SUV pazarına oldukça güçlü bir şekilde giriş yapan seçkin ve dinamik karakteri tüketiciler tarafından da takdir edilen Peugeot 2008 bu günlerde haber kanalımıza konuk oldu, bu haberimizde yeni 2008 ile sürüş esnasında yaşadıklarımızı paylaşacağız.


peugeot-2008_suv-test_otomobiltutkunu

Dış Tasarım

Kompakt SUV sınıfındaki Peugeot 2008, göze çarpan ve iddialı dış görünüşe sahip. Maceraya atılma hissi uyandıran güçlü bir karaktere sahip olan yeni Peugeot 2008’in ön bölümünde yeni dik konumlandırılmış ızgarası, Aslan logosuna ev sahipliği yapıyor. Keskin bir hatla tasarlanan yeni ızgaranın çerçevesi yatay bir kıvrıma sahip ve bu sayede de dinamik ve çekici bir görüntü sunuyor. Bu tasarım yaklaşımı, ızgaradan kaputa ve tavana kadar uzanıyor ve dalga formunu tamamlıyor. Tavan barlarıyla zirvesine ulaşan dalga formu 2008’e kendine özgü bir tasarım dili kazandırıyor. Parlak krom kaplamaya sahip tavan barları hem gövdeye tam uyumlu hem de arka kanadı vurgulama görevine sahip. Bagaj kapağı ve arka tampon, alçak yükleme eşiği (sadece 60 cm) elde edilmesi için özel olarak tasarlanırken tamponlardaki siyah koruma kemeri 2008’in etrafını tamamen sarıyor. Tamponlardaki koruma yaklaşımı kapı çıtaları ve çamurluk eklentileriyle destekleniyor. Cam çerçevesi kaplamaları, tavan barları, arka kapı şekli ve spoyler gibi görselliği tamamlayan aksesuarlarda kullanılan yüksek kaliteli malzemeler, 2008’de ayrıntılara verilen önemi vurguluyor. Yeni ultimate kırmızı gövde rengi ise yeni 2008’in gücünü ve enerjisini simgeliyor. Markanın tasarım dili, teknolojik aydınlatma elemanlarıyla da vurgulanıyor. Gövdenin içine gömülü ön farlarda aslan bakışı oluşturan krom ve siyah bir maske kullanılırken, arka aydınlatma elemanları 3 boyutlu aslan pençesi görünümüyle dikkat çekiyor.

peugeot-2008-suv-test

İç Tasarım

Kapıları açar açmaz dinamik karakterin iç mekanı da etkilediği görülüyor. Peugeot logolu eşik kaplamaları, alüminyum pedallar ve kırmızı dikişli zemin halıları hemen dikkat çekiyor. Gösterge tablosu mavi yerine artık kırmızı LED’lerle aydınlatılıyor ve dokunmatik ekran da kırmızı bir temaya sahip. Kırmızı dikişler ve detaylar iç mekanın tümünde; ön ve arka koltuklarda, kapı içi tutamaklarında, vites kolunda, el freni kolunda,  küçük çaplı direksiyonda ve emniyet kemerlerinde kullanılarak 2008’in iç mekanındaki sportiflik arttırılıyor. Küçük çaplı direksiyon simidi çok daha rahat bir sürüş pozisyonu sağlayarak manevraların çok daha kolay ve az çaba ile yapılmasına imkan tanıyor. SUV sınıfına özgü bir şekilde yolcu kabini yüksek kalitede ve zarif kumanda elemanlarıyla fark ediliyor. Bu sunum, yüksek teknolojili LED aydınlatma ile tamamlanıyor. Donanım seviyesine bağlı olarak görsel sınıfında nadir bulunan özelliklerden panoramik cam tavan, özel aydınlatmasıyla ferah ve aydınlık bir yaşam alanı sunuyor. LED iç mekan aydınlatması sayesinde akıllıca tasarlanmış depolama alanlarını rahatça bulabiliyor: Ön kapı içi cepleri, torpido gözü, vites kolunun arkasındaki bölüm ve bardak tutacakları, orta konsoldaki kapaklı gözler, koltuk arkası cepleri derken iç mekandaki toplam küçük eşya saklama alanı 24 litreyi buluyor. Bu sayede akıllı cep telefonları ve benzeri birçok günlük kullanım eşyası 2008’in iç mekanında kendine yer bulabiliyor.

Performans

Yeni Peugeot 2008 test aracımızda kullanılan 1,2 litrelik benzinli motorun görev yaptığı test aracımız 5500 d/d’de 110 Hp güç, 1750 d/d’de 230 Nm tork üretiyor. EURO6 uyumlu 3 silindirli PureTech benzinli motor gücünü EAT6 tam otomatik şanzımanla birleşerek sıra dışı bir sürüş keyfi vaad eden 2008, 9.9 saniyede 100 km/s hıza ulaşıp, maksimum 191 km/s hıza çıkabiliyor. İdeal yol tutuşa sahip süspansiyon sistemi çok başarılı ve gayet sessiz çalışan motor bu özelliği ile şaşırtıyor, her devri torklu ve atak olan motorun ivmelenme isteği çok güzel. 6 kademeli tam otomatik şanzıman ile uyumu ise gayet başarılı, vites geçişleri sarsıntısız ve performans istediğiniz zamanda gayet devirli. Yol tutuş, frenler, hissiyat konusunda ise Peugeot 2008 SUV iddiasından vazgeçmiyor ve bunu da gayet güzel ispatlıyor. Otomobil otoyol sürüşlerinde gayet stabil seyrederken, viraj kullanımında siz nereye isterseniz o yöne gayet sağlam adımlarla dönebilirken, dar şehir içi yollarında da kıvrak bir sürüş tanımakta. Ayrıca fren pedalına ayağınızı uzattığınız anda içini güvenle dolduran sağlamlıkta frenlere sahip. Bu kadar tok bir motor, hızlı şanzıman ve güven hissi sunan yol tutuşa sahip otomobil yeterli miktarda konfor sunuyor. Yol tutuş özellikleri, koruma aksamları ve Grip Control çekiş sistemi sayesinde bildik yollardan çıkma özgürlüğü ve güvenli bir otomobil olduğunu da söylemeliyim.

Grip Control, 2008’in sürüş alanını adaptif çekiş kontrol sistemi yardımıyla genişletiyor. Patentli bu sistem 16 peugeot-2008_suv-testcm’lik zemin yüksekliği ve M&S (Kar ve Çamur) özellikli Goodyear Vector lastiklerle birleşince, 2008’e her mevsim ve her zemin şartında hareket kabiliyeti sağlıyor. Grip Control, ön tekerleklerin yüksek tutunma sağlayabilmesi için çekişi zemine göre ayarlıyor. Sistem sürücüyü her zaman kontrolün merkezinde tutuyor, her zeminde hareket kabiliyeti için sürücünün yapması gereken, sistemin zekasına güvenip gerekli anda gerekli modu devreye sokmak oluyor:

–          Standard mod normal yol koşullarında düşük patinaj aralığına sahip

–          Snow (kar) modu ön tekerleklerin birbirine uyumlu hızda aktarma yapmasını sağlıyor. Araç 50 km/s hızı geçtiğinde sistem otomatik olarak Standart moda geri dönüyor

–          All-Terrain modu çamur ve ıslak çimen gibi kaygan zeminlerde güvenle yolculuk etmek için kullanılıyor. Sistem kalkış anında ön aksa en yüksek tutunma için mümkün olan en yüksek torku gönderiyor. LSD (Sınırlı Kaydırmalı Diferansiyel) gibi çalışan sistem köy yolları gibi zeminler için uygun ve 80 km/s hıza kadar devrede kalabiliyor.

–          Sand (kum) modu ön tekerleklerin patinaj yapmasına izin vererek yumuşak zemin üzerinde ilerleyebilme imkanı tanıyıp batma tehlikesini en aza indirmeye çalışıyor. Bu mod 120 km/s hıza kadar kullanılabiliyor.

–          ESP Off modu sürücüye ESP ve Grip Control’ü tamamen devreden çıkartarak çekişi kendi ayarlama imkanı sunuyor ve 50 km/s hıza kadar devrede kalabiliyor.

Sonuç olarak yeni Peugeot 2008 kompakt SUV sınıfında fark yaratıyor. Varlığı, sağlamlık ve fark yaratma üzerine kurulu. Başta kendine özgü hisler sunan Peugeot i-Cockpit®  olmak üzere teknolojik donanımları ve eşsiz sürüş dinamikleriyle 2008, bağımlılık yaratan bir keyif diyebilirim

Peugeot 2008 1.2 PureTech 110Hp Teknik Özellikler

Maks. çıkış/bg/devir : 5500 dev/dak’da 110 bg

Maks. tork/devir : 1750 dev/dak’da 230 Nm

Son hız: 191 km

Hızlanma 0-100 km/sa: 9.9 sn

Yakıt tüketimi (şehir içi) 5.3 lt/100 km

Yakıt tüketimi (şehir dışı) 3.9 lt/100 km

Yakıt tüketimi (kombine) 4.4 lt/100 km

CO2 emisyonu : 110 gr/km

peugeot-2008-suv-test_otomobiltutkunu