Haber kanalımıza bu günler konuk ettiğimiz model, dünyanın en çok satın alınan otomobili ünvanını kimseye kaptırmayan ve kısa zaman önce Hybrid motoru ile satışa sunulan Corolla Hybrid modeli oldu. Otomotiv Gazetecileri Derneği tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Türkiye’de Yılın Otomobili finalistleri arasında yer alan Toyota Corolla Hibrit ile kısa bir sürüş gerçekleştirdik.

Dış Tasarım
Yeni nesil Toyota Corolla hem dış tasarım hem de iç dizaynında değişikliklere giderek daha modern ve yenilikçi bir görünüme kavuşan aynı zamanda da sportif yapısı ile özellikle genç ve orta yaş grubunu hedefleyen yapısıyla çok haraketli olan C segmenti kullanıcılara hitap eden dizaynı ile dikkatleri üzerine topluyor. 12’nci nesil Corolla’nın dış tasarımına önden bakıldığında Toyota’nın Under Priority tasarım felsefesinin daha da belirgin olduğu fark ediliyor. Daha çarpıcı tampon ve ön alt ızgara tasarımı, yanlarda bulunan C formlu kaplamalar ve alt kısımda bulunan sis lambaları ile aracın kendine has tasarım temasını oluşturuyor. Üç boyutlu tasarıma sahip üst ön ızgara ise ortasında markanın amblemine yer bulmuş ve keskin far dizaynıyla birbirini tamamlayacak şekilde oluşturulmuş. Gündüz ve gece LED lambaların yanma şekli araca nefis görüntü katıyor. Arka tasarımda, ön taraftaki nefis çizgiler devam ediyor. Sedana özgü stop grubu ve farlarla buluşturulan krom detaylar, modelin güçlü duruşunun altını çiziyor.

İç Tasarım
Toyota Corolla Hybrid kaliteli malzemelerle üretilen iç mekanı, tasarımı ve üst düzey kalite algısıyla tamamen yeni bir dünyanın kapılarını aralıyor. Gösterişli ve futuristik yapısıyla ön konsol hemen dikkat çekiyor. Bünyesinde barındırdığı ileri teknolojiyi görselliğiyle vurgulayan yeni nesil Cockpit otomobil dünyasında kokpit algısında tamamen yeni bir sayfa açıyor. Tamamen sürücü odaklı tasarlanan ve dikkat dağıtmadan keyifli bir sürüş gerçekleştirmesini sağlayan iç tasarımı kullanıcısını yüksek teknoloji ile baş başa bırakıyor. Daha kompakt bir boyuta sahip olan direksiyon tasarımıyla sürücüye optimum görüş alanı sunarken aynı zamanda maksimum diz mesafesi sağlıyor. Kaliteli malzemelerle üretilen kokpitte; belirli donanım seviyesinden itibaren deri, krom eklentiler ve parlak siyah yüzeyler gibi detaylarıyla kalite algısını yükseltiyor ve görsel bir şöleni beraberinde getiriyor.

Performans
Yeni Corolla Hybrid baştan aşağı Toyota tarafından tasarlanan tamamen yeni, güncel bir model. Sadece yeni bir dinamizm yaklaşımı sergilemekle kalmayan Corolla Hybrid aynı zamanda stil, konfor ve teknoloji bakımından da tamamen yeni ufuklara yelken açıyor ve bu yönüyle tasarım ve geliştirme ekibi için ilham verici bir ödül niteliğini taşıyan sürüş deneyimi bakımından kendini kanıtlamış köklü bir marka. Hangi sınıfta olursa olsun, markanın mühendisleri tarafından geliştirilen otomobiller üstün sürüş keyfiyle haklı bir üne sahip. Elektrikli ve benzinli olmak üzere iki motoru bulunan Corolla hibrit özellikle şehir hayatında yoğun trafikte devamlı dur kalk yaparak artan yakıt tüketimini düşük süratlerde çalışan elektrik motoruyla makul seviyeye getirmeye çalışmış, bu motora ihtiyaç olan enerjiyi enerji geri kazanımlı frenden alan model herhangi bir dışarıdan şarja ihtiyaç duymadan ilerleyebiliyor, 100 km’de 3,5 litre yakıt tüketimi ile kendinden söz ediyor, Hibrit teknolojisini yaşamak ve sessizce trafikte yol almak isteyenler için ideal bir seçim diyebiliriz. Daha detaylı bilgi için size en yakın Toyota bayisine giderek aracı test etmenizi öneririm.