Segmentindeki rakiplerinin aksine, daha sportif, daha elit ve daha etkileyici bir tasarımla geliştirilen Yeni Insignia Grand Sport, sınıfında fark yaratacak kadar iddialı aynı zamanda modernize edilmiş karakteriyle öne çıkan bu yeni modeli bu günlerde haber kanalımıza konuk ettik, bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza 1.5 litrelik yeni nesil motoru, göz alıcı fastback tasarımı, 6 ileri  otomatik şanzımanı, OPC Line donanım kiti ile dikkatleri üzerine toplayan yeni Insignia Grand Sport modeli hakkında edindiğimiz izlenimleri paylaşacağız.

 Opel Insignia Grand Sport OPCLine Elite Test

Dış Tasarım
Ülkemizde ilk kez 2009 yılında Vectra’nın yerine satışa sunulan Opel’in yeni amiral gemisi Insignia 2013 yılında geçirmiş olduğu makyajın ardından 2017 yılında yeni Grand Sport karoseri ile karşımıza çıkıyor. İlk bakıştan itibaren bir önceki kasaya göre köklü bir değişim yaşamış olan yeni Insignia Grand Sport keskin hatlarıyla çok daha sportif bir görünüme kavuşmuş. Ön tarafta yer alan geniş ızgara ortasında 2 kanadın üzerinde yer alan Opel amblemini barındırıyor, yanlarda ince arkaya doğru uzayan Led Matrix farlar yeni Insignia Grand Sporun sportiflik hissini desteklerken, ızgara ve sis farlarında yer alan krom detaylarsa yeni Insignia Grand Sport’un bir Premium sedan olduğu hatırlatıyor. Otomobilin yan tasarımı Opel’in Monza konseptinden esinleniş, önden başlayıp arkaya doğru hafifçe yükselen omuz çizgisi, yere daha yakın şasi, arkaya doğru alçalan tavan ile yeni Insignia Grand Sport profilden beni en çok etkileyen araçlardan biri oldu diyebilirim. Tek kelime ile sportiflik ve şıklığı bir arada barındırıyor. Otomobilin arka kısmına geçtiğimizde ise karşımıza yeni Insignia Grand Sport’u diğer haleflerinden ayıran hatcback’i andıran sportif bir sedan çıkıyor. Bagaj ile açılan yere daha paralel açılan cam otomobilin uzun keskin hatlarına destekler nitelikte, ince uzun Led stopları ortada büyükçe Opel amblemi ve Opel kullanıcılarının çok sevdiği arkadaki Turbo yazısı ile Yeni Insignia Grand Sport arkada daha sade ve şık bir tasarım ile karşım ile karşımıza çıkıyor.

Opel Insignia Grand Sport OPC Line Elite Test

İç Tasarım

Insignia Grand Sport’un iç mekanına geçtiğimiz andan itibaren tasarımdaki köklü değişim göze çarpıyor ön konsol eski kasaya göre çok daha ferah ve sade tasarlanmış, ortada yüksek konumlandırılmış ön kol dayama ünitesi ve altı düzleştirilmiş yeni nesil direksiyon aracın alçakta olan sürüş pozisyonuna daha fazla sportiflik katıyor. İç mekanda en çok hoşuma giden kol dayama ünitesi vites önünde yer alan kapaklı bardaklık ve vites arkasında yer alan kapaklı eşya gözü ile benim gibi yanında çok fazla alet edevat ile gezenler için mükemmel düşünülmüş. Konsolun üstünde yer alan deriyi andıran dikişli yumuşak plastikler, kapı içi kaplamalar, kapı kolları ve orta konsolda yer alan Piano black detaylar, yüksek kaliteli işçilik Yeni Insignia Grand Sport’un iç mekanında geçek bir Premium araçta oturduğunuzu kanıtlıyor. Astra’dan bildiğimiz daha az düğmeye yer verilmiş olan sade ergonomik tasarım direksiyona oturduğunuz andan itibaren sanki bu aracı uzun süredir kullanıyormuşsunuz gibi anında adapte olmanızı sağlıyor. Ortada yer alan Opel’in dokunmatik ekranı çok basit ve dokunmatiği çok iyi çalışıyor, hemen altında yer alan klima ve koltuk ısıtma düğmeleri sürücüye yakın ve kontrolü çok kolay, ön kol dayama içerinde kablosuz şarj özelliği olan cep telefonlarını şarj edebileceğiniz kablosuz şarj ünitesi ve çok derin olmayan ama kullanışlı bir alan yer alıyor. Direksiyon bildiğimiz üç kollu Opel direksiyonu yumuşak ve ele oturan bir kaliteli dolgun bir malzeme kullanılmış. Arka tarafa geçtiğimizde artan aks mesafesi ile aracın arka diz mesafesi artmış ortada Premium bir araçta artık olmazsa olmaz diyebileceğimiz bir adet kol dayama ve arka yolcular için havalandırma kanalları bulunuyor.

Opel Insignia Grand Sport OPC Line Elite Test_Otomobiltutkunu

Performans
Test aracımızda Opel’in yeni nesil benzinli motoru 1.5 lt. 165 HP güç üreten benzinli bir ünite mevcut, bu yeni nesil benzinli motor 6 ileri tork konvertörlü bir otomatik şanzıman ile kombine edilmiş, 9,4 saniyede 0-100 hızlanmasını gerçekleştiren bu yeni nesil motor 2000 devirden itibaren 250 Nm tork üretiyor, aracın direksiyonuna oturduğunuz andan itibaren araç sürücüsüne güçlü bir otomobil olduğunu hissettiriyor, isteklerinize anında cevap veren benzinli motor performans isteyen sürücüleri şımartmaya yetecek düzeyde, uzun süredir kullanılmakta olan tork konvertörlü Opel Insignia Grand Sport 1.5 Turbo Benzin OPC Line Elite Testotomatik şanzıman yeni nesil çift kavramalı şanzımanlar kadar hızlı vites değiştirmese de vites geçişleri hızlı ve oldukça pürüzsüz, kalkışlar ve dur kalk trafikte titreme yapmıyor tabi bu şanzumanın çok daha uzun ömürlü olduğunu da unutmamak gerekir. Yeni İnsignia Grand Sport sınıfındaki haleflerine göre daha sert bir karaktere sahip ama bu yönüyle yola çıktığınız andan itibaren size vermiş olduğu güven duygusu gerçekten inanılmaz sanki sürekli rayında giden bir hızlı trendeymişsiniz hissi uyandırıyor yol tutuş konusunda bence sınıfında en iyilerinden, içeriye neredeyse hiç yol sesi ve lastik sesi almıyor ama 120 km. den itibaren gelen rüzgar sesinin biraz daha yüksek hızlarda duyulması gerekirdi. Sürüş sırasında sunmuş olduğu adaptif hız sabitleyici, kör nokta uyarı sistemi, şerit takip sistemi gibi özellikler ile sürücüsünü şımartmayı da unutmuyor. Şehir içi fabrika verisi yakıt tüketimi 7,5 lt./100 km. olan Yeni İnsignia Grand Sport dikkatli kullanıldığında gerçekten ekonomisi ile şaşırtıyor, özellikle 150 kg. kadar hafifleyen yeni İnsignia Grand Sport’un ben şahsen İstanbul şehir içi 9 lt/100 km. aşacağını düşünmüyorum. Sürüşten bahsedince Opel’in yeni Led matrix farlarından bahsetmemek mümkün değil özellikle gece sürüşlerindeki mükemmel aydınlatması otomatik uzun farları 9 farklı sürüş modunu kendi otomatik ayarlaması ve tahrik edici selektörü ile Premium sınıfa her araçta olması gerekir.

Opel Insignia Grand Sport OPC Line Test

Sonuç: Opelin yeni amiral gemisi Insignia Grand Sport keskin hatları sportif tasarımı alçalan karoseri uzayan aks mesafesi arkada geniş diz mesafesi ve 490 lt. bagajı ile hem gençlere hem de ailelere hitap eden bir otomobil, dikkatli kullanıldığında çok ekonomik olabilen istenildiğinde performans isteklerinize cevap veren motoru sürücüyü şımartan teknolojileri ve güvenlik ekipmanları ile yollarda çok sık rastlayacağımızı düşünüyorum. Insignia Grand Sport OPC Line Elite modeli gerçek anlamda kullanıcısını tatmin edecek ve yıllarca hem şehir içi hem şehir dışı kullanıma uygun hale getirilmiş güvenlikli bir araç olduğunu belli ediyor.  İlk fırsatta sizlere en yakın bir Opel satış noktalarına gitmenizi, aracı yakından incelemenizi, test sürüşüne çıkmanızı öneriyorum.

DCIM100GOPRO

Opel Insignia 1.5LT Turbo Ecotec 165 bg Teknik Özellikler
Motor Hacmi 1490 cm³
Maks. çıkış/bg/devir 5600 dev/dak’da 165 bg
Maks. tork/devir 2000/4500 dev 250 Nm
Azami hız 214 km/sa
0-100 Hızlanma 9.6 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 7.7 lt/100km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 5.3 lt/100km
Karma: 6.2 lt/100km
Ağırlık: 1447 kg

Insignia Grand Sport OPC Line Elite Test

Fotoğraflar: Editör  Yazı: Recep Akçay