Haber kanalımıza bu günlerde konuk ettiğimiz şehir hayatı için tasarlanmış kompakt SUV sınıfında adından çok söz ettiren Volvo XC40 oldu. Otomotiv Gazetecileri Derneği, tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Türkiye’de Yılın Otomobili finalistleri arasında yer alan Volvo XC40 ile kısa bir sürüş gerçekleştirdik.

Dış Tasarım
Kendi küçük ama yenilikçide büyük, bakışlar her zaman Volvo XC40’ın üzerinde ve bu model gerçek anlamda farklı ve diğerlerinden ayırt edilebilir tasarıma sahip. Akıcı çizgileri, tasarımı, uzun aks aralığı ve alçak oturma konumu mükemmel orantılara ve özel olarak düzenlenmiş dış kabuğu ile fark ediliyor, dış tasarımı iki farklı renk kombinasyonu ile satın alabildiğiniz Volvo XC40’da Led destekli lambalar aracın Premium güçlü kişiliğini vurguluyor. Güçlü bir şekle sahip ön burundan yan aynalara kadar devam eden kaput çizgisi Volvo XC40’a kaslı bir görünüm kazandırırken yükseltilmiş bel çizgisi hareket hissini arttırıyor. Yeni XC40’ın ön tasarımını yorumlarsak, XC40 ileriye atılan görünüme ve gergin hatlara sahip, dikkat çekici şekillendirilmiş motor kapağı, ayırt edici dinamik Led destekli şerit farlardan geriye doğru uzanan ön tampon, tampon alt ve yan kısımlarında havanın gövdenin üstünden ve çevresinden yönlendirilmesini sağlayan ve hava direncini asgari seviyeye düşüren rüzgar kanalları ön bölümü tamamlıyor, yan kısımda ise cam çevresini saran krom detaylar, karartılmış arka ve yan camlar, büyük duran yan kapı ve arka çamurluklar XC40’ın sportif karakterini ön plana çıkarıyor. XC40’ın arka bölümde ise keskin hatlar devam ediyor, tasarım özelliklerini taşıyan ikonik Led destekli arka lambalar aracın uzaktan fark edilmesini sağlıyor.

İç Tasarım
Volvo XC40 hayatınızı daha zevkli ve daha az karmaşık hale getirecek tasarım ve yeniliklerle. R-Design test aracımızın deri kaplı ön konsol ve iç döşeme modelin iç tasarımına olağanüstü konfor ve ferahlık sunuyor. Geleneksel Volvo işçiliği ile bir araya gelen şık malzeme ve kaplamalar otomobilin iç tasarımı incelik ve hassasiyetle tasarlanan model, sürücüyü yormayan bir iç tasarıma sahip, temiz görüş sunan ön bölümde sürücüyü etkilemeyen yan sütunlar rahat sürüş sunuyor, yan aynaların büyük olması biraz etki etmekle beraber rahat sürüş için güven duygusu verirken zarif bir biçimde uzanan kademeli ön panel ferahlık hissi sunuyor. Gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü renkli ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli ön panel üzerinden araç ile alakalı bütün bilgileri net görebiliyorsunuz. Direksiyon üstündeki ve orta konsoldaki tuşlar ilk başta biraz karışık gelse de kısa süre içinde alışıyorsunuz. Volvo markasının tüm iç mekanları birbirine çok benzemekte. Ve klasikleşen Volvo konforu, kalitesi XC40’da bulunmakta. Orta konsol’da bulunan bilgi ekranı dediğim zaman biraz duraksıyorum çünkü ekran tasarımı ileri şekilde detaylı araç ile alakalı bütün bilgileri bir tık ile ayarlayabiliyor olmak kolaylık ve göze hitap ediyor, R Design donanımlı aracımızda Harman Kardon Premium sound ses sistemi var eğer müzik dinlemeyi seviyorsanız kesinlikle konser salonunda olduğunuzu belirtebilirim, bozulmayan ses ve kulağı tırmalamayan ayırt edici ritmler tek kelime ile harika. Orta ana ekran üzerinden görebildiğiniz 360 kamera sistemi ile etrafınıza kuş bakışı bakarak park etme ve geri manevralarda rahatlık sunuyor.

Performans
Volvo XC40 R-Design 190 PS 8 ileri Geartronic R-Design aracımızda kullanılan 1969 litrelik 4 silindirli benzinli motorun görev yaptığı test aracımız 190 hp güç, 300 Nm tork üretiyor. 8 kademeli şanzımanla gücünü dört tekere ileten XC40, 7 saniyede 100 km/s hıza ulaşıp, maksimum 210 km/s hıza çıkabiliyor. İdeal yol tutuşa sahip süspansiyon sistemi çok başarılı, 4 silindirli ve benzinli olmasına rağmen gayet sessiz çalışan motor bu özelliği ile şaşırtıyor, her devri tork ve atak olan motorun ivmelenme isteği çok güzel. 8 kademeli direksiyondan kumandalı şanzıman ile uyumu ise gayet başarılı, daha fazla detaylı bilgi için markanın internet sitesini veya size en yakın Volvo bayisine giderek hayatınızı kolaylaştıracak bu keyifli aracı deneyimleyebilirsiniz.