruz. Bu sezonumuzun ülkemize ve insanımıza hayırlı olmasını temenni ederim” dedi.

İstendildiği takdirde bebek arabası yada bisiklet haline gelen ürün ile elektirilkli bisiklet yoğun ilgi topladı. Bebek arabası ve aynı zamanda bisiklet şeklindeki ürün çocuklu anneler için çocuklarını gezdirirken spor yapma imkanı sunuyor. Bisan e-bazaar isimli üç tekerlekli elektrikli bisiklet ise aküsü ile pedal çevirmeden ilerlemeyi sağlıyor. Pedal çevirerek ilerleken de aküsü şarj ediliyor.

ABD pazarını araştırıyoruz

Bir Bisan ekibinin de ABD pazarı için araştırma yaptığını söyleyen Kaleli şöyle konuştu: “ABD’ye bisiklet ihracatı ile ilgili neler yapabiliriz diye araştırıyoruz. Bisan geçmiş dönemlerde yılda 60 ila 100 milyon TL ciro yapabilen büyük bir sanayi kuruluşudur. Sezona göre yükselen üretim dönemlerinde çalışan sayımız 600 kişiye kadar çıkabiliyor. Temel çalışan sayımız ise 250 kişidir.”

Bisan Genel Müdürü Abidin Dursun Kaleli, çok yakın bir zamanda otomotiv sektörüne de gireceklerini söyledi ve yeni üretime 5 farklı motosiklet ve 15 farklı bisikletle başladıklarını anlattı.

Ebru Yaşar da “Bisan”lı oldu

3 gün süren organizasyonun gala gecesinde sahne alan Ebru Yaşar, küçükken kendisinin bisikleti olmadığını ve abisine alınan bisikleti sürdüğünü belirten Ebru Yaşar “Çocukların hep hayali bisiklet sahibi olmaktır. Benim de küçükken hayalimdi. Çocukluğumda bisiklet denildiğinde akla Bisan gelirdi, 50 yıllık bir geçmişi olan ve bisiklet markasında önemli bir yeri olan Bisan’ı kutluyorum ve başarılarının devamını diliyorum” şeklinde konuştu.