Haber kanalımıza bu günlerde konuk ettiğimiz Alman otomotiv devinin kompakt SUV sınıfında adından çok söz ettiren Volkswagen T-Roc oldu. Otomotiv Gazetecileri Derneği, tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Türkiye’de Yılın Otomobili finalistleri arasında yer alan Volkswagen T-Roc ile kısa bir sürüş gerçekleştirdik.

Dış Tasarım
Otomobil tutkunlarını şaşırtmaya devam eden daha fazla tasarım, daha fazla konfor, daha kullanışlı teknoloji felsefesine sahip VW markasının kompakt SUV çizgisinin geleceğin gerçek bir dışa vurumu olan fonksiyonelliği ve estetiği bir arada sunmasının yanı sıra güçlü ve çekici tasarımı ile beğenilen Volkswagen T-Roc dikkat çekici tasarımında bütün karakteristik tasarım öğelerini bünyesinde barındırıyor: yüksek ve dik tasarımlı burun, uzun motor kaputu, yüksek omuz çizgisi, tamponlar, geniş çamurluk ağızları ve marşpiyeler de dahil geniş ve koruyucu çizgiler, büyük tekerlekler, gövde renginden farklı tavan yapısı, yerden yüksek yapı ve pastel renkli aracın fark edilmesine katkıda bulunan kaplamalar. Dik ve yüksek tasarımlı ön bölüm güçlü ve agresif bir görünüm sergiliyor. Net çizgilerle şekillendirilmiş olan ön bölüm marka logosu ve ön plana çıkan ön ızgara tarafından domine ediliyor. Test aracımızın çok uzaklardan bile fark edilmesini sağlayan dikkat çekici gündüz LED farlarla oluşan keskin ifade ön bölümdeki hava girişleri ile bir bütünlük oluşturuyor.. Uzun ve kavisli motor kaputu ön bölüme hakim olan sportif dinamizmi tamamlıyor. Test aracımızın arka kısmını detaylandırırsak LED stop grubu, tasarımı ve teknolojisi ile özgün bir görünüme sahip. Dikkat çekici stop grubu markanın diğer yeni modellerinde olduğu gibi aracın anında tanınmasını sağlamanın yanı sıra T-Roc’un genişliğini de vurguluyor. Stop grubu, gövde rengindeki bagaj kapağına uzanarak canlılık ve genişlik algısı katıyor. Gövde rengindeki tampon, bagaj kapağındaki akışkan kıvrımlar yeni modelin pürüzsüz ve sade görünüşünü güçlendiriyor.

İç Tasarım
Volkswagen T-Roc otomotiv tasarımında fonksiyonelliğin öne çıktığı yeni bir dönemin habercisi olarak dikkat çekiyor. İç mekanda ise rafinelik, gerçekten benzersiz ve tatmin edici sürüş pozisyonuyla ifade ediliyor. T-Roc , farklı tasarım anlayışını daha fazla konfor ve daha yararlı teknolojiler ile bir araya getiriyor. Spor hissi uyandıran alt kısmı düzleştirilmiş direksiyon simidi ele iyi oturuyor, üzerinde bulunan kumanda butonlarının kullanımı rahat, sol alt kısımda ses sistemi açma ve kapama, hemen üstünde ise yol cruise control butonları, sağ tarafta ise sırası ile telefon, telefon için sesli ikaz, ses sisteminde kanal ve şarkı geçme, orta kısımda ise yol bilgileri ve direksiyonun arkasından gösterge tablosunu görmek çok kolay ve gösterge panelinde sürüşle alakalı kullanım bilgilerinizi düzenleyebiliyorsunuz. İç mekanda yeterli sayıda eşya gözü bulunması, küçük eşyalarınızı koyacak yer arama derdinden kurtulmanızı sağlıyor. Orta ana ekran 8 ” Renkli Dokunmatik Ekranlı Radyo “Composition Media” üzerinden tüm araç sürüş ve konfor fonksiyonları (klima, medya, navigasyon, telefon ve sürüş yardımcıları ) dokunmatik ekran ile kumanda ediliyor. 8 inç dokunmatik ekranda geri görüş kamerası mevcut. Ekranda ortaya çıkan renkli referans noktaları ile otomobilin arkadaki engellere olan mesafesini gösteriyor ve bu kapsamlı görüntü manevraları kolaylaştırıyor.

Performans
Volkswagen T-Roc 1.5 TSI ACT 150 PS 7 ileri DSG Highline test aracımızda kullanılan 1498 litrelik 4 silindirli benzinli motorun görev yaptığı test aracımız 150 hp güç, 250 Nm tork üretiyor. 7 kademeli DSG şanzımanla gücünü ön tekerlere ileten T-Roc, 8.4 saniyede 100 km/s hıza ulaşıp, maksimum 205 km/s hıza çıkabiliyor. İdeal yol tutuşa sahip süspansiyon sistemi çok başarılı, 4 silindirli ve benzinli olmasına rağmen gayet sessiz çalışan motor bu özelliği ile şaşırtıyor, her devri torklu ve atak olan motorun ivmelenme isteği çok güzel. 7 kademeli DSG şanzıman ile uyumu ise gayet başarılı, vites geçişleri sarsıntısız ve performans istediğiniz zamanda gayet devirli. Yalnız motorun 4 silindirli olduğu için otoban sürüşlerinde özellikle düşük yakıt seviyesini yakalamak çok rahat. DSG vites sistemi hakkında biraz açıklayıcı bilgi vermek gerekirse; “Direkt-Schalt-Getriebe”, “Direct-Shift-Gearbox” veya başka bir deyişle “Çift Kavramalı Şanzıman” DSG, otomatik vites sistemlerinde bir devrim niteliği taşımaktadır. Temel yapı itibariyle, birbiri ile senkronize çalışabilen iki ayrı milde sıralanmış vites seviyeleri, çoklu plakalı çift kavrama (debriyaj) ve yüksek kapasiteli bir mekatronik üniteden meydana gelen DSG şanzımanda, 1-3-5-7 numaralı vitesler bir milde, 2-4-6-R numaralı vitesler ise ikinci bir milde sıralanmıştır. Örneğin, 3. viteste seyrederken sistem, 3 numaralı vitesin miline bağlı olan kavramayı kapatmış ve gücü bu milden aksa aktarmaktadır. Bu esnada, olası bir vites yükseltmesine ön hazırlık için ise 4. vites, ikinci mil üzerinden seçilmiş ancak debriyajı açık bekletilmektedir. Vites yükseltme aşamasında yapılacak şey basittir: birinci milin debriyajını açmak ve hızla ikinci milin debriyajını kapatmak… Bu işlem sadece 300 ms sürmektedir. Sonuç olarak otomobile genel bakıldığında gerçekten hoş bir tasarıma sahip ve ciddi anlamda daha önceki nesillere göre daha kaliteli duruyor karşımızda.

Volkswagen T-Roc 1.5 TSI ACT 150 PS 7 ileri DSG Teknik Bilgiler
Motor hacmi, lt/ cm³ 1.5 / 1498
Maksimum güç, kw (PS) dv/dk 110 (150) / 5000/6000
Maksimum tork, Nm dv/dk 250 / 1500 – 3500
Vites kutusu: 7 ileri DSG
Maximum hız: 205
0-100 km hızlanma: 8.4 sn.
Yakıt tüketimi, lt/100 km Şehir içi 6.8 / Şehir dışı 4.9 / Genel 5.6 lt.
CO2 emisyonu, g/km 127