Harika bir araçla yine karşınızdayız, bu günler de haber kanalımıza konuk ettiğimiz model’e uzun zamandan beri yabancı değiliz, kısa zaman önce yepyeni bir şanzıman ve görsel makyajla beraber daha çok albenisi olan Peugeot 3008 1.6 BlueHDi EAT6 120 Hp modeli detaylandıracağız.

Peugeot 3008 Test_EAT6_Otomobiltutkunu

Dış Tasarım

‘Crossover’ model, hatchback, SUV ve MPV’lerin en iyi özelliklerini bir araya getirerek tüm bu segmentlerin de ötesine geçen Peugeot 3008 tamamen yenilenmiş olan ön yüzün karakteri kontrast arayışlarıyla güçlendirildi. Radyatör ızgarası ve sis farlarının çerçeveleri gövdeden çıkan tek bir krom parçaymış gibi duruyor. Kromajlı iki ince çıtayla çerçevelenen hava girişi 3008’in doğal gösterişini arttırıyor. Aynı zamanda ön yüzde bir denge unsuru oluşturuyor. Sis farlarının tasarımında Peugeot’nun son konsept araçlarından esinlenilmiş. Far yuvaları hacimli tasarımları ile ilave bir koruma sağlıyor. Malzemeler üzerinde ince bir kontrast ile detaylı bir çalışma yapılan modelde, ışık kaynağı kromajlı çerçeveli siyah bir fon üzerine monte edildi. Farlar her ikisi de LED’li ve flat guide tipinde sinyal lambası ve gündüz farı ile bütünleşiyor. Peugeot logosu bu zengin ve prestijli ön yüze hakim. Logonun izinden doğan hareket ön cam ve tavan ile doğal olarak birleşen kaputu boydan boya kat ediyor. Tavanın geniş hareketi rahat ve ferah iç mekanla ilgili ipuçları veriyor. Camın üst çerçevesi, marşpiyel ve dikiz aynası yuvaları üzerindeki krom dokunuşlar modelin yüksek kalite seviyesini ortaya koyuyor. Koyu fonlu yeni stop lambaları LED’lerle aydınlatılan hareketli üç arslan pençesini oluşturuyor ve 3 boyutlu profilleriyle ayırt ediliyor.

Peugeot 3008 Test

İç Tasarım

Kapıyı açtığınızda, göz alıcı ve şaşırtan iç mekanla karşılaşıyorsunuz. Panoramik cam tavandan gelen ışık mükemmel ergonomiye sahip sürücü bölümünü gözler önüne seriyor. Sürücü böylece bu sınıftaki bir SUV’da eşsiz bir deneyim yaşamak amacıyla, hatchback tarzı bineklere özgü bir sürüş pozisyonu sunan gerçek bir kokpit içinde yerini alıyor. Head Up Display olarak adlandırılan göz hizasındaki gösterge panelinde, gizlenebilen polikarbonat ekran üzerinde aracın hızı (anlık hız, hız sabitleyici,sınırlayıcının durumu ve limiti) ile aynı zamanda güvenli takip mesafesi uyarı sistemi sistemi sayesinde takip edilen araç ile aradaki mesafe görüntüleniyor. Direksiyon bu modele sade olarak karşımıza çıkıyor, bazı araçlarda direksiyon üzerinde bulunan tuş takımları bu model de kullanılmamış olması farklılık yaratıyor, direksiyon arkasında bulunan hız sabitleme ve radyo kumandaları, orta konsolda çift yönlü digital klima elemanları, şalter tuş takımları ile görsellik tamamlanıyor, ön iki koltuk arasında kol dayama kısmının altında bulunan çok aşırı geniş saklama alanını ifade etmeden geçemeyeceğim.

Peugeot 3008 Test_Otomobiltutkunu

Performans

Peugeot 3008 Crossover test aracımızda kullanılan 1.6 litrelik 4 silindirli dizel motorun görev yaptığı test aracımız 3500 d/d’de 120 hp güç, 1750 d/d’de 300 Nm tork üretiyor. 6 kademeli EAT6 tam otomatik şanzımanla gücünü ön tekerlere ileten 3008, 12.4 saniyede 100 km/s hıza ulaşıp, maksimum 181 km/s hıza çıkabiliyor. İdeal yol tutuşa sahip Mc Pherson tipi bağımsız tekerlekli dingil, helezon yaylar, amortisörler ve viraj çubuğu, arka şekil değiştirebilir travers, traverse entegre viraj çubuğu, helezon yaylar, amortisör süspansiyon sistemi çok başarılı, 4 silindirli ve dizel olmasına rağmen gayet sessiz çalışan motor bu özelliği ile şaşırtıyor, her devri torklu ve atak olan motorun ivmelenme istekli. 6 kademeli tam otomatik şanzıman ile motorun uyumu ise gayet başarılı, vites geçişleri sarsıntısız ve performans istediğiniz zamanda gayet devirli. Yol tutuş, frenler, hissiyat konusunda ise Peugeot 3008 Crossover iddaasından vazgeçmiyor ve bunu da gayet güzel ispatlıyor. Otomobil otoyol sürüşlerinde gayet stabil seyrederken, viraj kullanımında siz nereye isterseniz o yöne gayet sağlam adımlarla dönebilirken, dar şehir içi yollarında da kıvrak bir sürüş imkanı tanımakta. Ayrıca fren pedalına ayağınızı uzattığınız anda içini güvenle dolduran sağlamlıkta frenlere sahip. Bu kadar tok bir motor, hızlı şanzıman ve güven hissi sunan yol tutuşa sahip otomobil yeterli miktarda konforuda sunuyor.

Sonuç olarak; Peugeot 3008, seçkin ve güçlü tasarımlı, şehre tutkun, fakat aynı zamanda şehirden kaçışları da seven, genç kentlilere yönelik, otomobil sürüş keyfi ile çevreye saygıyı uzlaştıran, atak ve çok yönlü bir Crossover diyebiliriz.

Peugeot3008Test

Peugeot 3008 1.6 BlueHDi EAT6 Teknik Özellikler

Motor özellikleri: 1560 litre Euro6 CommonRail, değişken geotmerili turbo dizel motor

Maks. çıkış/bg/devir : 3500 dev/dak’da 120 HP

Maks. tork/devir : 1750 dev/dak’da 300 Nm

Vites kutusu: 6 ileri EAT6 Tam Otomatik

Son hız: 181 km

Hızlanma 0-100 km/sa: 12.4 sn

Yakıt tüketimi (şehir içi) 4,7 lt/100 km

Yakıt tüketimi (şehir dışı) 4,1 lt/100 km

Yakıt tüketimi (kombine) 4,2 lt/100 km

CO2 emisyonu : 112 gr/km

3008_Peugeot3008_Test_OtomobiltutkunuFotoğraflar: Kenan Yılmaz