Haber kanalımıza bu günlerde konuk ettiğimiz Dacia markasından Sandero Stepway Style versiyonu oldu. Bu özel seri, iç ve dış tasarımındaki ayrıntıları ile dikkat çeken Sandero, yenilenen tasarımının yanı sıra yepyeni birçok donanım da eklenmiş olarak karşımıza çıkıyor. Biraz daha detaylandırmak için haberimize devam edelim.

Dış Tasarım
Sandero Stepway Style yepyeni bir ön tasarıma kavuştu: Önde LED ve arkada yepyeni bir far tasarımı sayesinde daha dinamik ve modern bir görünüm kazandı. Arka stopların tasarımında dört kareli tasarım imzası göze çarpıyor. Aracın ön kısmında üzerinde Dacia logosu yer alan ızgara tamamıyla yeniden tasarlanmış ayrıca alt kısmı otomobile daha modern bir hava katmak amacıyla genişletilmiş. Yeni tampon tasarımı ve ön alt ızgara ile sis farlarındaki krom detaylar da modellerin kaslı hatlarını ön plana çıkarıyor. Sandero Stepway Style versiyonu ile sunulan yeni 16 inç Stepway Style jant, kapı sütunlarında Stepway yazısı ve parlak siyah piano black yan aynalar bu özel serinin dış tasarımında ilk göze çarpan özellikler arasında yer alıyor. Markanın Crossover sınıfında yer alan Stepway’da dikkat çeken bir detay ise aracın yerden yüksek yapısı, bu yapı sayesinde bir çok zeminde rahatlıkla araç ile ilerleme yapabiliyorsunuz, aracın altını sürtmek gibi bir sorun olmuyor, görsel tasarımda krom tavan barları aracın SUV karakterini vurguluyor. Arkada ise krom egzoz ucu sağlam ve atak karakterini ön plana çıkarıyor.

İç Tasarım
Modelin iç tasarımını yorumladığımızda güçlü duygular hissettiren görünümünde de sportif bir tasarım sunan model de sürücü odaklı şık bir gösterge tablosu, mükemmel temiz ve net yol görüşü sürücü kabininde kullanılan iç mekan tasarımında fonksiyonellik ve kişiselleştirilebilir unsurlar göze çarpıyor. Sürücüyü merkeze alan gösterge paneli ve diğer tüm unsurların yerleşim düzeni sürüş zevkini artırıyor. Ayrıntılara verilen önem, deri direksiyon simidi, havalandırma delikleri, orta konsoldaki ve kapı kollarındaki, ayrıca vites kolundaki saten görünümlü krom detaylar, gösterge paneli ve ses sistemi gibi tüm unsurlarda dikkat çekiyor. Yeni ara yüz sürücü ile teknoloji arasındaki ilişkiyi ön plana çıkaracak şekilde tasarlanmış. Bu özel seride standart olarak yer alan konfor donanımları da göz dolduruyor. Otomatik klima, elektrikli arka camlar, direksiyondan kumanda, kol dayama, hız ayar ve sınırlayıcı, yol bilgisayarı, USB ve Bluetooth bağlantısı, arka park sensörü, Dacia Media NAV ve Multimedya Sistemi ve geri görüş kamerası gibi hayatımızı kolaylaştıracak detaylar sunuyor.

Performans
Dacia Sandero Stepway Style test otomobilimizde 1461 cc’lik turbo dizel motor 90 hp güç ve 220 Nm tork üretiyor. 1.5 litrelik dizel motor otomatik (Easy-R) şanzımanla kombine edilmiş. 4 silindirli motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. Sessiz çalışma karakteri de dizel motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de 4 litre tüketim değerine ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Motoru dışında en beğendiğimiz yanı ise süspansiyonları oldu. Sertliği çok iyi ayarlanmış süspansiyonları hem yol tutuşuna pozitif yönde etkilerken hem de konfordan hiç ödün vermiyor. Oldukça sessiz çalışan süspansiyon sistemi yol bozukluklarını minimum seviyede içeriye alıyor ve neredeyse hiç ses yapmıyor. Sahip olduğu 1.5 litrelik 4 silindirli dizel motoru ile sınıfında tüketim değerleri açısında normal düzeyde makul bir yakıt tüketimi sunuyor. Bu tüketim değerleri yenilenen Dacia Sandero Stepway’ı tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır. Sonuç olarak; Sandero Stepway Crossover tasarımı, pratikliği, performansı, yakıt tüketimi ile sizi mutlu edecek bir model. Yolculuğu kolaylaştıran otomatik şanzımanın rahatlığı ile günlük iş hayatınızda size eşlik edebilecek, uzun yaz tatilleri ve ailecek hafta sonları gezmeleriniz için de sizleri bekliyor. Yeni bir otomobil alacak okuyucularımın listelerine Dacia Sandero Stepway Style modelini de eklemelerini önemle belirtiyorum.