Mazda Motor Corporation binek araçlar için kapasitör kullanan dünyanın ilk rejeneratif fren sistemini geliştirmiştir. Mazda’nın ‘i-ELOOP’ adını verdiği bu çığır açan sistem 2012 yılında Mazda araçlarında kullanılacaktır. Sık sık hızlanma ve frenlemenin olduğu fiili sürüş koşullarında, ‘i-ELOOP’ yakıt tüketimini yaklaşık %10 oranında azaltır.Mazda’nın rejeneratif frenleme sistemi, yüksek miktarda elektrik depolayabilen elektrikli bir komponent olan kapasitörü kullandığı için benzersizdir. Aküler ile karşılaştırıldığında, kapasitörler hızlı bir şekilde şarj veya deşarj edilebilir ve uzun süreli kullanımlarda bozulmaya karşı dayanıklıdır. ‘i-ELOOP’, yavaşladıkça aracın kinetik enerjisini etkin bir şekilde elektrik enerjisine dönüştürür ve elektrik enerjisi klima, ses sistemleri ve çeşitli diğer elektrikli komponentler için harcar.

 Rejeneratif fren sistemleri, bir yakıt tasarrufu teknolojisi olarak gittikçe popüler olmaktadır. Araç yavaşladıkça elektrik üretmek için elektrik motoru veya alternatör kullanırlar; bu şekilde, aracın kinetik enerjisinin bir kısmının geri dönüşümü sağlanmış olur. Hibrid araçlardaki rejeneratif fren sistemleri genellikle büyük bir elektrik motoru ve bu işlem için ayrı bir akü kullanırlar.

 Mazda, otomobillerin hızlanma ve yavaşlama mekanizmalarını inceledi ve araç her yavaşladığında hızlı bir şekilde elektrik geri dönüşümü sağlayan oldukça verimli rejeneratif fren sistemini geliştirdi. Hibrid araçların aksine, Mazda’nın sistemi ayrı bir elektrik motoru ve aküye ihtiyaç duymaz.

Mazda’nın ‘i-ELOOP’ rejeneratif fren sistemi ‘i-ELOOP’ yeni bir 12V-25V değişken voltajlı alternatöre, düşük rezistanslı elektrikli çift katmanlı bir kapasitöre ve DC/DC dönüştürücüye sahiptir. ‘i-ELOOP’, sürücü gaz pedalından ayağını çektiği ve aracın yavaşlamaya başladığı andan itibaren kinetik enerjiyi depolamaya başlar. Değişken voltajlı alternatör, enerjiyi depolanmak üzere Elektrikli Çift Katmanlı Kapasitöre (EDLC) göndermeden önce, yüksek verimlilik için 25 V elektrik üretir. Araç içinde kullanım için özel olarak tasarlanmış olan kapasitör, saniyeler içerisinde tamamen şarj edilebilir. DC/DC dönüştürücüsü, aracın elektrikle çalışan komponentlerine enerjiyi dağıtmadan önce voltajı 25 V’tan 12 V’a düşürür. Sistem, gerekli olduğunda araç aküsünü de şarj eder. ‘i-ELOOP’  araç yavaşladığı zaman çalışır ve motorun elektrik üretmek için yakıta duyduğu ihtiyacı azaltır. Bunun sonucu olarak, “dur-kalk” lı sürüş koşullarında yakıt tüketimi yaklaşık %10 oranında azalır.

  ‘i-ELOOP’ adı “Intelligent Energy Loop” (Akıllı Enerji Döngüsü)’dan gelmektedir ve Mazda’nın akıllı bir şekilde enerji döngüsünü sağlama çalışmalarının örneğidir.‘i-ELOOP’, motorun çalışmadığı süreyi arttırabilmek için Mazda’ya özgü ‘i-stop’ rölantide durdurma teknolojisi ile birlikte çalışmaktadır.

 Mazda, içten yanmalı motora sahip araçların verimliliğini, çığır açan SKYACTIV TEKNOLOJİSİ ile maksimuma çıkarmak istemektedir.  Mazda, bunu i-stop, i-ELOOP ve yakıt tasarrufunu olumlu yönde etkileyen diğer elektrikli aygıtlar ile birleştirerek, tüm müşterileri için Zoom-Zoom sürüşünün yanı sıra mükemmel bir çevre performansına sahip araçlar sunmaya çalışmaktadır.