Haber kanalımıza bu günler de çok nadide, çok keyifli, bu konuda artı’ları fazla olan 270 HP gücündeki 1,6 litrelik turbo benzinli motora sahip 308 GTi oldu. Modelin en çarpıcı özelliği markanın yarış departmanı olan by Peugeot Sport imzasını taşıyor olması. 308 GTi yüksek performansı düşük tüketim ve emisyon değeriyle geçmişten gelen köklü GTi efsanesini geleceğe taşıyor. En güncel GTi versiyonunun özelliği ise markanın performans departmanı Peugeot Sport tarafından geliştirilmiş olması ve isminde bunu imza olarak taşıması. Bu haberimizde  308 GTi ile yaşamış olduğumuz izlenimleri aktaracağız.


peugeot-308-gti-test_by-peugeot-sport-test

308 GTi by Peugeot Sport

Efsanevi 205 GTi’ın lansmanından bu yana, 800 000’in üzerinde satılan Peugeot sportif modelleri sahiplerine eşsiz bir sürüş keyfi sundular : 309 GTi, 405 Mi16, 306 S16 … 208 GTi, RCZ R ve şimdi de yeni Peugeot 308 GTi by Peugeot Sport. 308 GTi by Peugeot Sport, bu yeni versiyonda kendisini geliştiren ekibin adını taşıyor. 308 Gti’ın Peugeot Sport imzası taşıması her bir detayın büyük bir titizlikle ele alınmış olduğu anlamına geliyor. Tüm devirlerde canlı ve istekli çalışan motor, özel egzoz sesi, özel olarak ayarlanmış yürüyen aksam ve şasi, güçlü frenler, Peugeot i-Cockpit ve sportif koltuklar….ama özellikle de tüm devirlerde canlı ve istekli çalışan motor. Hacim sınıfının en iyi litre başına güç üretim değerine sahip turbo beslemeli küçük hacimli motoruyla yeni Peugeot 308 GTi by Peugeot Sport sadece heyecan uyandıran bir görünüm sunmakla kalmıyor, aynı zamanda etkileyici bir performans da sunuyor.

peugeot-308-gti-peugeot-sport-test

Dış Tasarım

Peugeot tasarımcıları 308 GTi by Peugeot Sport’u şekillendirirken her bir detayı en ince ayrıntısına kadar düşünmüşler. Her ne kadar bir GTi da olsa 308 GTi by Peugeot Sport genel tasarım mimarisiyle marka aidiyetine vurgu yaparken tasarım detaylarıyla farkını ortaya koyuyor. Damalı desenli parlak siyah ön panjur ön tasarımı domine ederken panjuru çevreleyen krom çerçeve kalite algısını yükseltiyor. Tampon boyunca uzanan geniş hava girişleri sportifliğe vurgu yaparken FULL LED farlar ise keskin ve dinamik bir ifade kazandırıyor. İlk bakışta ayırt edilen GTi imzası, ön çamurluklar ve bagaj kapağı üzerinde yer alıyor. 11 milimetre alçaltılmış zemin yüksekliği ve Carbone19 adı verilen 19 inçlik geniş jantları ile radikal bir duruş sergiliyor. Tekerlekler dört pistonlu bir kalipere sahip ve 380 mm çaplı ön diskleri özel Reverse tipi jantlarla Michelin Super Sport lastikleri birleştiriyor. Ultimate kırmızı ve İnci siyah renkleri arasında uygulanan geçiş hassasiyetle gerçekleşiyor. Coupe Franche (Net kesim) adı verilen bu renk birlikteliği yeni 308 GTi by Peugeot Sport’un sembolü : Keskin. Etkin aerodinamik çözümler sayesinde 308 GTi by Peugeot Sport sadece 0,69’luk rüzgar sürtünme katsayısı ve ön alan değeri ortaya koyuyor. Ön farların bitim noktasından başlayarak arkaya doğru genişleyen omuz çizgisi güçlü ve karakteristik bir görünüm sunarken şişkin çamurluklar ve ön tarafta başlayıp ‘aslan’ pençesi formlu stop lambalarında son bulan yan panellerdeki oluklar sportif dinamizme vurgu yapıyor. Ön taraftan başlayarak gövde boyunca devam eden görsel şölen çift egzoz çıkışını da içine alan parlak siyah difüzörle son buluyor.

peugeot-308-gti-test_by-peugeot-sport-test_otomobiltutkunu

İç Tasarım

İç mekanda göze çarpan özgün ambiyans, otomobilin bütünüyle mükemmel uyum içinde olan iç mekanın tasarımı, tüm iç mekanı kaplayan koyu ambiyansıyla son derece sportif bir görüntü oluşturuyor. Kırmızı dikişler gösterge panelini, koltukları, kapı içlerini, vites kolu körüğünü ve üst seviye kalitede paspasları özgünleştiriyor. Öte yandan, « Peugeot Sport » ve « GTi » yazılı marşpiyel, pedal takımı, ayak dayama ve vites kolu topuzu heyecan sunan bir model ile karşı karşıya olduğunuz hissini sunuyor. Peugeot Sport yazılı deri ve alkantara sportif koltuklar otomobil ile bütünleşmek ve her durumda yolunu hissetmek amacıyla mükemmel bir yan koruma sunuyor. 351 x 329 mm’lik kompakt sportif direksiyon doğal bir kavrama ile otomobile milimetre hassasiyetinde  yön verilmesine izin veriyor. Tam deri direksiyon simidi tabanında GTi logosunu ve tepesinde kırmızı merkezleme işaretini barındırıyor. Sürücü ilk bakışta, özel damalı desene sahip gösterge paneli, ve ortadaki ekranı süsleyen « GTi » mesajı ile karşılaşıyor.

peugeot308gti_peugeotturkiye_peugeotsport_gti

Orta kısımda Redline temalı büyük dokunmatik ekran gösterge paneliyle mükemmel şekilde bütünleşiyor ve Peugeot i-Cockpit’in son parçasını oluşturuyor. Peugeot i-Cockpit doğal ergonomisi sayesinde, sportif bir otomobil için kilit unsur olan içgüdüsel ve emniyetli bir sürüş güvencesi sağlıyor. Son olarak, spor paketi sürücüye kabindeki sportif ambiyansı artırma keyfini sunuyor. Orta konsol üzerindeki SPORT tuşu ile, göstergelerin rengi beyazdan kırmızıya dönüşüyor, orta ekranda sürüş ile ilgili bilgiler görüntüleniyor (güç, tork, turbo basıncı, yanal ve doğrusal ivmelenme), motor sesi güçleniyor ve gaz pedalının tepkileri değişiyor. Sadece sportif tasarımıyla dikkat çekmekle kalmayan kokpit aynı zamanda kullanım ergonomisi ve sürücü odaklı yapısıyla da beğeni topluyor. Sürücü dokunma hissi uyandıran ve ele iyi oturan çok fonksiyonlu direksiyon simidi üzerinden 7 inç büyüklüğünde dokunmatik ekrana sahip bilgi ve eğlence sistemini kumanda edebiliyor. Standart Aux soketi, USB girişi ve Bluetooth yanında Mirror Screen özelliği ile araç-telefon entegrasyonu farklı bir boyut kazanıyor.

peugeot-308-gti-test_by-peugeotsport-test_otomobiltutkunu

Performans

Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz Peugeot 308 GTi by Peugeot Sport test otomobilimizin kaputunun altında 1.6L THP 270 HP motoru barındırıyor. Litre başına 169 HP ile, bu 4 silindirli motor kendi sınıfının litre başına en yüksek gücünü veriyor. Bununla beraber, Stop&Start sistemine sahip ve mühendislerin tüm bilgi birikimini içeren motor, 100 kilometrede 6,0L tüketimle sadece  139 g/km, yani bu sınıfta rekor COemisyonu sunuyor. 95 veya 98 oktan yakıtla çalışan motor, 200 kW’lık güç ve  330 Nm’lik bir tork sağlıyor. Mutlak değerlerin ötesinde, bu motor 200 bara çıkan enjeksiyon basıncının sayesinde elde ettiği keyifli esnekliğiyle etkileyici bir sürüş özelliği sunuyor. Devir sayacı, aracın heyecan verici bir hıza doğru uçtuğu devir olan 6500 devir/dakikadaki elektronik kesiciye kadar neredeyse sabit bir yükseliş gösteriyor. Maksimum tork  ise 1900  ile 5000 devir/dakika aralığında kullanımda kalıyor.

peugeot308gti_peugeotturkiye_peugeotsport

Euro6 uyumlu bu 1.6 THP (Turbo high pressure – Yüksek basınçlı turbo) motor, 9,2 :1’lik bir sıkıştırma oranına sahip. Dövme alüminyum alaşımlı pistonlar (Forged), takviyeli bağlantı çubukları, polimer malzemeden biyel yatakları, takviyeli biyel vidaları ile tüm motor parçaları adeta yarış için hazırlanmış izlenimi veriyor. Performansın dayanıklılıkla birlikte gelmesi için, pistonlar kendi yapıları içinde bir çift yağ spreyi ile soğutuluyor. Ayrıca, egzoz manifoldu 1000°C’ye kadar çıkabilecek yüksek sıcaklıklara dayanacak şekilde çelikten üretildi. Ön süspansiyonun tamamı özel olarak tasarlandı: Yol tutuşu için yay sertliği, ses izolasyonu için hidrolik stoperli amortisörün özel ayarı, sürücü kabinde yalnızken doğru yaylanma için uzatılmış kademeli ilerleme stoperi. Bunlara ek olarak viraj denge çubuğu arka dingille denge oluşturacak şekilde esnekleştirildi, travers ve süspansiyon sertliği yanal ivmelerde 30’dan 500 daN/mm’ye ve düşey 170’den 490 daN/mm’ye çıkarak artıyor.

Peugeot 308 GTi by Peugeot Sport GTi ruhuna sahip test aracımız bu değerler ile 0-100 Km/s hızlanmasını 6 saniyede tamamlarken maksimum 250 Km/s’lik bir hız değerine sahip. 0-100 km hızlanması evet 6 saniye de tamamlıyor, 6 saniye 1600cc hacimli bir motordan elde edilmesi ve kullanıcıya o duyguyu yaşatması, tarifi zor bir konu ve yaşamak gerektiğini düşünüyorum, test verilerinde son hız 250 km ile sınırlandırılmış, inanın sürmeye başladığınızda trafiğe kapalı bir ortamda o hıza çok çabuk ulaşacağınıza kesinlikle ifade edebilirim, Bu nadide eserin en önemli detaylarından standart olarak aracın bünyesinde bulunan By Peugeot Sport tarafından araca özel çelikten imal edilmiş egzoz manifoldu 1000 c ye kadar yükselen ısıya dayanabiliyor olması spor sürüşlerde gücün azalmaması hep üst devirlerde kalması açısından önemli bir detay.

peugeot308gti_peugeotturkiye_peugeotsport_otomobiltutkunu_308gtitest

Virajda otomobilin dinamizmi için ön aksa kilitli Torsen® diferansiyel entegre edilen model, tork’un yere en iyi tutunan tekerleğe doğru aktarılması sayesinde, viraj çıkışında daha erken gaz verilmesine olanak veriyor. Son olarak, elektronik destek yazılımları otomobilin sportif karakteriyle uyum içerisinde. Elektronik destekli direksiyon, kilitli Torsen® diferansiyeli ile uyum içinde çalışacak şekilde özel olarak tasarlanmış. Tekerlekten hassas veri aktarımı, sürücüye otomobilin her an nasıl bir zeminde bulunduğu hakkında bilgi veriyor. Aynı şekilde, kompakt direksiyon sürücünün komutlarını hassasiyetle izliyor. Kilitli Torsen® diferansiyel ideal bir uygulama için ESP ile birlikte çalışıyor. ESP’nin daha sportif odaklı olması, özellikle virajda aracın bir miktar kaymasına izin vererek daha fazla akıcılık sağlıyor. Ayrıca, ESP’nin tamamen devre dışı bırakıldığı bir mod da sunuluyor.

Peugeot 308 GTi bir tarih göstergesi, bir tarz simgesi, özellikli bir araç, kişilik yansıması, tutku…. Bu kavramları ifade etti bana açıkcası. Dedelerinin mirasını bugünlerde taşıyan ağır bir sorumluluk sahibi ve bence bu sorumluluğu çok güzel bir şekilde yerine getiriyor.

peugeot308gti_peugeotturkiye_peugeotsport_otomobiltutkunu

308 GTi by Peugeot Sport test otomobilimizin 1.6 cc’lik motorundan 270 Hp’lik ciddi bir güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda şaşırtıcı derece ekonomik tüketim değerleri sunması, kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de şehir içi yakıt tüketimi 8,5 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 5 litre değerlere ulaştık, ama tamamen sakin sürüş ile ve şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sport sürüşlerde ise yakıt tüketimi yükselmekle birlikte GTi’nin kullanıcısına yaşattığı keyif ile üst seviyelerde yaşıyorsunuz. Sonuç olarak görünürde 4 kapılı hathback bir otomobil olan, gerçekte ise çok daha fazlası olan Peugeot 308 GTi by Peugeot Sport  merak uyandıran dış kabuğu ve çok keyifli motoru ve fazlaca sunduğu donanımı ile fiyat/performans konusunda rakiplerinden ayrılan bir GTi. Heyecan uyandıran, üst seviye adrenalin yaşatan ve konforlu sürüşü, sunduğu donanımlar ve kaliteli görünüşü ile zaten iyi bir seçenek olan Peugeot 308 GTi by Peugeot Sport güncellenen tasarımı ve eşsiz teknolojisi ile farklı olduğunu güçlendirmiş durumda.

Sonuç aşamasında ise diyebileceğim, yüksek güç üreten önden çekişli otomobiller arasında 1600 cc lik hacme sahip başka bir marka model yok, 308 GTi’nin karşısına 2 litre araçlar ile çıkabiliyoruz, aralarında vergi ve bandrol, ayrıca yakıt tüketimi olarak karşımıza çıkıyor, 308 GTi de standart olarak bulunan 1000 dereceye kadar olan ısı dayanıklı egzoz manifoldu bile bu aracı tercih etmeniz için bir neden bile olabilir. İlk fırsatta Peugeot showroomlarına gitmenizi, aracı yakından incelemenizi, hatta inceleme ile yetinmeyip test sürüşüne çıkmanızı, eğer spor sürüş seviyorsanız kesinlikle ve kesinlikle o keyfi yaşamanızı şiddetle öneriyorum.

peugeot-308-gti-test_peugeotsport-test_otomobiltutkunu

Peugeot 308 GTi by Peugeot Sport Teknik Özellikler

Motor özellikleri: 1.6 THP

Maks. çıkış/bg/devir : 5500 dev/dak’da 270 Hp

Maks. tork/devir : 6000 dev/dak’da 270 Nm

Son hız: 250 km

Hızlanma 0-100 km/sa: 6 sn

Yakıt tüketimi (şehir içi) 8.1 lt/100 km

Yakıt tüketimi (şehir dışı) 4.9 lt/100 km

Yakıt tüketimi (kombine) 6 lt/100 km

CO2 emisyonu : 139 gr/km

peugeot-308-gti-by-peugeot-sport-test

Fotoğraflar: Onur Ozan Sarıkaya