SEAT, ilk olarak bundan 31 yıl önce düzenlenen Paris Motor Show’da tanıttığı ve bugün markanın en çok satan model ailesi olma (Ibiza, 5 milyon âdeti aşkın satış rakamıyla markanın en çok satan modeli) başarısını gösteren Ibiza’yı haber kanalımıza konuk ettik, son 31 yıldır SEAT’ın en başarılı model ailelerinden biri ve markanın elçisi konumunda bulunan Ibiza modelini yorumlayacağız.

Seat Ibiza Test_Seat ibiza Test_Otomobiltutkunu

Yeni Ibiza 5 kapıda, bir öncekine göre daha keskin dış görünüm, yeni tasarım tampon, kaput ve ön ızgara ile öne çıkıyor. Yenilenmiş gösterge paneli de araca ayrı bir sportiflik katıyor. Yeni Ibiza’da Bi-Xenon LED gündüz farları, LED Stop lambaları, USB ve Bluetooth girişleri mevcut. Ibiza’da ayrıca, Hız sabitleme (Cruise control), Yokuş Kalkış Destek Sistemi (hill hold control) gibi yardımcı özelliklerin yanısıra, ESP (Elektronik Stabilite Programı) ve XDS, gibi güvenlik özellikleri ve Coming Home ve Leaving Home Sistemi, otomatik kararan iç dikiz aynası, Klimatronik klima gibi standart donanımlar bulunuyor.

Yeni Ibiza’da iç mekan tasarımında fonksiyonellik ve kişiselleştirilebilir unsurlar göze çarpıyor. Sürücüyü merkeze alan gösterge paneli ve diğer tüm unsurların yerleşim düzeni sürüş zevkini artırıyor. Ayrıntılara verilen önem, direksiyon, havalandırma delikleri, gösterge paneli ve radyo gibi tüm unsurlarda dikkat çekiyor. Yeni arayüz sürücü ile teknoloji arasındaki ilişkiyi ön plana çıkaracak şekilde tasarlanmış. Yeni kişiselleştirme düzeyi, Ibiza için geliştirilen yeni renk paketleri kişiselleştirme anlayışını yeni bir düzeye taşıyor. Renk paketleri farklı yaşam tarzlarına uyum sağlayacak şekilde geliştirilmiş. Bunlar arasında kahverenginin şık bir tonunu oluşturan Bismuth ve parlak mor rengi Velvet yer alıyor. Her renk paketi, seçilen renge uygun döşeme unsurlarıyla birlikte geliyor. Dış bölümde, radyatör ızgarasının çerçevesi ve yan ayna yuvaları Velvet, aracın içerisinde ise havalandırma kanal çerçeveleri, direksiyon ve vites kolunun detayları renk paketinin içerisinde yer alıyor. Bir diğer karakteristik özellik de iki renkli alaşımlı jantlar. Farklı renk paket seçenekleri herkese uygun bir Ibiza’nın yaratılmasını sağlıyor.

Seat ibiza Test_Otomobiltutkunu

En yeni nesil bilgi-eğlence sistemi; Dokunmatik ekran özelliğine sahip en yeni nesil bilgi-eğlence sistemi, USB port veya Bluetooth profili üzerinden iPod veya akıllı telefondan müzik yayını yapabiliyor. Gerçekten zengin bir ses deneyimi için yeni SEAT Ses Sistemi hazır bulunuyor. Altı hoparlör, bagaj bölmesinde yer alan 10 litrelik bas kutusu, ek yükseltici ve ses menüsünde yer alan kişiselleştirilebilir ayar seçenekleriyle en hassas kulakları bile mutlu etmeye hazır.

Seat Ibiza; sportiflik ve sürüş konforu arasında daha iyi bir denge kuran model de geliştirilmiş işlevsellik ve daha önce sadece üst segmentlerde bulunan sayısız sürücü odaklı destek sistemleriyle olgunlaştırılmış. Bu aracın boyutlarına da yansıyor. 1015 kg ağırlığa sahip Ibiza’nın gövdesi çok daha güçlü görünüyor çünkü toplam genişliği 1.693 milimetreye, yüksekliği 1.445 milimetreye, toplam uzunluğu ise 4.061 mm ulaşmış, 1197’cc lik yeni nesil geliştirilmiş benzinli motoru ile 4400 dev/dak’da 90 bg güç üreterek, segmentindeki referans model olma konumunda. 160 Nm’lık azami torka sahip olan #Ibiza bu sayede 0’dan 100 km/s’ye 10.7 saniyede ulaşıyor. Aracın son hızı, 184 km/saat ile sınırlı. 160 Nm’lik yüksek tork ve bu torkun alt devirlerden itibaren kullanıma sunuluyor olması otomobilde yüksek bir çekiş gücünün ortaya çıkmasını sağlıyor. Bunun yanısıra, verim arttırıcı önlemlerin sistematik olarak uygulanmasıyla yakıt tüketimi karma olarak 4.9 litre, şehir içi 6.4 litre, şehir dışı 4,0 yakıt tüketim değerlerine sahip.

Seat Ibiza Test_Seat_ibiza_Otomobiltutkunu

Seat Ibiza, boyutları, yüksek performansı ve düşük yakıt tüketimi ile hatchback sınıfının önde gelen araçlarından diyebilirim, sürüş, tüketim, değer sıralaması yapılacaksa üst sıralarda kendine yer bulmalı ve en kısa zamanda Seat showroomuna gidip incelemenizi tavsiye ederim.

Seat Ibiza ST 1.2 TSI Teknik Özellikler
Motor özellikleri: 1197 cc Benzinli motor
Maks. çıkış/bg/devir : 4400 dev/dak’da 90 HP
Maks. tork/devir : 1400-3500 dev/dak’da 160 Nm
Vites kutusu: 5 ileri manuel
Son hız: 184 km
Hızlanma 0-100 km/sa: 10.7 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 6,4 lt/100 km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 4,0 lt/100 km
Yakıt tüketimi (kombine) 4,9 lt/100 km
CO2 emisyonu : 116 gr/km

Seat Ibiza Test_Seat_ibiza_Test_Otomobiltutkunu

Fotoğraflar: Kenan Yılmaz