Sürekli olarak dünyaya liderlik eden yeniliklerle dolu araçlar sunan Volvo markasının S60 T3 Advance benzinli modeli bu günler de haber kanalımıza konuk oldu, bu haberimiz de S60 ile test süresince edindiğimiz izlenimleri paylaşacağız. 

Volvo S60 T3 Advance Test VolvoCars VolvoTurkiyeDış Tasarım

Bakışlar her zaman Volvo S60’ın üzerinde ve bu model gerçek anlamda farklı ve diğerlerinden ayırt edilebilir tasarıma sahip. Akıcı çizgileri, tasarımı, uzun aks aralığı ve alçak oturma konumu mükemmel orantılara ve özel olarak düzenlenmiş, Coupe benzeri bir profile bizi karşılıyor olması araç dururken bile haraket ediyor hissi veriyor. Güçlü bir şekle sahip ön burundan yan aynalara kadar devam eden kaput çizgisi Volvo S60’a kaslı bir görünüm kazandırırken yükseltilmiş bel çizgisi hareket hissini arttırıyor. Yeni S60’ın ön tasarımını yorumlarsak, S60 ileriye atılan görünüme ve gergin hatlara sahip, dikkat çekici şekillendirilmiş motor kapağı, ayırt edici dinamik led destekli şerit farlardan geriye doğru uzanan ön tampon, tampon alt ve yan kısımlarında havanın gövdenin üstünden ve çevresinden yönlendirilmesini sağlayan ve hava direncini asgari seviyeye düşüren rüzgar kanalları ön bölümü tamamlıyor, yan kısımda ise cam çevresini saran krom detaylar, karartılmış arka ve yan camlar, büyük duran yan kapı ve arka çamurluklar S60’ın sportif karakterini ön plana çıkarıyor. S60’ın arka bölümde ise keskin hatlar devam ediyor, tasarım özelliklerini taşıyan ikonik Led destekli arka lambalar aracın uzaktan fark edilmesini sağlıyor, bagaj kapağı ortasında marka amblemi ve bagaj kapağı üzerinde fark edilen rüzgar direncini minumum seviyeye indiren kanat görünümü aracın sporcu kişiliğini fark ettiriyor, alt kısımda ise sağ ve solda bulunan eksoz çıkışları ve park sensörleri ile güçlü görünüm tamamlanmış, test aracımızda bulunan dinamik LED ön far sistemi hakkında açıklama yapmam gerekirse sistem; direksiyonu çevirdiğiniz açıyı farlarınıza da yansıtarak mükemmel bir görüş açısı sağlıyor, dinamik farlar aynı zamanda hızınıza, hava ve yol koşullarına bağlı olarak aydınlatma tipini de otomatik olarak ayarlıyor.

Volvo S60 T3 Advance Test VolvoCars VolvoTurkiye

Volvo S60 T3 Advance

İç Tasarım

Volvo S60 T3 Advance test aracımızın deri kaplı ön konsol ve iç döşeme modelin iç tasarımına olağanüstü konfor ve ferahlık sunuyor. Geleneksel Volvo işçiliği ile bir araya gelen şık malzeme ve kaplamalar otomobilin iç tasarımı incelik ve hassasiyetle tasarlanan model, sürücüyü yormayan bir iç tasarıma sahip, temiz görüş sunan ön bölümde sürücüyü etkilemeyen yan sütunlar rahat sürüş vaad ediyor, yan aynaların büyük olması biraz etki etmekle beraber rahat sürüş için güven duygusu verirken zarif bir biçimde uzanan kademeli ön panel ferahlık hissi sunuyor. Gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü renkli ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli ön panel üzerinden araç ile alakalı bütün bilgileri net görebiliyorsunuz. Direksiyon üstündeki ve orta konsoldaki tuşlar ilk başta biraz karışık gelse de kısa süre içinde alışıyorsunuz. Volvo markasının tüm iç mekanları birbirine çok benzemekte. Ve klasikleşen Volvo konforu, kalitesi S60’da bulunmakta. Kadran evet kadran dediğim zaman biraz duraksıyorum çünkü kadran tasarımı ileri şekilde detaylı ve göze hitap ediyor. Active TFT Display adı verilen kadranın, sürüş modlarına göre tasarımı değişiyor ve otomobili stop ettiğinizde size görsel bir şov yapıyor. Okunaklı olması ise başka bir detay. Yumuşak plastikler, kontrol düğmelerinin kalitesi, cam açma tuşlarının tokluğu, ekranın renkleri çözünürlüğü, kadran tasarımı, koltukları… Tek kelime ile harika!

Volvo S60 T3 Advance Test VolvoCars VolvoTurkiye

Performans

1.5 lt’lik T3 teknolojisine sahip motor, 152 Hp güç üretirken, 250 Nm torkunu da geniş bir bantta bizlere sunuyor. Sakin sürüşlerde uyumlu, yumuşak tepkiler verirken motor, biraz daha sportiflik beklediğimiz anlarda ise gayet hırçın bir hale bürünüyor ve keyif veriyor. Motorun büyük başarısının arkasında duran 6 ileri Geartronic şanzımanın başarısı tartışılmaz. Manuel kullanım olanağını sağlamak amacı ile direksiyonun arkasına formula1 teknolojisinde iki kulakçık vasıtası ile vitesleri kolayca yükseltebilme düşürebilme imkanı sunuyor. Şanzıman tepkileri o kadar akıcı ki geçişleri hissettirmediği gibi her vites atışında, motor devrini tork’un yüksek olduğu bir bantta tutuyor ve otomobil her an istekli bir şekilde devam ediyor yoluna. Volvo S60 test otomobilimizin hızlı ve muhteşem bir biçimde geliştirilmiş 6 ileri otomatik şanzımanı, anlık tepki ve olağanüstü sürücü geri bildirimi için motoru en etkili devir aralığında daha uzun süre tutuyor. Bazı zamanlar otomobilin gittiğini dahi hissetmiyorsunuz! Evet bu kadar iddialı bir cümle kurabilirim size. Otomobilin Arnavut kaldırımında bile asfalt konforu sunması inanılmaz. O kadar rahat bir yolculuk sunuyor ki size, koltukların ergonomisinden şikayetçi olmaya başlıyorsunuz. Ses yok, titreşim yok, gaz tepkileri yumuşak, frenler çok sağlam ama sarsmıyor… Otomobil konfor abidesi. Sürücü koltuğunda geçirdiğim sürede o kadar rahattım ki, otomobil beni hiç yormadı diyebilirim. Bazen otomobil bensiz gidiyor diye düşünmedim değil. Böyle bir otomobili aldığınız zaman düzenli olarak uzun yol sürüşleri yapmak isteyeceksiniz!!!

Volvo S60 T3 Advance Test VolvoCars VolvoTurkiye

Volvo S60 T3 Advance Teknik Özellikler
Motor özellikleri: 1498 litre Dört silindirli direkt enjeksiyonlu benzinli turbo motor
Maks. çıkış/bg/devir : 5000 dev/dak’da 152 HP
Maks. tork/devir : 1700-4000 dev/dak’da 250 Nm

Son hız: 210 km

Hızlanma 0-100 km/sa: 8,6 sn
Yakıt tüketimi (kombine) 5.8 lt/100 km

CO2 emisyonu : 134 gr/km

Volvo S60 T3 Advance Test VolvoCars VolvoTurkiye