Haber yayınımıza bu hafta sizlere geçmişiyle bağlantılarını koparmayan ve tasarım dilini 1940’lardan bu yana koruyan Jeep markasının Regenade modelini test ettik.

Jeep Renegade Test

Aslına bakarsanız tatsız bir sebeple dünya yollarına giren bir marka, 2. Dünya savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri savaşta kullanabileceği pratik, sağlam, ucuz, hızlı ve çevik bir arazi aracı prototipi yapmaları için 135 firmaya 49 gün süre verir bu kısa süre zarfında 135 markadan yanlızca 2’si prototip çıkarmayı başarır bu markalar TheAmerican Bantam Car Company ve Willys-Overland’tır, TheAmerican Bantam Company içinde bulunduğu finansal güçlük ve dayanıklılık testlerinin bazılarında başarısız olması sebebiyle Willys­ Overland’ın önüne geçemez Willys Overland firması ise Ford ile beraber Bantam Company’nin aracına benzer bir prototip hazırlar ve ordu tarafından kabul olunur, kuşkusuz ki dünya savaşları insanlığın gelebileceği en kötü acıların yaşanmasına sebep olmuştur, 2. Dünya savaşında askeri ve sivil 2 cephede toplam 73 milyon insanın hayatını kaybettiği tahmin ediliyor, geride bıraktıklarını da sayarsak dünya üzerindeki en büyük felaketlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Tabii ki bu savaşın dünyaya bıraktığı miraslar Volkswagen ve Jeep’i elde etmemize sebep oldu savaş boyunca 700.000 adet Jeep üretildi askeri versiyonlarından sonra sivil versiyonları için Willys-Overland markası Jeep ismini tescilletir ve bu isimde sivillere araç satmaya başlar sivillere araç satışı başlayınca insanlar bu aracı tarım makinesine çeviren ekipmanları bağlayarak işlerini kolaylaştırmıştır, tarla sürme veya ekin taşıma gibi birçok amaca hitap edebilen Jeep insanlar tarafından sevilmiş markanın temelleri bu şekilde sağlamlaştırılmıştı. Yaptığı 2 güncellemeden sonra Jeep CJ3-B modeli insanların bütün beklentilerini karşılamış bundan dolayıdır ki 15 yıl boyunca üretimde kalmıştır. Ülkemizde de Jeep’in montaj fabrikası kurulmuştur, Tuzla’da ki fabrika orduya ve sivillere üretim yapmıştır.

Jeep Renegade Test_Otomobiltutkunu_Jeep_Renegade_Limited_SUV

Marka tarihine biraz değindikten sonra sizlere test otomobilimizi tanıtalım, Renegate ülkemizde 3 farklı motor seçeneğiyle satılıyor bunlar 1.4 turbo benzinli, 1.6 turbo dizel ve 2.0 turbo dizel fakat vergi avantajı sebebiyle daha çok tercih edilenler 1.4 ve 1.6 lt hacminde olanlar 1.6 litre dizel fakat otomatik şanzıman ve 4 tekerlekten çekiş seçeneği yok bu nedenle yakıt ekonomisi, arazi kabiliyeti ikilisi arasından seçiminizi yapmak durumunda kalıyorsunuz. Motorlara göre teknik veriyi incelemeniz için aşağıya koyuyorum:

Bizim test modelimiz 1.6 litre turbo dizel önden çekişli ve 6 ileri manuel şanzımanlı versiyonuydu, test parkurumuz ise İstanbul Bahçeşehir – Kırklareli Kıyıköy arasıdaydı çok keyifli orman yollarından giderken doğayla iç içe olmanın ve İstanbul’un o stres dolu karbon monoksitli havasından hızla uzaklaşmanın huzuru ciğerlerimize ve beynimize işlemiş durumdaydı, yol boyunca virajlı gidiş-dönüş bölünmüş asfalttan ilerledik ilerledikçe trafiği gürültüyü geride bırakmış olduk yaklaşık  140-150 kilometre sonra Kıyıköy’e varmış bulunduk, tarih ve tabiyatın yeşil ve mavinin güzel karışımları içimizi ferahlattı, kayalar oyularak yapılan 6. Yüzyıldan kalma Aya Nikola manastırı bizi adeta büyüledi.

Jeep Renegade Test_Otomobiltutkunu

Keyifli bir hafta sonu geçirmek için ideal bir yer Kıyıköy fakat benim yazın kalabalıkta açıkçası tercih etmeyeceğim bir yer bahar havalarında bir semaver belki küçük bir mangalla doğayla iç içe bir seyahat kafama en çok yatan alternatiflerden biri olacaktır, sizlere tavsiyem bir haftasonu AVM kültürünü bırakın ailenizi , arkadaşınızı beraber keyifli vakit geçirebileceğiniz insanlarla günü birlik sabah erkenden çıkın öğleden sonra dönüş yoluna geçin  inanın alışveriş merkezlerinin tramvatik gürültüsünden ve kalabalığından iyi gelecektir… Renegade bu iş için ideal bir araç hafif arazi ve şehir içi aracı diyebiliriz.

Jeep’in yıl sonu kampanyalarını incelemenizi öneririm.

Sürüş izlenimlerimize gelirsek, araç 2 tekerlekten çekişli olduğu için kesinlikle ağır arazi şartlarına uygun değil ama seyahatlerinizde gelecek yolların çoğunda hafif arazi şartlarında hiçbir sıkıntı yaşatmaksızın sizi keyifle A noktasından B noktasına ulaştıracaktır, 6 ileri manuel şanzıman işleyişi gayet güzel geçişler sıkıntısız ve akıcı. Araç otomobile göre yüksek olduğundan sertçe bir süspansiyon tercih edilmiş, virajlarda güven vermesine sebebiyet veriyor tabii İstanbul’umuzun o müstesna sürpriz dolu yollarında bazı insanları rahatsız edebilir konfor bakımından bence akıllı seçim önce güvenlik!, Esp sistemi dozajı kaçırdığımız virajlarda kendisini hissettirdi ve iyi iş çıkarttı, aracın genelde sert virajlarda zorlamaya kalkarsanız kafadan kaymaya eğilimli olduğunu söyleyebiliriz, panik yok aracın arka kısmını toplayacak bir esp sistemi var. 1.6 litre Multijet motor araçla iyi uyum sağlamış görünüyor alt devirlerdeki tork manuel şanzımanlı aracın kullanımını epey kolaylaştırıyor, performans açısından da benden yeterli not aldı diyebilirim kesinlikle sağır ve tepkisiz bir araç değil ortalama yakıt tüketiminde 100km’de tükettiğimiz değer karmada 7.3 litre (kesinlikle daha aşağı çekebilirsiniz). Uzun yol otoban sürüşlerinde tasarımından ve yalıtımın yetersizliğinden dolayı yüksek süratlerde  yol sesi alıyor, benden eksi puan alan tek yönü bu oldu. Araçta bir şey değiştirmek isteseydim kesinlikle sınırlı kaydırmalı elektronik diferansiyel kilidi koymak isterdim (arazide epey fark edecektir – şehir içinde kapatılabilir olması tercih sebebi).

Jeep Renegade Test_Otomobiltutkunu_Jeep_Renegade_Limited

Tasarımına göz atacak olursak geçmişten aldığı izler ve güncel dokunuşlar araçta Retro bir hava kazandırmış durumda. Renegade, İtalya’da üretilen ve Jeep markasının küçük SUV segmentinde yer alan ilk modeli olmasıyla da dikkat çekiyor. Mopar tarafından tasarlanan, kaput ve yan kapılar üzerindeki “ABD Ordusu Yıldızı”, parlak siyah ızgarası ve ayna kaplamaları, tavan barları ve genişletilebilir port bagaj gibi özellikler, Limited versiyonuna ayrıcalık kazandırıyor. Jeep Renegade, markanın mirası ile yenilikçi tasarım anlayışını, genç ve maceracı ruhları cezbetmek için biraraya getiriyor. Renegade’in güçlü ve agresif dış görünümü, yüksek kaliteli malzemeler, ilham verici renk seçenekleriyle tamamen yeni ve enerjik iç mekânıyla, geçmişin efsanevi 1941 Willys MB’ye dayanan MY Sky açılır tavan sistemiyle özgürlük sunuyor.

İç mekan

Koltuk yan destekleri virajlarda iyi iş yapıyor ve oturuş pozisyonu rahat arka diz mesafesi gayet ideal (Ön-Arka 185cm boyunda biri oturunca diz ve baş temas etmiyor). Bagaj  kapasitesi 351 lt bagajı çok aktif kullan insanlara yetmeyebilir. Bunlarla beraber ön torpido iç mekan kalitesi makul seviyede tutulmuş aracın içerisindeki tuşlar ve konumlandırılmaları gayet kullanışlı, genelde aldığım tepkiler torpidodaki ekranın küçük oluşuydu bana kalırsa gayet kullanışlı ve güvenli. Güncel otomobillerdeki büyük ekran merakı ciddi güvenlik zaafiyeti doğurduğu için ben bu işe biraz sol duruyorum. Bunların haricinde fotoğrafta eklediğim ayrıntılar aracın heryerinde mevcut geçmişe olan saygılarını tasarımcılar her zaman belirtmiş, bu çok hoş. Arkada 220 volt çıkışı ve 12 volt çıkışı, önde koltuk ısıtma ve bu segmentte görmeye alışık olmadığımız direksiyon ısıtma bulunuyor.

Jeep Renegade Test_Otomobiltutkunu_Jeep_Renegade

Sizi doğa seyahatlerinizde yalnız bırakmayacak şehirde günlük kullanabileceğiniz, tüketimiyle üzmeyecek (test konuğumuz 1.6 dizel için diğerlerini kullanmadım), sizi tarz sahibi yapacak bir otomobil olduğu düşüncesindeyim eğer böyle bir segment araç düşünüyorsanız incelemenizi öneririm.

Jeep Renegade 1.6L Multijet Dizel MT 4×2 Limited Teknik Özellikler

Motor özellikleri: 1598 lt Multijet teknolojili yüksek basınçlı CommonRail Enjeksiyon

Maks. çıkış/bg/devir : 3750 dev/dak’da 120 HP

Maks. tork/devir : 1750 dev/dak’da 320 Nm

Vites kutusu: 6 ileri manuel

Son hız: 178 km

Hızlanma 0-100 km/sa: 10.2 sn

Yakıt tüketimi (şehir içi) 5,5 lt/100 km

Yakıt tüketimi (şehir dışı) 4,0 lt/100 km

Yakıt tüketimi (kombine) 4,6 lt/100 km

Yakıt deposu: 48 lt.

CO2 emisyonu : 120 gr/km

Jeep Renegade Test_Otomobiltutkunu_SUV_Jeep Test_OffRoad

Yazı: Efe Cerit

Fotoğraflar: Kenan Yılmaz