Formula one 11. randevusu Macaristan’ın Hungororing pistinde gerçekleşti.

Macaristan GP

Formula 1’in ilk sezonun son yarışına girerken, Mercedes-Ferrari takımları arasında ilk sezonu hangi pilotun lider olarak bitireceği merak konusu idi. Scuderia-Ferrari takımı Monoca Gp’sinden bu yana form düşüklüğü yaşamakla birlikte, Mercedes AMG F1 takımı ise sezonun ilk başlarında yaşadığı lastikleri çalıştırma sorununun üstesinden gelmiş durumda. Hungororing pisti, bol virajları ile motor gücünün yüksek olmadığı daha çok yere basma kuvvetinin önemli olduğu bir pist. Bu sebeple de Scuderia-Ferrari takımına uygun bir pist.

Antreman turlarına baktığımızda, Redbull Racing pilotu Daniel Ricardo ilk antreman da 1.18,486, ikinci seansta ise 1.18,455 dereceler ile iki seansı lider bitirdi. Redbull takımının bu piste güçlü olması bekleniyordu. Son seansta ise Scuderia-Ferrari pilotu Sebastian Vettel 1.17,017 derece ile pist rekorunu kırarak lider bitirdi.

Scuderia-Ferrari takımı genel olarak antrenman seanslarında iyi olmasına rağmen bu başarılarını sıralama seanslarına taşıyamıyorlar. Q1-İlk seansta takımlar kırmızı logolu süper yumuşak lastikler ile piste çıktılar. Ferrari pilotu Sebastian Vettel 1.17,244 derece ile ilk seansı lider bitirdi. Mercedes AMG F1 takımı ikinci seansa strateji olarak sarı logolu yumuşak lastikler ile piste çıkabileceği tahmin ediliyordu. Takım yine süper yumuşak lastikler ile piste çıkmayı tercih etti. Mercedes pilotu Lewis Hamilton Q2 de -ikinci seansta 1.16,693 derece ile günün en iyi derecesini elde ederek 1.16’lık dereceye inen ilk isim oldu. Antrenman seanslarında güçlü performans sergileyen Redbull Racing takımı sıralamalarda Mercedes ve Ferrari’nin gerisinde kaldı. Q3-Son seansta Mercedes pilotu Lewis Hamilton ilk hakkında hata yaptı ve derece yapamadan pite geri döndü. Scuderia-Ferrari pilotu Sebastian Vettel harika bir tur zamanı ile (1.16,276) ilk sıraya yerleşti. Lewis Hamilton ikinci hakkında hızlı bir tur attı fakat Ferrari pilotu’nun derecesine yetişemeyerek 4.sıranın sahibi oldu. Takım arkadaşı Valteri Bottas onu geçerek 3.sıranın sahibi olurken, diğer Ferrari pilotu Kimi Raikonnen ise ufak bir hata yaparak 2.sıranın sahibi oldu. Böylelikle Sebastian Vettel bu yıl 2. Pole zaferi kariyerinin 48.pole zaferini elde etti. Scuderia-Ferrari 2005 yılından bu yana ilk defa Hungororing pistinde pole (ilk sıra) aldı.

Ve start…

Tüm pilotlar piste yerlerini aldılar. Hungororing pistinde pist üstü her şey olduğu için start çok önem arzediyor. Geçen yıl bu piste sadece 10 geçiş oldu. Formasyon turunun ardından 5 kırmızı ışığın sönmesi ile birlikte tüm pilotlar gaza yüklendiler. Scuderia-Ferrari pilotları makul bir kalkış ile ilk viraj sonrası yerlerini korumayı başardılar. İlk viraj da Redbull pilotu Max Verstappen, Mercedes pilotu Valteri Bottas ve Hamilton birbirlerini geçmeye çalışırken, diğer Redbull pilotu Ricardo içerden atakla Hamilton ve Verstappen’i geçti.3. Viraja kadar burun buruna mücadele eden pilotlar, Verstappen’in takım arkadaşı Ricardo’ya çarpması ile kendisi 10 sn ceza, takım arkadaşının da yarışını sonlandırmış oldu. Ricardo’nun aracından sıvı akması sonucu FİA piste Güvenlik Aracını yolladı. 5.turda pist tamamen temizlendikten sonra güvenlik aracı pisten ayrıldı ve yarış yeniden başladı. 25.tura değin Ferrari pilotları arkalarında bulunan Mercedes pilotu Valteri Bottas ile yeterli mesafe açmıştı. Vettel telsizden direksiyonda sorun olduğunu ve sola dönüşlerde sıkıntı yaşadığını söyleyince yarış hareketlenmiş oldu. Keza Mercedes takımları hızlı bir şekilde açılan mesafeyi kapattılar. İlk pitstopları Mercedes pilotları yaptı ve yumuşak lastikleri taktılar. Ardından Ferrari pilotları da pit’e gelerek sorunsuz bir şekilde pitstoplarını yaptılar fakat, ferrarinin yarışın başında açmış olduğu fark 1.5 sn kadar düştü. 47.turda Mercedes pilotu Valteri Bottas ile Lewis Hamilton arasında yer değişimi yaşandı. Hamilton, Kimi Raikonnen ile arayı bir ara 0.3-0.5 sn kadar düşürse de geçiş yapamadı. Yarışın sonuna değin lider pilot Sebastian Vettel durumu kontrol etmeyi bildi ve ilk sıradan başladığı yarışı lider olarak bitirdi. Takım arkadaşı Kimi Raikonnen 2.sırada yarışı bitirirken, son turda yerini takım arkadaşına geri veren Hamilton 4. Valteri Bottas ise 3.sıranın sahibi olarak podyuma çıktı. Yaz arasına gidilirken, Ferrari pilotu Sebastian Vettel –Mercedes pilotu Lewis Hamilton ile arayı 14 puana çıkardı. Bu zaferle birlikte Ferrari takımı 1-2 olarak gelen eleştirilere de cevap verdi. Mclaren-Honda pilotları Alonso (6.) Vandorne (10.) olarak çifte puan alarak rahat bir nefes aldılar.

Önümüzde 24.08.2017 tarihinde Belçika Gp’si gerçekleştirilecek. Herkese sağlıklı ve mutlu haftalar diliyorum.

Hüseyin BÜYÜKKALFA

Twiter:hsynbuyukkalfa