Peugeot 2011 sezonunu yedi yarışta kazandığı altıncı zafer ve dördüncü duble ile ILMC Şampiyonu olarak tamamladı. Peugeot 908’lerin bir kez daha performans, güvenilirlik ve dayanıklılıklarını kanıtladıkları çekişmeli bir yarış sonucunda Anthony Davidson ve Sébastien Bourdais Zhuhai’de Franck Montagny ve Stéphane Sarrazin’in önünde birinci oldular. Çin’deki bu duble Peugeot’ya ikinci ILMC Şampiyonluğu’nu getirirken, başarılı bir sezon böylece sonlanmış oldu.

 Stratejik bir zafer Zhuhai’de, 2011 sezonunun son yarışı için strateji fark yaratan unsur oldu. Sébastien Bourdais “Sıcaklık ve pist koşulları dikkate alındığında, tercihlerimizi yarış sırasında adapte ettik” dedi ve ekledi “Bu şekilde ikisi aynı lastiklerle üç pit stop yaptım. Bu seçim Audi’lerin önünde fark yaratmamızı sağladı.”

Bu cüretkar seçim başarılı oldu çünkü Sébastien Bourdais ve Anthony Davidson baştan başa hızlı bir tempo ile yarışarak birlikte sezonun ikinci birinciliğini kazandılar. Bu nefes kesen yarışın finişine kadar 7 numaralı aracın pilotları Stéphane Sarrazin ve Franck Montagny’nin önünde küçük avantajlarını korudular. Aynı tempoda iki Peugeot yarış sonunu iyi yönettiler ve takipçileri ile arayı yavaş yavaş açtılar.

 Trafik ve lastikler, sezonun anahtarı

2011 yılına damgasını vuran yoğun mücadelede olduğu gibi, trafik yönetimi bir kez daha aynen lastiklerin kullanımı gibi bu yarışın anahtarı oldu. Team Peugeot Total pilotlarının becerisi genellikle dayanıklılık yarışlarının bu belirleyici alanında fark yarattı. Çok virajlı Zhuhai pistinde, bir kez daha hatasız bir yarış çıkardılar.

 

Peugeot 908’ler için tam not:Sezon başında lansmanı yapılan yeni Peugeot 908 bugün yedi yarışta beşinci zaferini kutladı. Bu yıl sadece tek bir yarış dışında kalması, örnek güvenilirliği, düşük yakıt ve lastik tüketimi aracın güçlü yanları arasında yer alıyor. Peugeot Sport Teknik Direktörü Bruno Famin “Bugün zafer yarışın üçte birinde belirginleşti. Rakibimiz çık hızlı bir çıkış yaptı, o zaman biz de özellikle lastik seçimi bakımından stratejimizi adapte ettik. Burada kazanmak Peugeot için sezonun ikinci hedefiydi, çünkü marka için Çin’deki ekonomik beklentiler önemli. Biz de bunu bir duble ile, %100 Peugeot ilk sıra ve en iyi tur zamanı ile şık bir şekilde başardık. Bu yıl takvimdeki yedi yarışın altısını kazandık. Rakibimizle tüm karşılaşmalarımız son derece çekişmeli ve heyecanlı geçti. Teknik olarak sadece Petit Le Mans’da bir sorun yaşadık, ama sorunu süratle analiz ettik ve gereken çözümü bulduk. Bugün çok güzel bir sezon sona erdi.” dedi.

 Rakamlarla Peugeot’nun 2011 sezonu

7         Yarış

5       Pole pozisyon

1       %100 Peugeot ilk sıra

6       Birincilik

4       Duble

13     Podyum

6       Yarışta en iyi tur zamanı

2       ILMC Şampiyonluğu (Marka ve Ekip)

1       Yarış dışı

 Ne dediler:

Sébastien Bourdais, Peugeot 908 n°7 : “İyi çıkış yaptım, ama trafiğe takıldım ve diğerleri bundan yararlandılar. Genelde daha ağır araçları ilk yakalayan siz olduğunuzda bu durum söz konusu oluyor. Daha sonra başarılı bir şekilde taktik değiştirdik. Bu yarış tüm sezonun bir özeti gibiydi: Başlangıçta çok çekişmeliydi, sonra rakiplerimiz yarış sırasında değişiklikler oldukça teması kaybettiler. Performans bakımından, sonuçların gösterdiğinden daha zorlu oldu. Bu duble çok güzel bir sezonu taçlandırıyor. Bu benim üçüncü birinciliğim. Bu sezon ekip çok güçlüydü ve bütün pilotlar birbirlerine yakın performans gösterdiler.”

Anthony Davidson, Peugeot 908 n°7 : “Sonu belirsiz ve stratejik ilginç bir yarış oldu. Aracın davranışı mükemmeldi. Yarış başında lastikler pek iyi çalışmadılar. Panik yapmadık ve ilk pit stopta lastik değiştirdik. Araç bundan sonra çok daha iyi gitmeye başladı. Pist ısındıkça, pistte daha fazla lastik kalmaya başladı ve bu bizim için daha iyiydi. Bu biten sezonda hepimiz çok mutlu olduk. Bütün pistlerde Peugeot 908’in ve Team Peugeot Total ekibinin mükemmel performans düzeyini kanıtlamış olduk.”

Stéphane Sarrazin, Peugeot 908 n°8 : “Bu hafta sonu üç ekip arkadaşım çok hızlı bir yarış çıkardılar ve hiç kimse hata yapmadı ve herkes süper bir iş çıkardı. Ardı ardına ikinci ILMC Şampiyonluğu ve burada Çin’de ikinci bir zaferle Peugeot için çok güzel bir sezon oldu.”

Franck Montagny, Peugeot 908 n°8 : “Çok çekişmeli bir yarış olacağını bekliyorduk, çünkü bu pistte böyle olması kaçınılmazdı. Dört otomobil yarış başında farklı lastik konfigürasyonları ile start aldılar. Benim lastiklerim başlangıçta bana uygun gelmedi. Araca ikinci geçişime kadar birincilik için yarıştaydık, fakat o sıra trafiğe takıldım ve yanlış bir safety car alarmı nedeniyle on beş saniye kadar kaybettim. Bu sonuçtan çok mutluyum ve genel olarak bu sezondan çok memnunum. Başlıca rakibimizden farklı fikirler ve farklı teknolojiler ile kazanabileceğimizi kanıtladık.”

 INTERCONTINENTAL LE MANS CUP SIRALAMASI:

 Markalar:

1. Peugeot     211 puan

2. Audi           119  puan

 Ekipler:

1. Team Peugeot Total         113 puan

2. Audi Sport Team Joest     85 puan

3. Rebellion Racing               50 puan

4. Team Oreca Matmut        47 puan

5. Oak Racing                       33 puan

6. Aston Martin Racing         22 puan