Türkiye motorsporları tarihinde ilk kez, projesi ve üretimi Türkiye’nin önde gelen ralli pilotu Volkan Işık tarafından gerçekleştirilen Volkicar ile düzenlenen V1 Challenge’ın final mücadelesi 27 Kasım Pazar günü İzmir Pınarbaşı Ülkü Yarış Pisti’nde gerçekleşti. Avrupa Şampiyonu Simon Jean Joseph’in zaferiyle sonuçlanan yarışta, puanlama sistemine göre altın kupanın sahibi de Burak Çukurova oldu. İlk taslaklarından üretim aşamasına kadar yaklaşık iki yıllık bir çalışmayla geliştirilen ilk Türk yarış otomobili Volkicar, kendisi için özel olarak tasarlanan konsept yarışı V1 Challenge’ın ilk final mücadelesi İzmir Pınarbaşı Ülkü Yarış Pisti’nde koşuldu. 2004-2007 yıllarında Avrupa Şampiyonu olan ünlü Fransız pilot Simon Jean Joseph’in de konuk pilot olarak katıldığı V1 Challenge Final’inde ilk kez 21 Volkicar aynı anda start aldı.

İki ayak üzerinden yapılan yarışın ilkinde, sıralama turlarının sonuçlarına göre en iyi zamanı elde eden konuk pilot Ümit Ülkü yarışa ilk cepte başlama hakkını kazandı. Yarışın ikinci ayağında ise pilotlar sıralama turlarının tersine dizildi. Bu kez ilk cep hakkını elde eden Burcu Çetinkaya, V1 Challenge’ın final ayağında puan almak için mücadele etti. 

Sıralamayı tecrübe belirledi

İlk defa 21 tane rengarenk Volkicar’ın aynı anda start aldığı V1 Challenge’ın son yarışında sonucu, pilot tecrübesi belirledi. Bol spinli, bol temaslı iki yarışın sonucuna göre V1 Challenge’ın final mücadelesinin en hızlısı konuk pilot Avrupa Şampiyonu Simon Jean Joseph oldu. İkincilik kürsüsüne Burak Çukurova çıkarken, üçüncülüğü ise Ali Başakıncı kazandı. V1 Challenge’ın ödüllendirme sistemi gereği, Simon Jean Joseph 3 bin TL, Burak Çukurova 2 bin TL ve Ali Başakıncı da bin TL’lik para ödülünün sahibi oldu.

 V1 Challenge’ın ilk birincisi

Tüm gözlerin puan durumuna göre ilk iki sırayı paylaşan Burak Çukurova ve Dağhan Ünlüdoğan’ın üzerinde olduğu V1 Challenge 2011 Organizasyonu’nun birincilik mücadelesinde gülen taraf ISS Catering destekli aracında yarışan Burak Çukurova oldu. V1 Challenge son yarışını ikinci olarak bitiren ve son yarışta 17 puan elde ede Burak Çukurova, genel klasmanda toplam 108 puanıyla V1 Challenge’ın ilk birincisi oldu. Birincilik mücadelesinin iddialı isimlerinden Dağhan Ünlüdoğan ise son yarışı 6’ıncı sırada bitirerek 9 puan kazandı. Tecrübeli pilot, genel klasmanda toplam 98 puanıyla V1 Challenge’ı ikinci sırada bitirdi. V1 Challenge 2011 Organizsayonu’nda üçüncü sırada ise Can Tolon yer aldı. 

12 kez takla attı

Toplam yedi yarışın geride bırakıldığı V1 Challenge mücadelesi ilk kez seyredenleri hayrete düşürecek bir kazaya sahne oldu. Sıralama turlarında kaza yapan ünlü ralli pilotu Menderes Okur, 12 kez takla attığı araçtan burnu bile kanamadan çıktı. Menderes Okur, kazanın hemen ardından; “ Yedek araç varsa yarışa devam etmek isterim” dedi. Bu sayede Volkicar da güvenlik testinden başarıyla geçmiş oldu.

Lassa, Telia Sonera, ISS Catering Services’in co-sponsorluk yaptığı V1 Challenge’ta Vakkorama, CMS, Power FM ve Medline destek co-sponsoru olarak katkı yapıyor. Yurtiçi Kargo, Tefal, Team 47, KYK, Ece Türkiye A.Ş, Derimod, Kaşmir Halı, Polimeks İnşaat, Serencebey, Active Academy, TV8, Little Ceasers, Nescafe Xpress, Dedeman, MSA gibi sektörlerinin önde gelen şirketleri ise araç sponsorluğu yapıyor.

V1 CHALLENGE GENEL KLASMAN

Sıra

Pilot

Araç

1. Yarış

2. Yarış

3. Yarış

4. Yarış

5. Yarış

6. Yarış

7.

Yarış

Toplam Puan

1

Burak Çukurova ISS Catering

15

13

13

20

17

13

17

108

2

Dağhan Ünlüdoğan Ece Türkiye A.Ş.

17

11

15

15

11

20

9

98

3

Can Dara Tolon Active Academy

9

17

20

17

13

76