Haber kanalımıza bu günlerde konuk ettiğimiz model bizleri çok heyecanlandırdı, aracın dış kabuğu normal 4 kapılı hathback görünümünde, kalbi ise çok güçlü, 1600 cc’lik düşük hacimli motorun her an sizi çok ileriye götürebilecek 270 hp’lik gücü ister istemez kendisine hayran bıraktırıyor, evet takipçilerim bu hafta konuğumuz Peugeot 308 GTi byPeugeotSport oldu, detaylandırmaya başlayalım.

Dış Tasarım
Peugeot 308 GTi byPeugeotSport ilk görüşte güçlü ve çekici tasarımıyla dikkat çekiyor. Herhangi bir ortama girdiğinizde araç kendini hemen belli ediyor, her ne kadar 4 kapılı normal bir araç görünümünde olsa bile ayırt edici fark edilen tasarımı ile merak uyandırıyor. Bir önce ki neslinden biraz daha geliştirilmiş olan yeni nesil GTi aracımızın ön kısmını yorumladığımızda zarif hatlarıyla dinamik ve güçlü bir görünüm sunan motor kaputu ‘Aslan’ logosuna ev sahipliği yapan dikey konumlu ön ızgarayla bütünleşiyor ve ızgaranın tasarımı tamamlıyor. LED aydınlatma birimleri özgün bir ışık imzası ortaya koyuyor. Köşeli ve sert hatlarıyla dinamik bir görünüm sergileyen ön tamponun altını kaplayan üç parça devasa hava girişi sadece görsel bir şölen sunmakla kalmıyor, aynı zamanda temiz havanın motora ulaşmasını sağlayan üç parça devasa hava girişi ızgaralarıyla aerodinamik açıdan da önemli bir sorumluluk üstleniyor. Dış kenardaki hava giriş ızgaraları gündüz LED’leriyle sis farlarına ev sahipliği yapıyor. İlk bakışta ayırt edilen GTi imzası, ön çamurluklar ve bagaj kapağı üzerinde yer alıyor. 11 milimetre alçaltılmış zemin yüksekliği ve Carbone19 adı verilen 19 inçlik geniş jantları ile radikal bir duruş sergiliyor. Tekerlekler dört pistonlu bir kalipere sahip ve 380 mm çaplı ön diskleri özel Reverse tipi jantlarla Michelin Super Sport lastikleri birleştiriyor. Manyetik mavi ve inci siyah renkleri arasında uygulanan geçiş hassasiyetle gerçekleşiyor. Etkin aerodinamik çözümler sayesinde 308 GTi by Peugeot Sport sadece 0,69’luk rüzgar sürtünme katsayısı ve ön alan değeri ortaya koyuyor. Ön farların bitim noktasından başlayarak arkaya doğru genişleyen omuz çizgisi güçlü ve karakteristik bir görünüm sunarken şişkin çamurluklar ve ön tarafta başlayıp ‘aslan’ pençesi formlu stop lambalarında son bulan yan panellerdeki oluklar sportif dinamizme vurgu yapıyor. Ön taraftan başlayarak gövde boyunca devam eden görsel şölen çift egzoz çıkışını da içine alan parlak siyah difüzörle son buluyor.

İç Tasarım
Peugeot 308 GTi by Peugeot Sport’un kaliteli malzemelerle üretilen iç mekanı, kırmızı temalı tasarımı ve üst düzey kalite algısıyla tamamen yeni bir dünyanın kapılarını aralıyor. Kompakt boyutlu bir direksiyon simidi, yenilikçi ve fütüristik bir görünüm sunan Peugeot i-Cockpit® iç mekanı domine ediyor. Yeni kapasitif özellikli dokunmatik ekran iklimlendirme sistemini ve TomTom® 3 boyutlu bağlantılı uydu navigasyonu tek bir noktadan kumanda etme imkanı sunuyor. Sadece görsel bir şölen sunmakla kalmayan kokpit her bir detayla kullanım ergonomisini de destekliyor. Kırmızı dikişler gösterge panelini, koltukları, kapı içlerini, vites kolu körüğünü ve üst seviye kalitede paspasları özgünleştiriyor. Öte yandan, « Peugeot Sport » ve « GTi » yazılı marşpiyel, pedal takımı, ayak dayama ve vites kolu topuzu heyecan sunan bir model ile karşı karşıya olduğunuz hissini sunuyor. Peugeot Sport yazılı alkantara sportif koltuklar otomobil ile bütünleşmek ve her durumda yolunu hissetmek amacıyla mükemmel bir yan koruma sunuyor. 351 x 329 mm’lik kompakt sportif direksiyon doğal bir kavrama ile otomobile milimetre hassasiyetinde yön verilmesine izin veriyor. Tam deri direksiyon simidi tabanında GTi logosunu ve tepesinde kırmızı merkezleme işaretini barındırıyor. Sürücü ilk bakışta, özel damalı desene sahip gösterge paneli, ve ortadaki ekranı süsleyen « GTi » mesajı ile karşılaşıyor.

Performans
Peugeot 308 GTi by Peugeot Sport test aracımızın motor kaputunun altında THP S&S 270 turbo 4 silindirli benzinli motor görev yapıyor. Test aracımız 6000 d/d’de 270 hp güç, 1900 d/d’de 330 Nm tork üretiyor. Yüksek güç üretimiyle etkileyici bir performans sunan motor 4,46 kg/HP’lik güç ve ağırlık dağılımı ile Peugeot 308 GTi’ı 6 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaştırıyor ve sadece 25,3 saniyede ilk 1000 metreyi geride bırakıyor, maksimum 250 km/s hıza çıkabiliyor. Sunmuş olduğu performansa karşın yeni Peugeot 308 GTi 139 gr/km CO2 salınım değeri ve 6,0 lt/100 km’lik tüketim değeriyle son derece çevre dostu bir yapı sunuyor. 11 mm daha alçak olan şasi sadece daha dinamik bir sürüş karakterini desteklemekle kalmıyor aynı zamanda yeni ön ve arka tasarımla birlikte daha sportif bir görünüm sunuyor. Yere, 19 inçlik jantları çevreleyen Michelin Pilot Super Sport lastiklerle basan yeni Peugeot 308 GTi sınırlı kaydırmalı Torsen® Kilitli diferansiyel ve diğer elektronik sistemlerle birlikte gücün yola daha kontrollü ve güvenli bir şekilde aktarılmasını sağlıyor. Yüksek performansı dizginlemek ve sürüş güvenliğini tesis etmek için Peugeot Sport logolu ve kırmızı kaliperli fren sistemi önde 380mm ve arkada 268 mm disklerle donatılmış. Peugeot 308 GTi, güçlü tasarımı, dikkat çekici performansı, tüketim seviyesi ve üst düzey sürüş deneyimi ile otomobil tutkunlarının kalbini fethedecek.